ԵՄ-ը ողջունել է Հրանտ Դինքի հարցով կայացրած Թուրքիայի ՍԴ-ի վճիռը
Եվրոպական միությունը ողջունել է Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի՝ վերջերս կայացրած երկու վճիռները՝ սեռական կողմնորոշման հիման վրա ատելություն պարունակող խոսքի և թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության վերաբերյալ, հայտնում է Today's Zaman-ը։
Հուլիսի 17-ին կայացրած վճռով՝ Թուրքիայի ՍԴ-ն սահմանել է, որ Դինքի սպանության հետաքննության ընթացքում խախտվել է արդյունավետ քննության սկզբունքը։ Մեկ այլ գործով անցած շաբաթ կայացրած վճռով դատարանը, դիտարկելով ԼԳԲՏ կազմակերպության փաստաբանի դիմումը, հաստատել է, որ սեռական կողմնորոշման հիման վրա ատելություն պարունակող խոսք հնչեցնելը հանցանք է։
«Այս որոշումները վերաբերում են Թուրքիայում կարևոր խնդիրների ու իրենցից ներկայացնում են քայլեր, որոնք միտված են հասարակությունում ժողովրդավարական սկզբունքները ամրապնդելուն։ Մենք ակնկալում ենք, որ դատական համակարգն ու կառավարությունը կառաջնորդվեն այս երկու վճիռներում սահմանված չափանիշներով՝ հետագա նմանատիպ գործերում որոշումներ կայացնելիս՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի սկզբունքներին համապատասխան», - ասել է ԵՄ ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն՝ ուրբաթ երեկոյան հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ քննության առնելով Հրանտ Դինքի ընտանիքի ներկայացրած դիմումը՝ ՍԴ-ն սահմանել էր, որ լրագրողի սպանությունն արդյունավետ կերպով չի քննվել, իսկ դատական իշխանությունները ընտանիքին գործի քննության ընթացքի մասին պատշաճ կերպով չեն տեղեկացրել։
«Ակօս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին՝ Ստամբուլում, 17-ամյա ազգայնական Օգյուն Սամասթի կողմից, ով դատապարտվել է 23 տարվա ազատազրկման: Դինքի ընտանիքի փաստաբանները պնդում են, որ Սամասթը գործել կազմակերպված հանցավոր խմբավորման հրահանգով, և սպանության իրական պատվիրատուները չեն բացահայտվել։ Բացի դա, Դինքի ընտանիքը պնդում է, որ պետական մարմինները իմացել են նախապատրաստվող սպանության մասին, սակայն քայլեր չեն ձեռնարկել այն կանխելու համար։

The European Union has welcomed two recent rulings of the Turkish Constitutional Court regarding hate speech on the grounds of sexual orientation and an investigation into the 2007 murder of Turkish-Armenian journalist Hrant Dink, reports Today's Zaman.
In a ruling on July 17, the Constitutional Court found that the investigation in the Dink murder case violated the principle of effective investigation. In the second key ruling also issued last week, the court — assessing an application from a lawyer for an LGBT organization — confirmed that hate speech concerning sexual orientation is an offense.
“These rulings touch upon important issues in Turkey and they constitute further steps in consolidating democratic principles in the Turkish society,” EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Stefan Füle said in a statement late on Friday.
“We expect that the standards set in these two rulings will be guiding the judiciary and administration while deciding future similar cases, in line with the European Convention of Human Rights and the jurisprudence of the European Court of Human Rights ,” Füle said.
Having reviewed an application filed by the Dink family, the Constitutional Court established that the murder investigation had not been conducted effectively and that judicial authorities failed to properly inform the family about developments in the case.
Dink, the late editor-in-chief of Turkish-Armenian weekly Agos, was shot and killed in broad daylight on Jan. 19, 2007, by an ultranationalist teenager outside the offices of his newspaper in Istanbul. Evidence discovered since then has led to claims that the murder was linked to the “deep state,” a term that refers to a shadowy group of military and civilian bureaucrats believed to have links with organized crime.
Although it has been more than seven years since the assassination, no satisfactory outcome has been produced by the trial.