Դատավորը պնդել է՝ կարիք չկա ստուգել գնդապետի իրավաբանական գիտելիքները
Քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով որպես տուժող անցնող ոստիկաններ Խաչիկ Ավետիսյանը (լուսանկարում) և Էվրիկ Լոնսկին այսօր դատարանում հայտարարել են, թե նոյեմբերի 5-ին՝ մեղադրյալների ձերբակալության օրը, բժշկի չեն դիմել, միջադեպի ընթացքում միայն աչքի մռմռոց են զգացել, ինչը կարճ է տևել:
Ոստիկանության գնդապետ Ավետիսյանն ասել է, որ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կիրառելու մեջ մեղադրվող Շանթ Հարությունյանի ընկերները ծեծում էին նաև քաղաքացիական հագուստով անձանց, սակայն երբ նրանց զգուշացնում էին, որ ծեծի ենթարկվողները ոստիկան են, երթի մասնակիցները շարունակում էին հարվածել` ասելով․ «Միլիցա է, խփեք»:
Նա կարծիք է հայտնել, թե իր գործընկերները զգուշացրել են կազմակերպիչներին, թե երթը պետք է մայթով ընթանա, բայց անձամբ ինքն այդ մասին չի լսել:
Փաստաբան Հովհաննես Քոչարյանի այն հարցին, թե իրավական ո՞ր ակտով է արգելվում փողոցի երթևեկելի մասով երթ անել, որպես տուժող անցնող ոստիկանը չի կարողացել պատասխանել։
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հարցը հանել է` պնդելով, որ տուժողի իրավաբանական գիտելիքները ստուգելու ժամանակը չէ:
Ավետիսյանը նաև ընդունել է, որ ոստիկանությունը պարտավոր է ապահովել երթի ընթացքը փողոցի երթևեկելի մասով, եթե նման խնդրանքով դիմում են երթի կազմակերպիչները: Ոստիկանը պնդել է, որ Շանթ Հարությունյանը նման խնդրանքով իրենց չի դիմել:
Պատասխանելով Ավետիսյանի այդ հայտարարությանը՝ Շանթ Հարությունյանն ասել է, որ ինքը դեռևս Ազատության հրապարակում հայտարարել է, որ տարածքում սադրիչներ կան, և եթե ոստիկանները կարգ ու կանոն չհաստատեն, իրենք են «սադրիչներին զխկելու»։

Армянский политзаключенный предупреждал, что разберется с провокаторами
Пострадавшие по делу политзаключенных Шанта Арутюняна и его единомышленников полицейские Хачик Аветисян (на фото) и Эврик Лонский заявили в суде, что не обращались к врачу в день ареста подсудимых 5 ноября: в ходе инцидента, по их словам, ощущалось только жжение в глазах, что длилось недолго.
Полковник полиции Аветисян сообщил, что друзья обвиняемого в применении насилия в отношении представителя власти Шанта Арутюняна избивали также людей в гражданской одежде, однако когда их предупреждали о том, что подвергаемые избиению – полицейские, участники шествия продолжали наносить удары со словами «это милиционер, бейте».
Хачик Аветисян выразил мнение, что коллеги предупредили организаторов о необходимости прохождения шествия по тротуару, однако лично он этого не слышал.
На вопрос адвоката Ованеса Кочаряна о том, какой правовой акт запрещает проводить шествие по проезжей части дороги, полицейский затруднился ответить. Судья Мнацакан Мартиросян снял вопрос со словами «сейчас не время для проверки юридических знаний пострадавшего».
Аветисян также признал, что полиция обязана обеспечивать ход шествия по проезжей части дороги, если организаторы акции обращаются к ним с соответствующей просьбой. Полицейский утверждает, что Шант Арутюнян об этом не просил.
Отвечая на последнее заявление Аветисяна, Шант Арутюнян сказал, что еще на площади Свободы, откуда должно было начаться шествие, он заявил о наличии на месте провокаторов, и о том, что если полицейские не обеспечат порядок, они «прибьют провокаторов».