Հայաստանում էլէներգիան կթանկանա օգոստոսի 1-ից. Նազարյանն ասել է՝ ինչու
Оգոստոսի 1-ից Հայաստանում կգործի էլեկտրաէներգիայի նոր՝ բարձրացված սակագին: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը:
Նրա խոսքով՝ սակագնի բարձրացումը անխուսափելի էր, քանի որ այլապես էլցանցը կարող է սնանկանալ․ այն արդեն 16 միլիարդ 600 միլիոն դրամի վնաս ունի:
«Մի փոքրիկ, թեկուզ 0.5%-ի հնարավորություն լիներ՝ մենք այս քայլին չէինք գնա։ Մեզ համար էլ է շատ դժվար մեր հասցեին տարբեր տեսակի խոսքեր, ժողովրդի վրդովմունքը լսել։ Եթե նման թանկացումները ստիպված չանենք, երկու-երեք տարում մեզ կարող էիք լիարժեք մեղադրել՝ թե ինչու այս կայունությունը չեք ապահովել և բերել հասցրել եք այս վիճակին»,- ասել է Նազարյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հայտնել էր, որ նախնական գնահատմամբ՝ էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների ֆինանսական կայունության համար անհրաժեշտ է շուրջ 20 մլրդ դրամ (առանց ԱԱՀ-ի) լրացուցիչ գումար, ուստի էլեկտրաէներգիայի սակագինը պետք է ավելացվի 10 տոկոսով։

Electricity Price in Armenia to Increase on August 1
According to him, the increase in the electricity price was inevitable, as otherwise, Electric Networks of Armenia might go bankrupt: it already has suffered damages to the tune of 16 billion 600 million AMD.
"If we had a slight chance, of even 0.5%, we wouldn't take this step. It's hard for us too, to hear different types of remarks addressed to us, to see the indignation of the people. If we are not forced to raise the tariffs, in 2–3 years you would blame us for not ensuring this stability and managing to bring it to this state," he said.
Earlier, the PSRC declared that, according to a preliminary assessment, additional funds of about 20 billion AMD (excluding VAT) are needed for the financial stability of electricity companies; thus, the electricity tarrif has to increase by 10%.