Հայաստանում էլէներգիան կթանկանա օգոստոսի 1-ից. Նազարյանն ասել է՝ ինչու
Оգոստոսի 1-ից Հայաստանում կգործի էլեկտրաէներգիայի նոր՝ բարձրացված սակագին: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը:
Նրա խոսքով՝ սակագնի բարձրացումը անխուսափելի էր, քանի որ այլապես էլցանցը կարող է սնանկանալ․ այն արդեն 16 միլիարդ 600 միլիոն դրամի վնաս ունի:
«Մի փոքրիկ, թեկուզ 0.5%-ի հնարավորություն լիներ՝ մենք այս քայլին չէինք գնա։ Մեզ համար էլ է շատ դժվար մեր հասցեին տարբեր տեսակի խոսքեր, ժողովրդի վրդովմունքը լսել։ Եթե նման թանկացումները ստիպված չանենք, երկու-երեք տարում մեզ կարող էիք լիարժեք մեղադրել՝ թե ինչու այս կայունությունը չեք ապահովել և բերել հասցրել եք այս վիճակին»,- ասել է Նազարյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հայտնել էր, որ նախնական գնահատմամբ՝ էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների ֆինանսական կայունության համար անհրաժեշտ է շուրջ 20 մլրդ դրամ (առանց ԱԱՀ-ի) լրացուցիչ գումար, ուստի էլեկտրաէներգիայի սակագինը պետք է ավելացվի 10 տոկոսով։

С 1 августа в Армении подорожает электричество
С 1-ого августа в Армении будет действовать новый повышенный тариф на электроэнергию. Об этом в Национальном Собрании заявил председатель комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян (на фото).
По его словам, повышение тарифа неизбежно, так как иначе «Электрические сети» могут обанкротиться: он уже понес ущерб в размере 16 млрд. 600 млн. драмов.
«Будь у нас хотя бы небольшая возможность, мы не пошли бы на этот шаг. Нам тоже очень сложно слышать различные слова в свой адрес, видеть гнев народа. Если мы не будем вынужденно повышать тарифы, года через 2-3 вы стали бы обвинять нас в том, что мы не обеспечили стабильность и довели до такой ситуации», - сказал Назарян.
Ранее Комиссия по регулированию общественных услуг сообщила, по, предварительным оценкам, для финансовой стабильности компаний электроэнергетической системы необходимы дополнительные суммы в размере порядка 20 млрд. драмов (около $48 300, без НДС), поэтому тариф на электроэнергию должен увеличиться на 10%.