Ո՞վ է ասել, որ Ղարաբաղով ենք մտնելու ՄՄ․ Սերժ Սարգսյանն արձագանքում է Նազարբաևին
Որևէ խոչընդոտ չկա Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու մասով: Այս մասին շաբաթ օրը ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության հավաքի ժամանակ հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ այս պահին կա 2-3 հարց, և դրանք զուտ տեխնիկական նշանակության հարցեր են և վերաբերում են առևտրային հարաբերություններին:
Սարգսյանը նաև անդրադարձ է կատարել Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի կողմից մայիսի 29-ին Աստանայում ընթերցած նամակին՝ կապված Եվրասիական և Մաքսային միությանն անդամակցելու դեպքում Հայաստանի սահմանների խնդրին։
«Ինչ վերաբերում է Նազարբաևի հնչեցրածին. նախ այն գլխից սխալ է սահմանների մասին խոսելը: Ի՞նչ սահմանների մասին ենք խոսում: Ղարաբաղի խնդիրը Մաքսային միությունում չի լուծվում: Իսկ ո՞վ է ասել, որ մենք Ղարաբաղով ենք մտնելու Մաքսային միություն: Այդպիսի բան չի եղել և չի էլ կարող լինել, որովհետև Ղարաբաղը գոնե մեր օրենսդրությամբ, գոնե մեր պատկերացումներով Հայաստանի մաս չէ այսօր կազմում: Իսկ որ Մաքսային միությանն անդամակցելը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը սա միանշանակ է: Իհարկե, Նազարբաևի հնչեցրածը տհաճ էր, բայց դա որևէ վնաս չի կարող մեզ տալ», - Սերժ Սարգսյանի խոսքերը փոխանցում է ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը:

Serzh Sargsyan: 'Who Said Armenia will Enter Customs Union with Karabakh?'
There are no obstacles to Armenia becoming a member of the Customs Union, said Armenian President Serzh Sargsyan (pictured, left) on Saturday at a meeting of the youth wing of the ruling Republican Party of Armenia.
Responding to a question by one of the youth on Armenia's integration into the Eurasian Economic Union, considering Azerbaijan President Ilham Aliyev's letter read by Kazakhstan President Nursultan Nazarbayev (pictured, right) at the enlarged session of the Supreme Eurasian Economic Council in Astana, Sargsyan said:
“At first, I have to say that Armenia does not face any obstacle in becoming a member of the Customs Union. By referring to 2–3 issues, we mean issues which pertain to our trade relations. Concerning the words of Nazarbayev, it is first and foremost wrong to speak about borders. What borders are we talking about? Nagorno-Karabakh’s issue is not addressed in the framework of the Customs Union. Who says that we are going to join the Customs Union together with Nagorno-Karabakh? It is impossible because presently Nagorno-Karabakh does not constitute the part of Armenia at least according to our legislation and our notions. On the other hand, our membership in the Customs Union unequivocally stimulates the resolution of the Nagorno-Karabakh issue. Of course, we did not like what Nazarbayev said but it can’t harm us anyway."