Պահանջում են որդու դին․ ՄԻԵԴ-ը ընթացք տվեց Կարեն Պետրոսյանի հարազատների դիմումին
Օգոստոսին Ադրբեջանում մահացած Չինարի գյուղի 31-ամյա բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի հարազատների շահերի ներկայացուցիչ իրավապաշտանները միջնորդություն են ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով արագացնել Կարեն Պետրոսյանի դին Ադրբեջանից Հայաստան ուղարկելը: Դիմումի մասին Epress.am֊ին պատմել է իրավաբան Արա Ղազարյանը․
«Սա բուն դիմումը չէ, այլ միջնորդություն է, որի բավարարվելու դեպքում մենք կարող ենք հիմնական դիմումը պատրաստել: Մենք խնդրում ենք, որպեսզի Եվրոպական դատարանը միջնորդի ադրբեջանական կողմին Պետրոսյանի դիակը նրա ընտանիքին ուղարկելն արագացնելու հարցով, քանի որ դա ընտանիքի անդամի կյանքի իրավունքի խախտում է: Բացի դա, դիակը ուղարկել ձգձգելը կարող է հանգեցնել նրան, որ նրա մահվան պատճառը հայտնաբերելու հնարավորությունը վերանա: Ի պատիվ ՄԻԵԴ-ի՝ դատարանը կոմունիկացրել է հայկական կողմի միջնորդությունը», - ասել է Արա Ղազարյանը:
Իրավաբանը նաև բացատրել է, որ, ՄԻԵԴ-ի օրենքների համաձայն, ցանկացած երկրի քաղաքացի կարող է բողոք ներկայացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի անդամ ցանկացած երկրի դեմ, եթե համարում է, որ այդ երկիրը խախտել է կոնվենցիայի որևէ նորմ:
Ըստ միջազգային մարդասիրական իրավունքի՝ գերության մեջ մահացածների աճյունները պետք է հայրենիք վերադարձվեն առանց որևէ նախապայմանների:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 22-ին Ադրբեջանի վարչապետի տեղակալ, փախստականների և ներքին տեղահանվածների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալի Հասանովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն առաջարկել է ՀՀ ՊՆ-ին փոխանակության գնալ, մասնավորապես, պատրաստակամություն հայտնելով վերադարձնել հինգ անդամներից կազմված հայկական ընտանիքը և մահացած Կարեն Պետրոսյանի դին՝ Լեռնային Ղարաբաղում ձերբակալված ադրբեջանցիներ Շահբազ Գուլիևի, Դիլգամ Ասքերովի, ինչպես նաև Հասան Հասանովի դիակի դիմաց։ Հասանովը նաև ասել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, որը առաջարկը փոխանցել է հայկական կողմին, հայտնել է, որ Հայաստանը համաձայնել է հայկական ընտանիքը և Պետրոսյանի աճյունը ստանալ միայն Հասանովի աճյունի դիմաց։
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը Հասանովի հայտարարության վերաբերյալ ասել էր․ «Դեռևս Բաքվի շուկայում չենք գտնվում և առևտրով չենք զբաղվում։ Մենք խստորեն պահպանում ենք մարդասիրական հումանիտար սկզբունքները և նախապայմաններ չենք ներկայացնում ու ընդունում։ Ուղղակի հարգելով Կարմիր խաչի կազմակերպության ջանքերը այդ ուղղությամբ` պարբերաբար դիմում ենք վերջինիս աջակցությանը ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքացիների վերադարձը կազմակերպելու համար»։
Հովհաննիսյանը Հասանովի հայտարարությունը «գռեհիկ ապատեղեկատվություն» էր որակել։
Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը գերեվարվել էր օգոստոսի 7-ին և մահացել էր 1 օր անց։ Ադրբեջանի ՊՆ֊ի պնդմամբ՝ Պետրոսյանը դիվերսանտ էր և նրա մահը վրա էր հասել սրտի անբավարարության պատճառով։ Հայաստանի ՊՆ֊ն հայտարարել է, որ Պետրոսյանը զինծառայող չի եղել, իսկ նրա հարազատները պնդում են, որ նա առողջական խնդիրներ չի ունեցել։
Հայաստանյան ԶԼՄ֊ները օպերատիվ կերպով ապացույցներ են ներկայացրել, որ Պետրոսյանին ադրբեջանական գեներալի մոտ բերելուց և ծնկի իջեցնելուց առաջ զինվորական շորեր են հագցրել և որ սահմանն անցնելուց նա նման հագուստով չի եղել։
Հուլիս ամսին ԼՂՀ֊ի Քարվաճառի (Քելբաջար) շրջանում իրավապահները ձերբակալել էին Դիլգամ Ասքերովին՝ համապատասխան տեսանյութ տարածելով։ Հայաստանյան մամուլում նրան դիվերսիոն խմբի ղեկավար են անվանել։
Դիլգամ Ասքերովից առաջ ձերբակալվել էր նաև Շահբազ Գուլիևը, իսկ Հասան Հասանովը սպանվել էր։
Պաշտոնական Բաքուն պնդում է, որ ձերբակալվածները և սպանվածը երկրի Զինված ուժերի հետ որևէ առնչություն չունեն։ Հայկական կողմը հրաժարվում է ձերբակալվածներին ռազմագերու կարգավիճակ տրամադրել։
Լեռնային Ղարաբաղի դատախազությունը նրանց մեղադրում է լրտեսության, առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգելու, զենքի գործադրմամբ, մարդուն առևանգելով զուգորդված ազգային ատելության շարժառիթով սպանության, կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեջ:
Պաշտոնական մարմինների համաձայն՝ Ասքերովն ու Գուլիևը Քարվաճառի (Քելբաջարի) տարածքում առևանգել և սպանել են 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին։ Բացի դա, ադրբեջանցիները սպանել են 42-ամյա մայոր Սարգիս Աբրահամյանին և վիրավորել են 37-ամյա Կարինե Դավթյանին։

Representatives of the family of 31-year old Karen Petrosyan, a resident of Chinari village who died in Azerbaijan in August, petitioned to the European Court of Human Rights asking to speed up the process of transferring Petrosyan’s corpse from Azerbaijan to Armenia.
Epress.am spoke about the application with lawyer Ara Ghazaryan, who represents Petrosyan's family.
“This is not the original application, it’s a motion. In the case that it’s upheld, we can write the main application. We are asking for the European Court to mediate the issue of Petrosyan’s corpse speedy return from Azerbaijan to his family, because it is a violation to the right to life. In addition, the delay in the return of the corpse can also lead to the eradication of the reasons behind his death. In honor of the ECHR, the court has communicated the Armenian side’s motion” - said Ara Ghazaryan.
Ghazaryan further explained that according to the laws of the ECHR, a citizen of any country has the right to present a case against a signatory country to the European Convention of Human Rights, if they believe that country has violated any of the convention’s norms.
On August 22, Deputy Prime Minister of Azerbaijan and Chairman of Committee of Refugees and IDPs Ali Hasanov stated that Azerbaijan’s Defense Ministry proposed to the Armenia’s Defense Ministry a willingness to exchange a five-member Armenian family and the corpse of Karen Petrosyan for two Azerbaijanis arrested in NKR, Shahbaz Guliyev and Dilgam Askerov, as well as the corpse of Hasan Hasanov. Hasanov also stated that the International Committee of the Red Cross (ICRC) transferred the message to the Armenian side, which agreed to the return of the Armenian family and Petrosyan’s body for only Hasanov’s corpse.
In regards to the statement, Armenia’s Ministry of Defense spokesperson Artsrun Hovhannisyan stated;
"We're not yet in Baku's market and we are not engaged in bargaining. We are strictly maintaining our humanitarian principles and don’t present or accept preconditions. In respect to the Red Cross organization’s efforts in regards to this issue, we have regularly applied to the latter’s support for organizing the return of Armenian and NKR citizens.” Hovhannisyan considered Hasanov’s statement to be “vulgar misinformation.”
Chinari village resident Karen Petrosyan was taken captive on August 7 and died within a day. Azerbaijan’s Defense Ministry claimed that Petrosyan was a saboteur and died due to a heart failure. Armenia’s Defense Ministry stated that Petrosyan was not serving in the military and his family claimed that he did not have health issues. Armenian mass media quickly presented evidence that Petrosyan was not dressed in military attire when he initially crossed the border before he was brought to an Azerbaijani general and brought to his knees.
In the month of July, law enforcement of the NKR’s Karvajar (Kelbajar) region arrested Dilgam Askerov, and released a corresponding video of his arrest. The Armenian media had labeled him the leader of the saboteur group.
Prior to Dilgam Askerov’s arrest, Shahbaz Guliyev was arrested and Hasan Hasanov was killed. Baku defensively claims that the arrested and killed had no connection to the country’s military. The Armenian side has refused to grant the arrested person ‘Prisoner of War’ status.
Nagorno Karabakh’s prosecutor general has accused them for espionage, illegally crossing into NKR’s protected state borders with an organized group, illegal possession of arms and ammunition, kidnapping, murder motivated by ethnic hatred accompanied by kidnapping, and attempted murder of two individuals motivated by ethnic hatred.
In accordance to the official bodies of Karvajar (Kelbajar) region, Askerov and Guliyev kidnapped and murdered 17-year old Smbat Tsakanyan, as well as, 42-year old Sargis Abrahamyan and injured 37-year old Karine Davtyan.