Պատահական վեճ, քաղաքական արձագանք․ Թբիլիսիի հայկական եկեղեցու մոտ միջադեպի մասին
Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու մոտ հուլիսի 19-ին հայերի և վրացիների միջև տեղի ունեցած միջադեպը ազգային դրդապատճառ չի ունեցել և ծագել է մանր վեճից, սակայն Վրաստանի հայ համայնքի որոշ ներկայացուցիչների հայտարարություններից հետո ազգամիջյան բախման երանգ է ստացել։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» կազմակերպված քննարկման ժամանակ ասել է փորձագետ, Քաղաքական և իրավական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ջոնի Մելիքյանը։ Նրա խոսքով՝ վերջին 20 տարիներին Վրաստանում հակահայկական տրամադրությունները նորություն չեն, և այդ գործոնը ժամանակ առ ժամանակ օգտագործում են որոշ քաղաքական գործիչներ, որոնք տեղեկատվական քաղաքականություն են վարում, սակայն երբ դրա անհրաժեշտությունը նվազում է, վրացական ԶԼՄ-ներում հակահայկական տրամադրությունները ևս նվազում են։
Վրաստանի Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Գեորգի Գվիմրաձեն էլ նշել է, որ նման կենցաղային բախումները հաճախ են էթնիկ բախման երանգավորում ստանում։ Նա կարևոր է համարել ոչ թե միջադեպի պատճառները պարզելը, այլ այն, թե որքանով կան պատճառներ մտահոգվելու Վրաստանում իրավիճակի մասին։ Փորձագետի խոսքով՝ խնդիրը միայն հայերին չի վերաբերում, այլ բոլոր ազգային փոքրամասնություններին, քանի որ կան արմատական տրամադրված վրացիներ, որոնք անհանդուրժող են թե հայերի, թե մահմեդականների նկատմամբ։
Քննարկման մեկ այլ մասնակից քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը համոզմունք է հայտնել, որ միջադեպը պատահական բնույթ է ունեցել, սակայն ձեռք է բերել էթնիկական երանգավորում հետագա մեկնաբանություններում։ Մինասյանը կարծիք է հայտնել, որ Վրաստանի պես երկրում, որտեղ շատ են ազգային փոքրամասնությունները և որը Աբխազիայում կոնֆլիկտ ունի, նման իրավիճակը որոշակի առումով անգամ բնական է։ Նա անընդունելի է համարել, սակայն, նման միջադեպերի քաղաքականացումը։
Փորձագետ, «Քաղաքացիական պայմանագրի» խորհրդի անդամ Արսեն Խառատյանն էլ նշել է, որ Վրաստանի իշխանությունները կարող են կանխել նման իրավիճակը։ Խառատյանի խոսքով՝ ներկայում Թբիլիսիում հայերի կողմից բոլոր զանգվածային միջոցառումներն անցկացվում են միայն Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում, քանի որ հայկական թատրոնը և Սուրբ Գրիգոր եկեղեցին այժմ վերանորոգվում են։ Փորձագետը բնական է համարել եկեղեցու հարևանությամբ ապրողների մտահոգությունը, երբ եկեղեցում հազարավոր մարդիկ են հավաքվում և դրա մոտակայքում հնարավոր չէ քայլել։ Ըստ Խառատյանի՝ եթե Թբիլիսիի քաղաքապետարանն արագացնի թատրոնի և երկրորդ եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքները, նման իրավիճակներից հնարավոր կլինի խուսափել։
Հիշեցնենք, որ ըստ Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի՝ հուլիսի 19-ին, երեկոյան ժամը 17:00-ի սահմաններում Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևորականների վրա հարձակումը դրդված է եղել ազգային և կրոնական ատելությամբ, մինչդեռ Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության համոզմամբ՝ միջադեպը ազգային դրդապատճառ չի ունեցել։
Վիրահայոց Թեմը տարածած հաղորդագրության մեջ նշել էր, որ հուլիսի 19-ին կեսօրին ոմն վրացուհի եկեղեցու պարսպի մոտ կայանել է իր մեքենան և չի կարողացել այն դուրս բերել՝ խոչընդոտող այլ մեքենաների պատճառով, ինչից հետո էլ սկսվել է վիճաբանությունը:

Petty Quarrel Yields Political Reaction: On Incident at Armenian Church in Tbilisi
The incident between Armenians and Georgians that occurred on July 19 at the Armenian Holy Echmiadzin Church in Tbilisi contained no ethnic motives and erupted from a petty quarrel; however, after statements by some members of Georgia's Armenian community, it acquired a tone of inter-ethnic conflict, said head of the Center for Political and Legal Studies Johnny Melikyan at a discussion at the Media Center in Yerevan. According to him, the anti-Armenian sentiment in Georgia over the past 20 years is not new, and this factor is used from time to time by some political figures, adopting a policy of information, but when the need subsides, the anti-Armenian sentiment in Georgian news media also subsides.
Georgian Strategic Research Center Senior Fellow Giorgi Gvimradze, in turn, said that such domestic clashes often acquire overtones of ethnic conflict. He believes it's important to determine not the causes of the incident but the extent there are reasons to worry about the situation in Georgia. According to him, the issue refers to not only Armenians, but also all ethnic minorities, since there are radical Georgians who are intolerant of both Armenians and Muslims.
Another participant in today's discussion, Head of the Political Sciences Department at the Caucasus Institute Sergey Minasyan, was convinced that the incident was an accident but acquired ethnic overtones in the comments and interpretations made after. In his opinion, in a country like Georgia, where there are many ethnic minorities and a conflict in Abkhazia, such a situation, in some sense, is even natural.  He considered the politicizing of such incidents, however, unacceptable.
Civil Contract board member Arsen Kharatyan, in turn, added that the Georgian authorities can prevent such a situation. In Kharatyan's words, all large-scale events by Armenians in Tbilisi are held only in the Holy Echmiadzin Church, as the Armenian theater and St. Gregory Church are being renovated. Kharatyan believes the concern of residents living next to the church is natural, when thousands of people gather at the church and it's not possible to walk near the area. According to him, if Tbilisi City Hall would accelerate the renovation work on the theatre and second church, it would be possible to avoid such incidents.
Recall, the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia states that at around 5 pm on July 19 there was an attack on Armenian clergymen and Diocese staff committed on grounds of ‘ethnic and religious hatred’; meanwhile, Georgia's Ministry of Internal Affairs claims there were no ethnic motives behind the incident.
In a statement issued on July 20, the Georgian Diocese said that in the afternoon of July 19 a Georgian woman had parked her car near the church gates and was unable to get out, as other cars were blocking her exit, which resulted in an altercation between Armenians and Georgians.