Ազգային ատելությո՞ւն․ Վիրահայոց թեմը և Վրաստանի ՆԳՆ-ն հակադիր գնահատականներ են տալիս
Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմը պնդում է, որ հուլիսի 19-ին, երեկոյան ժամը 17:00-ի սահմաններում Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևորականների վրա հարձակումը դրդված է եղել ազգային և կրոնական ատելությամբ, մինչդեռ Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության համոզմամբ, միջադեպը ազգային դրդապատճառ չի ունեցել։
Վիրահայոց Թեմը տարածած հաղորդագրության մեջ նշել էր, որ հուլիսի 19-ին կեսօրին ոմն վրացուհի եկեղեցու պարսպի մոտ կայանել է իր մեքենան և չի կարողացել այն դուրս բերել՝ խոչընդոտող այլ մեքենաների պատճառով:
«Նրան օգնություն են առաջարկել Հայ Եկեղեցու հոգևորականը և թեմի պաշտոնյաները: Սակայն կինը մերժել և զանգահարել է իր մտերիմներին, ովքեր գալով, եկեղեցու բակի մոտ օգնել են դուրս բերել մեքենան՝ միաժամանակ ազգային բնույթի հայհոյանքներ տալով հայ հոգևորականի և Առաջնորդարանի պաշտոնեության հասցեին: Եկեղեցու աշխատակիցներից մի քանիսը մոտեցել են, որ կարգի հրավիրեն նրանց, սակայն վերոնշյալները շարունակել են իրենց խուլիգանական պահվածքը և նույնիսկ հարվածել եկեղեցու պաշտոնյային, ինչն էլ պատճառ է դարձել ծեծկռտուքի: Երեկոյան կողմ նույն խումբը, հավաքագրելով մոտ 50 հոգի, հարձակվել են եկեղեցու առջև կանգնած Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի, թեմի Իրավական հարցերով և համագործակցության բաժնի տնօրեն Լևոն Իսախանյանի և տնտեսվար Ռոբերտ Իսախանյանի վրա և դաժանորեն ծեծել նրանց՝ մարմնական վնասվածքներ հասցնելով հոգևորականներին և Առաջնորդարանի աշխատակիցներին: Հարձակվողները պոկել են հոգևորականներից մեկի լանջախաչը և վերցրել են իրենց հետ...
...Այդ դաժան տեսարանները նկարահանվել են «Հայարտան» դիտարկող տեսախցիկներով: Մինչև ոստիկանների մոտենալը, Առաջնորդարանի վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Կարեն Երիցյանը իրեն ամրակցված օրինական զենքից մի քանի անգամ կրակել է օդ և հանդարտեցրել կռվողներին։ Ականատեսները պատմում են, թե հարձակվող ամբոխը ինչպիսի ազգային ատելությամբ է լցված եղել հայության հանդեպ: Նրանցից ոմանք եղել են ալկոհոլի և թմրադեղերի ազդեցության տակ: Ականատեսները վկայում են, որ եկեղեցու վրա հարձակված 50-հոգանոց ամբոխին ղեկավարում էին թանկարժեք մեքենաներով և վայելուչ հագուկապով այրեր: Այս ամենը Վրաստանի շատ եկեղեցիներում, երբեմն նաև լրատվությամբ, կենցաղային մակարդակով Հայ Եկեղեցու և ընդհանրապես հայութան հանդեպ սերմանվող ատելության արդյունք է», - ասված է Թեմի հաղորդագրության մեջ:
Այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինն իր խորը մտահոգությունն է հայտնում կատարվածի առնչությամբ և դատապարտում ազգային թշնամանք և կրոնական անհանդուրժողականություն հրահրող այս գործողությունը։
Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը «Նովոստի Գրուզիա» գործակալության հետ զրույցում պնդել է, որ միջադեպն ազգամիջյան բնույթ չի կրել։
Վրաստանցի իրավապահներն իրենց հաղորդագրության մեջ նշել են, որ վիճաբանությունն ու ծեծկռտուքը գրանցվել է փողոցում՝ մեքենայի կայանման պատճառով, և քրեական գործ է հարուցվել քրեական օրենսգրքի 125 հոդվածով՝ ծեծ։

Attack on Armenian Clergymen in Georgia on Grounds of Ethnic Hatred?
The Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia insists that the attack on clergymen at the Armenian Holy Echmiadzin Church in Tbilisi at around 5 pm on July 19 was committed on grounds of ‘ethnic and religious hatred’; meanwhile, Georgia's Ministry of Internal Affairs claims there were no ethnic motives behind the incident.
In a statement issued on Sunday, the Georgian Diocese said that in the afternoon of July 19 a Georgian woman had parked her car near the church gates and was unable to get out, as other cars were blocking her exit.
"An Armenian clergyman and Diocese employees offered to help. But the woman refused and called her close friends, who came to the church yard and helped her get her car out, simultaneously hurling curses of an ethnic nature at the Armenian clergyman and Primacy officials. A few of the church employees approached to call them to order, but the aforementioned continued their hooligan behavior and even attacked a church official, which caused the brawl. Around evening, the same group, gathering about 50 people, attacked Priest Ter-Manuk Zeinalian, Diocese's Department of Legal Affairs and Cooperation Director Levon Isakhanyan, and Assistant Manager Robert Isakhanyan, who were standing outside the church, and violently beat them, causing bodily injuries to the clergymen and the Diocese employees. The attackers yanked the cross of one of the clergymen and took it with them…
"…Prior to the police approaching, Director of the Diocese's Administration Karen Yeritsyan fired a few shots in the air with the gun lawfully belonging to him and calmed the fighters. Witnesses describe how full of hatred toward Armenians the attacking crowd was. Some of them were under the influence of drugs and alcohol. Witnesses testify that leading the 50-strong crowd that attacked the church were well-dressed men with expensive cars. All this is a result of hatred inseminated in many churches in Georgia and sometimes also in the media toward the Armenian Church and Armenians in general," reads the statement.
Meanwhile, the Mother See of the Armenian Apostolic Church in Echmiadzin issued a separate statement on Monday, reports RFE/RL's Armenian service, insisting that the actions of the men who attacked the Armenian church in Tbilisi “incited ethnic hatred and religious intolerance”.
A representative of Georgia's Interior Ministry, however, in conversation with Novosti Gruzia ("News Georgia"), claimed that the incident did not occur on ethnic grounds.
Georgian law enforcement officials in their statement noted that the argument and brawl occurred in the street, over the parking issue, and a criminal case was launched on grounds of Criminal Code Article 125 — battery.