Հայաստանում Էլէներգիայի գինը կրկին կբարձրանա, հայտնում է Հանձնաժողովը
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը իր նախաձեռնությամբ սկսել է էլեկտրաէներգիայի արտադրության և ծառայությունների մատուցման, ինչպես նաև վերջնական սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման գործընթացը, որի հետևանքով էլեկտրաէներգիայի սակագինը կաճի։
Ինչպես նշված է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, Հանձնաժողովը շուրջ երկու ամիս ուսումնասիրել է էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների ներկայացրած՝ լիցենզավորված գործունեության իրականացման համար անհրաժեշտ ծախսերի և պարտավորությունների 2014-2015 թվականների կանխատեսումները և պարզել, որ այս և հաջորդ տարվա ընթացքում սպասվում են էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների տնտեսական գործունեության արդյունքների վրա ազդող գործոնների էական փոփոխություններ:
«ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախնական գնահատմամբ՝ էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների ֆինանսական կայունության և սպառողներին հուսալի ու անվտանգ էլեկտրամատակարարման ապահովման նպատակով անհրաժեշտ է շուրջ 20 մլրդ դրամ (առանց ԱԱՀ-ի) լրացուցիչ գումար: Ընկերություններում առաջացող ֆինանսական ճեղքվածքը փակելու համար նախատեսվում է բոլոր սպառողական խմբերին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների բարձրացում 3,8-4,3 դրամ/կՎտժ-ի (ներառյալ ԱԱՀ-ն) սահմաններում», - ասված է Հանձանժողովի հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ Էլեկտրաէներգիայի սակագինը անցյալ տարի բարձրացել էր 8 դրամով՝ կազմելով 38 դրամ 1 կվ-ի դիմաց։
Հանձնաժողովը տեղեկացնում է նաև, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերը կարող են յուրաքանչյուր աշխատանքային օր՝ մինչև ժամը 18:00-ն զանգահարել 528590 (ներքին՝ 332) հեռախոսահամարով և հանձնաժողովի աշխատակազմի պատասխանատուի հետ պայմանավորվել հանդիպման կազմակերպման վերաբերյալ, որի ընթացքում հնարավորություն կընձեռնվի ուսումնասիրելու հանձնաժողովի կողմից կատարված հաշվարկները և դրանց համար հիմք հանդիսացող փաստաթղթերը։

В Армении опять подорожает электричество
Комиссия по регулированию общественных услуг по собственной инициативе начала процесс пересморта производства электроэнергии и предоставления услуг, а также пересмотра тарифов на продаваемую потребителям электроэнергию, в результате чего вырастет тариф на электричество.
Как говорится в официальном сообщении, Комиссия порядка двух месяцев изучала представленные электроэнергетическими компаниями прогнозы затрат и обязательств на 2014-2015гг., необходимые для осуществления лицензирования деятельности, и выяснила, что в этом и будущем году ожидаются существенные изменения факторов, оказывающих воздействие на результаты экономической деятельности компаний.
«По предварительной оценке Комиссии, для финансовой стабильности компаний электроэнергетической системы, надежной и безопасной электропоставки необходимы дополнительные средства в размере почти 20 млрд. драмов (без НДС). Для покрытия возникающих в компаниях финансовых дыр предусматривается повышение действующих тарифов на поставляемую всем потребительским группам электроэнергию в пределах 3,8-4,3 драмв/кВт.ч. (включая НДС)», - говорится в сообщении Комиссии по регулированию общественных услуг.
В 2013 году электроэнергия подорожала на 8 драмов, составив 38 др. за киловатт.
Комиссия сообщает также, что заинтересованные стороны могут обращаться к ним каждый рабочий день, позвонив по номеру 52-85-90 (добавочный 332) и договориться с ответственным аппарата Комиссии о встрече, на которой будет предоставлена возможность изучить проведенные подсчеты и документы, послужившие для них основанием.