Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդուն 17 տարի տվեցին․ վճիռը բողոքարկվելու է
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդուն՝ Վահե Ղուկասյանին դատապարտել է 17 տարվա ազատազրկման: Մեղադրող դատախազն ամբաստանյալի համար 22 տարվա ազատազրկում էր պահանջել:
Ղուկասյանը մեղադրվում է 2013 թվականի ապրիլի 23-ին Գյումրիի Շիրակացի փողոցում տեղի ունեցած հրաձգությանը մասնակցելու մեջ: Ապրիլի 24-ին Ղուկասյանը Գյումրիի ոստիկանության բաժնում խոստովանել էր, որ Շիրակացու փողոցի միջադեպի ժամանակ ինքը կրակել է՝ սպանելով Շեկո մականունով հայտնի Արտյոմ Կարապետյանին և վիրավորել Քավոր Հարութ մականունով հայտնի Հարություն Խաչատրյանին: Վերջին երկուսը ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի մտերիմներն են եղել:
Ղուկասյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ բողոքարկելու է դատավճիռը, քանի որ դատարանն այն կայացնելիս հաշվի չի առել բոլոր ապացույցները: Ըստ Ալումյանի՝ Վահե Ղուկասյանն ինքնապաշտպանվել է և դրա մասին է վկայում այն, որ ինքը չի եղել առաջին կրակողը, ինչը հաստատվել է բոլոր վկաների ցուցմունքներով:

Племянник экс-мэра армянского города приговорен к 17 годам тюрьмы
Суд первой инстанции Ширакской области Армении приговорил племянника экс-мэра Гюмри Вардана Гукасяна Ваге Гукасяна к 17 годам тюрьмы. Прокурор требовал для подсудимого 22 лет.
Гукасян обвиняется в участии в перестрелке на улице Ширакаци г. Гюмри 23 апреля 2013г.
24 апреля в отделении полиции Гукасян признался, что во время инцидента он выстрелом убил известного по прозвищу Шеко Артема Карапетяна и ранил Арутюна Хачатряна (по прозвищу Крестный Арут). Карапетян и Хачатрян входили в близкое окружение депутата от «Процветающей Армении» Мартуна Григоряна.
Адвокат Гукасяна Айк Алумян сообщил Epress.am о намерении обжаловать вердикт, так как суд не учел всех доказательств. По словам адвоката, Ваге Гукасян самооборонялся, о чем свидетельствует то обстоятельство, что первым открыл огонь не он. Этот факт, сообщил Алумян, подтвержден показаниями всех свидетелей.