Ռուսաստանյան ընկերությանը մենաշնորհ են տալիս Հայաստանում․ «Ժողովուրդ»
Ռուսաստանյան ընկերություններին ՀՀ Սահմանադրությունից վեր արտոնություններ են տրվում, նրանք մենաշնորհային դիրք են ստանում հայաստանյան շուկայում, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Որպես ապացույց թերթը մեջբերում է երեկ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Իոսիֆ Իսայանի հայտարարությունը, ով ասել է, թե մինչև 2014 թ. հոկտեմբեր Հայաստանը կքննարկի և կհաստատի 2015թ. ռուսական նավթամթերքի՝ առանց մաքսատուրքի մատակարարումների նոր ինդիկատիվ բալանսը: Մաքսային այդ արտոնությունը վերաբերելու է ռուսական «Ռոսնեֆտ» ընկերությանը, որը ներկրելու է և՛ բենզին, և՛ դիզվառելիք, և՛ նավթային հանքանյութ: Իսայանը նաև ասել է, թե այլ ընկերությունների ոչ ոք չի արգելել նավթամթերքի լրացուցիչ ծավալներ մատակարարել, բայց նրանցից արդեն մաքսատուրք կգանձվի:
«Նման հայտարարությունները, թերևս, այսուհետ պետք է ոչ թե արտասովոր համարել, այլ՝ Հայաստանի գաղութացման գործընթացի տրամաբանական շարունակություն», – գրում է թերթը։

Российская компания занимает монопольную позицию на армянском рынке - «Жоховурд»
Российским компаниям предоставляются льготы сверх Конституции Армении, они занимают монопольную позицию на армянском рынке. Об этом пишет газета «Жоховурд».
Как доказательство издание цитирует заявление замминистра энергетики и природных ресурсов Армении Иосифа Исаяна, по словам которого до октября 2014г. Армения обсудит и утвердит новый индикативный баланс поставок российских нефтепродуктов без таможенных пошлин. Эта таможенная льгота касается российской «Роснефти», которая займется импортом бензина, дизельного топлива, нефти. Исаян также заявил, что никто не запрещал другим компаниям поставлять дополнительные объемы нефтепродуктов, но с них будут взимать таможенную пошлину.
«Пожалуй, отныне подобные заявления можно считать не странными, а логическим продолжением процесса колонизации Армении», - заключил автор.