«Բանդայի գործով» մեղադրյալին տեղափոխել են հոգեբուժական բաժանմունք
«Բանդայի գործով» մեղադրյալ Քյարամ Ամոյանը, ում մասով գործն առանձնացվել է հիմնական գործից և առանձին է քննվում, մոտ մեկ ամիս առաջ տեղափոխվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» հոգեբուժական բաժանմունք: Այս մասին այսօր Epress.am-ին հայտնել է Ամոյանի պաշտպան Սամվել Հովհաննիսյանը: Նրա փոխանցմամբ՝ ինքը գործով վերջին նիստի ժամանակ միջնորդել էր, որ Ամոյանին տեղափոխեն քաղաքացիական հոգեբուժական հիվանդանոց:
Այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Ամոյանի գործով նիստը հերթական անգամ հետաձգվել է, քանի որ նա ի վիճակի չի եղել ներկայանալ դատարան: Բացակայում էր նաև մեղադրող դատախազը: Մինչև նիստի հետաձգումն Ամոյանի փաստաբանը դիմել է դատարանին՝ խնդրելով իր միջնորդությունը թողնել առանց քննության՝ հաշվի առնելով այն, որ մեղադրյալը «Դապատարտյալների հիվանդանոցում» արդեն իսկ հոգեբուժական օգնություն է ստանում:
Փաստաբանը նշել է, որ, ըստ փորձագետների, Ամոյանին անհնարժեշտ է առնվազն վեց ամսվա ընթացքում հոգեբուժական օգնություն ստանալ:
Հիշեցնենք, որ Ամոյանի ձերբակալությունից հետո՝ 2011 թվականին, երիտասարդի մայրը բազմիցս ակցիաներ է անցկացրել նախագահական նստավայրի մոտ՝ բողոքելով որդու նկատմամբ հարուցված գործի, նրա նկատմամբ կիրառված խոշտանգումների, նրան տեսակցելու իրավունքը չհարգելու, բժշկական օգնություն ցույց չտալու դեմ։
Նա երկար ժամանակ պահանջում էր որդուն քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխել՝ պատրաստակամություն հայտնելով վճարել հիվանդանոցային ողջ ծախսերը։ Ամոյանի մոր խնդրանքը երկար ժամանակ չի կատարվել, և երիտասարդի վիճակն էլ ավելի է վատացել։
Հիշեցնենք, որ գործով անցնում են 2011 թվականի սեպտեմբերին բնակարանային գողություններ կատարելու մեղադրանքով ձերբակալված 5 ամբաստանյալներ: Նրանց պաշտպանները հայտարարում են, որ ամբաստանյալների նկատմամբ խոշտանգումներ են իրականացվել, և դրանց հետևանքով կորզված ցուցմունքները չպետք է քննվեն դատարանում և մեղադրականի հիմք դառնան: Փաստաբանները պնդում են նաև, որ գործի քննությունն իրականացվում է բազմաթիվ խախտումներով։
Ամբաստանյալներից մեկը՝ 41-ամյա Արման Դալլաքյանը, 2013 թվականի սեպտեմբերի 7-ին մահացել է դատապարտյալների հիվանդանոցում: Նրա մայրը Epress.am-ին ասել է, որ որդուն ոչ միայն ծեծել են, այլև չեն թողել, որպեսզի ծնողները նրա բուժմամբ զբաղվեն:

Defendant in "Gang Case" Transferred to Psychiatric Ward
Defendant in the "gang case" Kyaram Amoyan, whose case was separated from the main case and is being examined separately, about a month ago was transferred to the psychiatric ward of the Hospital for Convicts, Amoyan's attorney Samvel Hovhannisyan informed Epress.am today. The attorney said at the last court hearing he made a motion to transfer Amoyan to civilian psychiatric hospital.
Amoyan's case was once again postponed at the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan today, as the defendant was unable to appear in court. Also absent was the prosecuting attorney. Before the hearing was adjourned, Amoyan's attorney addressed the court, asking it to consider his motion, taking into account that the defendant is already receiving mental health care at the Hospital for Convicts.
The attorney said that, according to experts, Amoyan needs at least 6 months of psychiatric care.
Recall, after Amoyan's arrest in 2011, the young man's mother repeatedly held protests outside the president's residence, protesting the criminal case against her son, the alleged torture applied to him in custody, contempt for her right to visit him, and the lack of medical care.
For a long time she asked that her son be transferred to a civilian hospital, expressing willingness to cover all the hospital expenses. Amoyan's mother's request was not fulfilled for a long time, and the young man's health deteriorated.
Recall, five people were arrested and accused of committing burglary in September 2011. The accused (and their lawyers) claim that they are being tortured and testimony obtained under torture shouldn't be admitted in court and become grounds for prosecution.
One of the accused, 41-year-old Arman Dallakyan, died on September 7, 2013, at the Hospital for Convicts. His mother told Epress.am that not only was her son beaten, but also his parents weren't allowed to take him his medication.