Ո՞վ է ասել, որ Ղարաբաղով ենք մտնելու ՄՄ․ Սերժ Սարգսյանն արձագանքում է Նազարբաևին
Որևէ խոչընդոտ չկա Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու մասով: Այս մասին շաբաթ օրը ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության հավաքի ժամանակ հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ այս պահին կա 2-3 հարց, և դրանք զուտ տեխնիկական նշանակության հարցեր են և վերաբերում են առևտրային հարաբերություններին:
Սարգսյանը նաև անդրադարձ է կատարել Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի կողմից մայիսի 29-ին Աստանայում ընթերցած նամակին՝ կապված Եվրասիական և Մաքսային միությանն անդամակցելու դեպքում Հայաստանի սահմանների խնդրին։
«Ինչ վերաբերում է Նազարբաևի հնչեցրածին. նախ այն գլխից սխալ է սահմանների մասին խոսելը: Ի՞նչ սահմանների մասին ենք խոսում: Ղարաբաղի խնդիրը Մաքսային միությունում չի լուծվում: Իսկ ո՞վ է ասել, որ մենք Ղարաբաղով ենք մտնելու Մաքսային միություն: Այդպիսի բան չի եղել և չի էլ կարող լինել, որովհետև Ղարաբաղը գոնե մեր օրենսդրությամբ, գոնե մեր պատկերացումներով Հայաստանի մաս չէ այսօր կազմում: Իսկ որ Մաքսային միությանն անդամակցելը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը սա միանշանակ է: Իհարկե, Նազարբաևի հնչեցրածը տհաճ էր, բայց դա որևէ վնաս չի կարող մեզ տալ», - Սերժ Սարգսյանի խոսքերը փոխանցում է ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը:

«Кто сказал, что мы войдем в Таможенный союз с Карабахом» - Серж Саргсян
«Нет никаких препятствий для вступления Армении в Таможенный союз», - заявил Серж Саргсян в субботу на встрече с Советом молодежной организации правящей Республиканской партии.
«Прежде всего должен сказать, что нет каких-либо препятствий по части вступления Армении в Таможенный союз. И когда мы здесь говорим, что есть 2-3 вопроса, эти вопросы имеют чисто техническое значение и относятся к нашим торговым отношениям. По поводу сказанного Назарбаевым: изначально неверно говорить о границах. О каких границах мы говорим? Проблема Карабаха в Таможенном союзе не решается. А кто сказал, что мы с Карабахом войдем в Таможенный союз? Такого не было и не может быть, потому что Карабах по крайней мере, по нашему законодательству, по крайней мере, по нашим представлениям на сегодняшний день не является частью Армении. А что, то вступление в Таможенный союз способствует решению проблемы Нагорного Карабаха, это однозначно. Конечно, озвученное Назарбаевым было неприятно, но это не может нам навредить», - передает слова Саргсяна сайт главы государства.