Միկոյանի արձանով հերոսականացնում ենք շուստրիությունը․ Կարոյան
Հայաստանն ավելի ու ավելի է կորցնում ինքնուրույն ապրելու ռեսուրսները, և արդյունքում հայաստանցիներն ավելի ու ավելի են սկսում ապրել ուրիշի բարերարության հաշվին։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» կայացած, Անաստաս Միկոյանի արձանի տեղադրման Երևանի քաղաքապետարանի որոշմանը նվիրված քննարկման ընթացքում հայտարարել է արվեստի քննադատ Նազարեթ Կարոյանը։
«Մենք սկսում ենք վաճառել սիմվոլիկ գործողություններ կատարելու մեր ինքնիշխան իրավունքը։ Կորցնում ենք մեր հասարակության, շրջապատի լավագույն մղումները, ձգտումները սիմվոլացնելու իրավունքը։ Այս իրավունքը սկսում ենք վաճառել ուրիշներին, որպեսզի կարողանանք մեր «իշխանությունը» պահպանել», - հայտարարել է Կարոյանը։
Հիշելով Միկոյանին վերաբերող խորհրդային ժամանակաշրջանի անեկդոտները՝ Կարոյանն ընդգծել է, որ նրա նկարագիրը եղել է հնարամտությունը, շուստրիությունը, ԽՍՀՄ գրեթե բոլոր ղեկավարների օրոք պաշտոնավարելու կարողությունը։
«Եվ ուրեմն՝ մտապահման քաղաքականության մեջ ի՞նչ ուղերձ է փոխանցում մեզ Միկոյանի արձանը դնելը։ Այսինքն, ի՞նչն է հերոսականացվում։ Այդ կենսունակությո՞ւնը, այդ շուստրիությո՞ւնը։ Է, գիտենք, որ շուստրիությունն այսօրվա մեր փողոցների հերոսն է։ Ինչո՞ւ մեր իշխանությունները չեն փորձում հերոսականացնել բաներ, որ պակասում են մեր հասարակությանը։ Այս անընդունելի ուղերձն եմ տեսնում Միկոյանի արձանի տեղադրման մեջ, որ ոչ թե փորձ է արվում բարձրացնել մեզ այս ցեխափոսից, այլ հակառակը՝ ավելի շատ են մտցնում այդ ցեխակույտի մեջ», - ասել է Կարոյանը։

Установка памятника Микояну в Ереване как героизация шустрости – мнение
Армения все больше теряет ресурсы на самостоятельную жизнь, и в результате население начинает все больше жить за счет чьей-либо благотворительности. Об этом заявил критик искусства Назарет Кароян в ходе обсуждения в «Медиа центре» решения мэрии Еревана об установке памятника заместителю председателя Совета министров СССР Анастасу Микояну.
«Мы начинаем продавать наше суверенное право совершать символические действия. Теряем лучшие импульсы нашего общества, окружения, право символизировать порывы. Мы стали продавать это право другим, чтобы суметь сохранить свою «власть»», - заявил Кароян.
Вспомнив советские анекдоты о Микояне, критик подчеркнул, что его характеризовали как находчивого и шустрого человека, отмечалось пребывание на должности почти при всех руководителях СССР.
«Итак, какое послание с точки зрения политики памяти нам передает установка памятника Микояну? То есть, что героизируется? Эта жизнеспособность? Шустрость? Нам и без того известно, что сегодняшним героем наших улиц является шустрость. Почему наши власти не пытаются героизировать то, чего не хватает обществу? В установке памятника Микояну я вижу это неприемлемое послание. Делается попытка не достать нас из грязевой ямы, а наоборот, затолкать глубже», - заключил Кароян.