Ռուսաստանյան ընկերությանը մենաշնորհ են տալիս Հայաստանում․ «Ժողովուրդ»
Ռուսաստանյան ընկերություններին ՀՀ Սահմանադրությունից վեր արտոնություններ են տրվում, նրանք մենաշնորհային դիրք են ստանում հայաստանյան շուկայում, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Որպես ապացույց թերթը մեջբերում է երեկ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Իոսիֆ Իսայանի հայտարարությունը, ով ասել է, թե մինչև 2014 թ. հոկտեմբեր Հայաստանը կքննարկի և կհաստատի 2015թ. ռուսական նավթամթերքի՝ առանց մաքսատուրքի մատակարարումների նոր ինդիկատիվ բալանսը: Մաքսային այդ արտոնությունը վերաբերելու է ռուսական «Ռոսնեֆտ» ընկերությանը, որը ներկրելու է և՛ բենզին, և՛ դիզվառելիք, և՛ նավթային հանքանյութ: Իսայանը նաև ասել է, թե այլ ընկերությունների ոչ ոք չի արգելել նավթամթերքի լրացուցիչ ծավալներ մատակարարել, բայց նրանցից արդեն մաքսատուրք կգանձվի:
«Նման հայտարարությունները, թերևս, այսուհետ պետք է ոչ թե արտասովոր համարել, այլ՝ Հայաստանի գաղութացման գործընթացի տրամաբանական շարունակություն», – գրում է թերթը։

Russian companies are granted privileges beyond the limit of Armenia's Constitution: they occupy a monopoly position in the Armenian market, reports local daily Zhoghovurd.
As proof, the newspaper cites RA Deputy Minister of Energy and Natural Resources Iosif Isayan's statement yesterday that until October 2014, Armenia will discuss and approve the new 2015 indicative balance of Russian petroleum products without customs duties. This customs privilege will apply to the Russian company Rosneft, which will import gasoline, diesel fuel, and oil. Isayan also said that no one has forbidden other companies from supplying additional volumes of petroleum products, but they will be charged customs duties.
"Such statements perhaps from now on shouldn't be considered unusual but the logical continuation of the process of Armenia's colonization," reports the paper.