Իրավապաշտպանն ասել է՝ ինչու Սահմանադրության օրը Հայաստանում իրականում տոն չէ
Սահմանադարության օրը որպես տոն չի ընկալվում, որովհետև այն, կարծես, որևէ անգամ իրականում չի ընդունվել։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» քննարկման ժամանակ ասել է իրավապաշտպան, «Իրավունքի գերակայություն» հ/կ-ի համահիմնադիր Արտակ Զեյնալյանը: Նշենք, որ Սահմանադրության օրը Հայաստանում նշվում է հուլիսի 5-ին․ այդ օրը 1995 թվականին ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը։
Զեյնալյանի խոսքով՝ Սահմանադրության ընդունումը բովանդակային նշանակություն ունի, կարևոր է ինչպես է այն ընդունվել, քանի որ դա հասարակական համաձանության ակտ է և անկախ այն հանգամանքից՝ կողմ ենք արտահայտվել, թե ոչ, բոլորը պետք է համոզված լինեն, որ մեծամասնությունը ընդունել է Սահմանադրությունը։ Իրավապաշտպանը նշել է, որ այդ դեպքում կձևավորվի ազատ մարդկանց հասարակություն, ինչը Հայաստանում որևէ անգամ տեղի չի ունեցել՝ սա իրողություն է։
Նա նշել է, որ Սահմանադրության որևէ հոդված որևէ անգամ հանրաքվեի չի դրվել, բայց Գյումրիում և Վանաձորում քաղաքի անվանափոխության հետ կապված երկու անգամ իրականացվել է հասարակական հարցման կարգավիճակ ունեցող տեղական հանրաքվե։
«Թե՛ 1995 թվականի, թե՛ 2005-ի խմբագրմամբ Սահմանադրությունը չի ընդունվել ժողովրդի կողմից, չկա այն ընկալումը, որ իրենց կամքով է իրականացվում իշխանությունը երկրում և ընդհանրապես այն ամենը, ինչը նախատեսված է Սահմանադրությամբ։ Որպեսզի Սահմանադրական փոփոխություններ իրականացվեն՝ պետք է լինի հասարակական պահանջ ու վստահություն ընտրական ինստիտուտների նկատմամբ։ Անվիճելի է, որ ընտրական ինստիտուտների նկատմամբ չկա վստահություն, դա հաստատված է բարձրագույն դատական ատյանի դատական ակտերով։ Սահմանադրական ցանկացած որակի փաստաթղթային փոփոխություններ, որոնք պետք է անցնեն այդ ընտրական ինստիտուտներով, չեն կարող ծառայել այն նպատակին, ինչ որ հետապնդում են», - ասել է բանախոսը։
Խոսելով ներկայումս քննարկվող սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի մասին՝ Զեյնալյանը նշել է, որ հասարակությունն անտարբեր է դրանց նկատմամբ, ուստի Սահմանադրությունը փոխելու պահանջարկ լինել չի կարող։

Human Rights Activist Explains Why Constitution Day is Not a Holiday in Armenia
Constitution Day is not perceived as a holiday because, it seems, it, in fact, has never been accepted, said human rights activist, Rule of Law NGO co-founder Artak Zeynalyan at a discussion in Yerevan's Media Center earlier today. Note, Armenia marks Constitution Day on July 5, the day when the Constitution of the Republic of Armenia was adopted in 1995.
According to Zeynalyan, adoption of the Constitution has substantial significance: it's important how it was adopted, as it is an act of public consent and regardless of whether we spoke out for or against, everyone should be convinced that the majority accepted the Constitution. In this case, the human rights activist said, formed will be a society of free people, which "has never happened in Armenia — this is a fact."
He said that none of the articles of the Constitution have ever been put to a referendum, but due to the renaming of Gyumri and Vanadzor, public polls, which have local referendum status, were twice conducted in these cities.
"People did not accept the Constitution as amended in 1995 and 2005 — there isn't that perception that power and, in general, all this that is provided for in the Constitution is realized in the country through their will. For constitutional reforms to be implemented, there has to be public demand and confidence in electoral institutions. It's undeniable that there is no confidence in electoral institutions — this is confirmed through judicial acts at the highest levels of court. Any constitutional amendments that have to pass through the electoral institutions cannot serve the purpose that they pursue," he said.
Speaking about the notion of constitutional reforms currently under discussion, Zeynalyan said society is indifferent to them, so there can be no demand to change the Constitution.