Իրավապաշտպանն ասել է՝ ինչու Սահմանադրության օրը Հայաստանում իրականում տոն չէ
Սահմանադարության օրը որպես տոն չի ընկալվում, որովհետև այն, կարծես, որևէ անգամ իրականում չի ընդունվել։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» քննարկման ժամանակ ասել է իրավապաշտպան, «Իրավունքի գերակայություն» հ/կ-ի համահիմնադիր Արտակ Զեյնալյանը: Նշենք, որ Սահմանադրության օրը Հայաստանում նշվում է հուլիսի 5-ին․ այդ օրը 1995 թվականին ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը։
Զեյնալյանի խոսքով՝ Սահմանադրության ընդունումը բովանդակային նշանակություն ունի, կարևոր է ինչպես է այն ընդունվել, քանի որ դա հասարակական համաձանության ակտ է և անկախ այն հանգամանքից՝ կողմ ենք արտահայտվել, թե ոչ, բոլորը պետք է համոզված լինեն, որ մեծամասնությունը ընդունել է Սահմանադրությունը։ Իրավապաշտպանը նշել է, որ այդ դեպքում կձևավորվի ազատ մարդկանց հասարակություն, ինչը Հայաստանում որևէ անգամ տեղի չի ունեցել՝ սա իրողություն է։
Նա նշել է, որ Սահմանադրության որևէ հոդված որևէ անգամ հանրաքվեի չի դրվել, բայց Գյումրիում և Վանաձորում քաղաքի անվանափոխության հետ կապված երկու անգամ իրականացվել է հասարակական հարցման կարգավիճակ ունեցող տեղական հանրաքվե։
«Թե՛ 1995 թվականի, թե՛ 2005-ի խմբագրմամբ Սահմանադրությունը չի ընդունվել ժողովրդի կողմից, չկա այն ընկալումը, որ իրենց կամքով է իրականացվում իշխանությունը երկրում և ընդհանրապես այն ամենը, ինչը նախատեսված է Սահմանադրությամբ։ Որպեսզի Սահմանադրական փոփոխություններ իրականացվեն՝ պետք է լինի հասարակական պահանջ ու վստահություն ընտրական ինստիտուտների նկատմամբ։ Անվիճելի է, որ ընտրական ինստիտուտների նկատմամբ չկա վստահություն, դա հաստատված է բարձրագույն դատական ատյանի դատական ակտերով։ Սահմանադրական ցանկացած որակի փաստաթղթային փոփոխություններ, որոնք պետք է անցնեն այդ ընտրական ինստիտուտներով, չեն կարող ծառայել այն նպատակին, ինչ որ հետապնդում են», - ասել է բանախոսը։
Խոսելով ներկայումս քննարկվող սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի մասին՝ Զեյնալյանը նշել է, որ հասարակությունն անտարբեր է դրանց նկատմամբ, ուստի Սահմանադրությունը փոխելու պահանջարկ լինել չի կարող։

Правозащитник объяснил, почему День Конституции Армении не является праздником
День конституции не воспринимается в качестве праздника, потому что на самом деле ее, похоже, никогда и не принимали. Об этом в ходе обсуждения в ереванском «Медиа центре» заявил правозащитник, один из основателей общественной организации «Верховенство права» Артак Зейналян. Отметим, что в Армении День конституции отмечают 5 июля: в этот день 1995г. была принята Конституция Республики Армения.
По его словам, принятие Конституции имеет содержательное значение, важно, как она была принята, так как представляет собой акт общественного согласия и вне зависимости от того, высказались ли мы за или против, все должны быть уверены, что большинство признало Конституцию. Правозащитник заявил, что в таком случае сформируется общество свободных людей, «чего в Армении никогда не было – это факт». Никогда ни одна из статей Конституции, продолжает он, не была поставлена на референдум, но в связи с переименованием Гюмри и Ванадзора в этих городах дважды проводился общественный опрос, имеющий статус местного референдума.
«Народ не принял Конституцию с поправками 1995 и 2005 гг., нет осознания того, что по их воле в стране реализуется власть и вообще все, что предусмотрено Конституцией. Для осуществления конституционных реформ необходимо общественное требование и доверие к институтам выборов. Неоспоримо, что доверия к институтам выборов нет, это подтверждено судебными актами высших судебных инстанций», - в частности, заявил Зейналян.
Говоря об обсуждаемой в настоящее время концепции конституционных реформ, он подчеркнул, что общество к ним безразлично, поэтому не может быть и спроса на изменение Конституции.