Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդուն 17 տարի տվեցին․ վճիռը բողոքարկվելու է
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդուն՝ Վահե Ղուկասյանին դատապարտել է 17 տարվա ազատազրկման: Մեղադրող դատախազն ամբաստանյալի համար 22 տարվա ազատազրկում էր պահանջել:
Ղուկասյանը մեղադրվում է 2013 թվականի ապրիլի 23-ին Գյումրիի Շիրակացի փողոցում տեղի ունեցած հրաձգությանը մասնակցելու մեջ: Ապրիլի 24-ին Ղուկասյանը Գյումրիի ոստիկանության բաժնում խոստովանել էր, որ Շիրակացու փողոցի միջադեպի ժամանակ ինքը կրակել է՝ սպանելով Շեկո մականունով հայտնի Արտյոմ Կարապետյանին և վիրավորել Քավոր Հարութ մականունով հայտնի Հարություն Խաչատրյանին: Վերջին երկուսը ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի մտերիմներն են եղել:
Ղուկասյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ բողոքարկելու է դատավճիռը, քանի որ դատարանն այն կայացնելիս հաշվի չի առել բոլոր ապացույցները: Ըստ Ալումյանի՝ Վահե Ղուկասյանն ինքնապաշտպանվել է և դրա մասին է վկայում այն, որ ինքը չի եղել առաջին կրակողը, ինչը հաստատվել է բոլոր վկաների ցուցմունքներով:

The Shirak District Court of First Instance today sentenced former Gyumri mayor Vardan Ghukasyan's nephew Vahe Ghukasyan to 17 years in prison. The prosecution had asked for a 22-year sentence.
Ghukasyan is accused of participating in a shooting on Shirakatsi Street in Gyumri on April 23 that resulted in two men — Harutyun Khachatryan and Artyom Karapetyan — being taken to hospital with gunshot wounds. The latter died in hospital.
On April 24, Ghukasyan confessed at the Gyumri police station that he fired a shot during the incident, killing Karapetyan and injuring Khachatryan. The two men were close to Prosperous Armenia Party MP Martun Grigoryan.
Ghukasyan's attorney Hayk Alumyan, in conversation with Epress.am, said they will be appealing the ruling, since the court didn't taken into account all the evidence when issuing the verdict. Alumyan claims his client was acting in self-defense, and this is proven by the fact that he was not the first person who fired a shot, which all the witness testimonies confirmed.