Նախագահականի մոտ սպասում էին Շվեյցարիայի նախագահին՝ շնորհակալություն հայտնելու (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մինչ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի նախագահ Դիդիե Բուրկհալտերը նախագահական նստավայրում հանդիպում էր Սերժ Սարգսյանի հետ, մի խումբ քաղաքացիներ սպասում էին նրան դիմացի մայթին՝ շնորհակալական նամակ հանձնելու համար:
Քաղաքացիները նշում էին, որ Շվեյցարիայի նախագահը միակն էր, ով պատասխանել էր ՀՀ քաղաքացիների նամակին, որում վերջիններս իրենց մտահոգությունն էին հայտնել Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության կապակցությամբ:
«Նա պատասխանել էր, որ քանի որ Շվեյցարիան հանդիսանում է հետապնդումների զոհ դարձած մարդկանց սատարող երկրներից մեկը, իրենք հետևում են նաև Շանթ Հարությունյանի և մյուսների գործերին: Եվ հնարավոր ամեն ինչ անում են: Դիվանագիտական պատասխան էր, բայց համենայն դեպս, պատասխան էր»,- ասել է ակցիայի մասնակից Ֆելիքս Հայրապետյանը:
Քանի որ քաղաքացիներին թույլ չեն տվել մոտենալ նախագահին, նրանք որոշել են պաստառներով ցույց տալ իրենց մտահոգությունը և նամակ հանձնել նախագահին ուղեկցող պատվիրակության հետ եկած լրագրողներից մեկին, որպեսզի նա փոխանցի Բուրկհալտերին: Նախագահական նստավայրի մոտ կանգնած ոստիկանները, սակայն, խորհուրդ են տվել նամակները հանձնել Սերժ Սարգսյանի ընդունարան։ Ֆելիքս Հայրապետյանը նշել է, որ կասկածում է, թե նամակն այդ ճանապարհով կհասնի հասցեատիրոջը:
Շնորհակալական նամակում, մասնավորապես, ասված էր․ «Մենք ցանկանում ենք տեղյակ պահել ձեզ, որ չնայած մեր նամակներին, Հայաստանի իշխանությունները արհամարհում եմ քաղբանտարկյալների հարցը, ոտնահարում են նրանց հիմնարար ազատությունները, արտահայտման իրավունքը, արժանապատվությունը: Ավելին՝ հետապնդումներ են սկսել նաև Շանթ Հարությունյանի որդու՝ Շահեն Հարությունյանի դեմ: Նրա հանդեպ մեղադրանք է առաջադրվել՝ հոր վրա ճնշում գործադրելու համար: Չնայած հարցը ուղղակիորեն ձեզ չի վերաբերում, և Հայաստանը մի փշուր է միջազգային ասպարեզում, մենք ձեզ ենք գրում, քանի որ քիչ քաղաքական գործիչներից եք, ով համաձակվում է ձայն բարձրացնել»։

В Армении демонстранты передали благодарственное письмо президенту Швейцарии
В то время, как в офисе главы государства проходила встреча президента Швейцарской Конфедерации Дидре Буркхалтера с Сержем Саргсяном, группа граждан поджидала первого на противоположной резиденции стороне улицы, чтобы вручить ему благодарственное письмо.
Граждане отмечают, что президент Швейцарии был единственным ответившим на письмо, в котором выражалась обеспокоенность в связи с наличием в Армении политзаключенных.
«Он ответил, так как Швейцария является одной из стран, которая поддерживает ставших жертвами преследований, они следят за делом Шанта Арутюняна и других и делают все возможное. Это дипломатический ответ, но он был», - заявил участник акции Феликс Айрапетян.
Демонстрантам не разрешили подойти к главе государства. Тогда они решили выразить свою обеспокоенность при помощи плакатов и вручить письмо одному из журналистов, прибывших в составе делегации Буркхалтера, который передаст письмо президенту. Осуществляющие службу у резиденции президента полицейский посоветовали оставить послание в приемной Саргсяна. Феликс Айрапетян выразил сомнение в связи с тем, что в этом случае письмо дойдет адресата.
В письме, в частности, говорится: «Хотим Вам сообщить, что, несмотря на наши письма, власти Армении игнорируют вопрос политзаключенных, их достоинства, нарушают основополагающие свободы, право на свободу выражения. Более того, начались преследования сына Шанта Арутюняна. Против него выдвинули обвинение с целью давления на отца. И хотя вопрос не касается непосредственно вас, и Армения является песчинкой на международной арене, мы пишем вам, так как вы являетесь одним из немногих политических деятелей, которые осмеливаются высказываться».