Հայաստանում Էլէներգիայի գինը կրկին կբարձրանա, հայտնում է Հանձնաժողովը
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը իր նախաձեռնությամբ սկսել է էլեկտրաէներգիայի արտադրության և ծառայությունների մատուցման, ինչպես նաև վերջնական սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման գործընթացը, որի հետևանքով էլեկտրաէներգիայի սակագինը կաճի։
Ինչպես նշված է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, Հանձնաժողովը շուրջ երկու ամիս ուսումնասիրել է էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների ներկայացրած՝ լիցենզավորված գործունեության իրականացման համար անհրաժեշտ ծախսերի և պարտավորությունների 2014-2015 թվականների կանխատեսումները և պարզել, որ այս և հաջորդ տարվա ընթացքում սպասվում են էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների տնտեսական գործունեության արդյունքների վրա ազդող գործոնների էական փոփոխություններ:
«ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախնական գնահատմամբ՝ էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների ֆինանսական կայունության և սպառողներին հուսալի ու անվտանգ էլեկտրամատակարարման ապահովման նպատակով անհրաժեշտ է շուրջ 20 մլրդ դրամ (առանց ԱԱՀ-ի) լրացուցիչ գումար: Ընկերություններում առաջացող ֆինանսական ճեղքվածքը փակելու համար նախատեսվում է բոլոր սպառողական խմբերին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների բարձրացում 3,8-4,3 դրամ/կՎտժ-ի (ներառյալ ԱԱՀ-ն) սահմաններում», - ասված է Հանձանժողովի հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ Էլեկտրաէներգիայի սակագինը անցյալ տարի բարձրացել էր 8 դրամով՝ կազմելով 38 դրամ 1 կվ-ի դիմաց։
Հանձնաժողովը տեղեկացնում է նաև, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերը կարող են յուրաքանչյուր աշխատանքային օր՝ մինչև ժամը 18:00-ն զանգահարել 528590 (ներքին՝ 332) հեռախոսահամարով և հանձնաժողովի աշխատակազմի պատասխանատուի հետ պայմանավորվել հանդիպման կազմակերպման վերաբերյալ, որի ընթացքում հնարավորություն կընձեռնվի ուսումնասիրելու հանձնաժողովի կողմից կատարված հաշվարկները և դրանց համար հիմք հանդիսացող փաստաթղթերը։

Electricity in Armenia Again to Increase in Price
The Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia (RA) on its own initiative began the process of reviewing electricity production and service provision, and the tariffs for electricity sold to consumers, which resulted in an increase in the electricity tariff.
As stated in the official report, the Commission for approximately 2 months studied electricity companies' 2014–2015 forecasts of the expenses and liabilities necessary to implement the licensed activities and discovered that expected this year and next are significant changes in the factors affecting the economic performance of electricity companies.
"According to the preliminary assessment of the RA Public Services Regulatory Commission, for the financial stability of electricity companies and to ensure the safe and reliable supply of electricity to consumers, additional funds of around 20 billion dram (excluding VAT) are needed. To cover the financial gaps arising in companies, increasing the tariffs on supplied electricity within 3.8–4.3 dram/kWh (including VAT) for all consumer groups is envisioned," reads the statement
Note, the electricity tariff rose by 8 AMD last year, making it 38 AMD per kilowatt hour.
The Commission also reports that all stakeholders can contact it on any business day until 6 pm by calling +374 (10) 52 85 90 (ext. 332) and agree on a time with a Commission staff member to come to the office and study the calculations made by the Commission and the documents that served as their basis.