Պահանջում են որդու դին․ ՄԻԵԴ-ը ընթացք տվեց Կարեն Պետրոսյանի հարազատների դիմումին
Օգոստոսին Ադրբեջանում մահացած Չինարի գյուղի 31-ամյա բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի հարազատների շահերի ներկայացուցիչ իրավապաշտանները միջնորդություն են ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով արագացնել Կարեն Պետրոսյանի դին Ադրբեջանից Հայաստան ուղարկելը: Դիմումի մասին Epress.am֊ին պատմել է իրավաբան Արա Ղազարյանը․
«Սա բուն դիմումը չէ, այլ միջնորդություն է, որի բավարարվելու դեպքում մենք կարող ենք հիմնական դիմումը պատրաստել: Մենք խնդրում ենք, որպեսզի Եվրոպական դատարանը միջնորդի ադրբեջանական կողմին Պետրոսյանի դիակը նրա ընտանիքին ուղարկելն արագացնելու հարցով, քանի որ դա ընտանիքի անդամի կյանքի իրավունքի խախտում է: Բացի դա, դիակը ուղարկել ձգձգելը կարող է հանգեցնել նրան, որ նրա մահվան պատճառը հայտնաբերելու հնարավորությունը վերանա: Ի պատիվ ՄԻԵԴ-ի՝ դատարանը կոմունիկացրել է հայկական կողմի միջնորդությունը», - ասել է Արա Ղազարյանը:
Իրավաբանը նաև բացատրել է, որ, ՄԻԵԴ-ի օրենքների համաձայն, ցանկացած երկրի քաղաքացի կարող է բողոք ներկայացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի անդամ ցանկացած երկրի դեմ, եթե համարում է, որ այդ երկիրը խախտել է կոնվենցիայի որևէ նորմ:
Ըստ միջազգային մարդասիրական իրավունքի՝ գերության մեջ մահացածների աճյունները պետք է հայրենիք վերադարձվեն առանց որևէ նախապայմանների:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 22-ին Ադրբեջանի վարչապետի տեղակալ, փախստականների և ներքին տեղահանվածների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալի Հասանովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն առաջարկել է ՀՀ ՊՆ-ին փոխանակության գնալ, մասնավորապես, պատրաստակամություն հայտնելով վերադարձնել հինգ անդամներից կազմված հայկական ընտանիքը և մահացած Կարեն Պետրոսյանի դին՝ Լեռնային Ղարաբաղում ձերբակալված ադրբեջանցիներ Շահբազ Գուլիևի, Դիլգամ Ասքերովի, ինչպես նաև Հասան Հասանովի դիակի դիմաց։ Հասանովը նաև ասել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, որը առաջարկը փոխանցել է հայկական կողմին, հայտնել է, որ Հայաստանը համաձայնել է հայկական ընտանիքը և Պետրոսյանի աճյունը ստանալ միայն Հասանովի աճյունի դիմաց։
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը Հասանովի հայտարարության վերաբերյալ ասել էր․ «Դեռևս Բաքվի շուկայում չենք գտնվում և առևտրով չենք զբաղվում։ Մենք խստորեն պահպանում ենք մարդասիրական հումանիտար սկզբունքները և նախապայմաններ չենք ներկայացնում ու ընդունում։ Ուղղակի հարգելով Կարմիր խաչի կազմակերպության ջանքերը այդ ուղղությամբ` պարբերաբար դիմում ենք վերջինիս աջակցությանը ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքացիների վերադարձը կազմակերպելու համար»։
Հովհաննիսյանը Հասանովի հայտարարությունը «գռեհիկ ապատեղեկատվություն» էր որակել։
Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը գերեվարվել էր օգոստոսի 7-ին և մահացել էր 1 օր անց։ Ադրբեջանի ՊՆ֊ի պնդմամբ՝ Պետրոսյանը դիվերսանտ էր և նրա մահը վրա էր հասել սրտի անբավարարության պատճառով։ Հայաստանի ՊՆ֊ն հայտարարել է, որ Պետրոսյանը զինծառայող չի եղել, իսկ նրա հարազատները պնդում են, որ նա առողջական խնդիրներ չի ունեցել։
Հայաստանյան ԶԼՄ֊ները օպերատիվ կերպով ապացույցներ են ներկայացրել, որ Պետրոսյանին ադրբեջանական գեներալի մոտ բերելուց և ծնկի իջեցնելուց առաջ զինվորական շորեր են հագցրել և որ սահմանն անցնելուց նա նման հագուստով չի եղել։
Հուլիս ամսին ԼՂՀ֊ի Քարվաճառի (Քելբաջար) շրջանում իրավապահները ձերբակալել էին Դիլգամ Ասքերովին՝ համապատասխան տեսանյութ տարածելով։ Հայաստանյան մամուլում նրան դիվերսիոն խմբի ղեկավար են անվանել։
Դիլգամ Ասքերովից առաջ ձերբակալվել էր նաև Շահբազ Գուլիևը, իսկ Հասան Հասանովը սպանվել էր։
Պաշտոնական Բաքուն պնդում է, որ ձերբակալվածները և սպանվածը երկրի Զինված ուժերի հետ որևէ առնչություն չունեն։ Հայկական կողմը հրաժարվում է ձերբակալվածներին ռազմագերու կարգավիճակ տրամադրել։
Լեռնային Ղարաբաղի դատախազությունը նրանց մեղադրում է լրտեսության, առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգելու, զենքի գործադրմամբ, մարդուն առևանգելով զուգորդված ազգային ատելության շարժառիթով սպանության, կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեջ:
Պաշտոնական մարմինների համաձայն՝ Ասքերովն ու Գուլիևը Քարվաճառի (Քելբաջարի) տարածքում առևանգել և սպանել են 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին։ Բացի դա, ադրբեջանցիները սպանել են 42-ամյա մայոր Սարգիս Աբրահամյանին և վիրավորել են 37-ամյա Կարինե Դավթյանին։

ЕСПЧ занялся заявлением родных погибшего в азербайджанском плену гражданина Армении
Правозащитники-представители интересов скончавшегося в Азербайджане в агусте 31-летнего жителя армянского села Чинари Карена Петросяна представили ходатайство в Европейский суд по правам человека с просьбой ускорить перевозку тела мужчины в Армению. Об этом Epress.am рассказал юрист Ара Газарян.
«Это не само заявление, а ходатайство, в случае удовлетворения которого мы можем подготовить основное заявление. Мы просим, чтобы Европейский суд ходатайствовал азербайджанской стороне по вопросу ускорения отправки трупа Петросяна его семье, так как это является нарушением права на жизнь члена семьи. Кроме того, затягивание с отправкой трупа может привести к потере возможности установить причину его смерти. Суд коммуницировал ходатайство армянской стороны», - заявил Газарян.
Собеседник объяснил, что по законам ЕСПЧ гражданин любой страны может представить жалобу против любой из стран-членов Епропейской конвенции по правам человека, если считает, что данная страна нарушила какую-либо норму конвенции.
Согласно международному гуманитарному праву, трупы скончавшихся в плену должны быть возвращены на родину без каких-либо предусловий.
Ранее заместитель премьер-министра Азербайджана, председатель Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Али Гасанов заявил, что Минобороны Азербайджана предложило армянским коллегам обменять армянскую семью из 5 человек и тело скончавшегося в плену Карена Петросяна на находящихся в армянском плену Шахбаза Гулиева и Дильгама Аскерова, а также на тело убитого Гасана Гасанова.
Гасанов заявил также, что регулярно встречается с сотрудниками Международного комитета Красного креста, и во время вчерашней встречи обсуждался этот вопрос: «Члены азербайджанского представительства МККК передали нам ответ на наше предложение Министерства обороны Армении. Минобороны Армении заявило, что готово обменять армянскую семью и тело армянина только на тело Гасана Гасанова. Я же сказал, что мы не согласны на это».
Пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян, отвечая Баку, 22 августа написал: «Мы еще не на бакинском рынке и торговлей не занимаемся. Мы строго придерживаемся гуманитарных принципов и предусловий не предлагаем и не принимаем. Просто, уважая усилия Красного Креста в этом направлении, периодически обращаемся к поддержке последних для организации процесса возвращения граждан Армении и НКР. Подобное заявление Азербайджана является пошлой дезинформацией».
Житель приграничного с Азербайджаном села Чинари Карен Петросян был обнаружен на территории Азербайджана 7 августа и скончался в плену в течение суток. Официальный Баку и местные СМИ называют его диверсантом, а причиной смерти резкую сердечно-легочную недостаточность. Минобороны Армении заявило, что Петросян не являлся военнослужащим. Его родные утверждают, что у Карена не было проблем со здоровьем.
Ереванские медиа в оперативном порядке представили доказательства того, что Петросяна (на фото слева) переодели и переобули в военную форму, прежде чем в сопровождении вооруженных людей в масках перед камерами силой повести его к азербайджанскому генералу и поставить на колени. Примерно месяц назад карабахские силовики распространили видео, где вооруженные люди в масках несут скрученного гражданина Азербайджана, бывшего жителя Кельбаджарского района Дильгама Аскерова (на фото справа). В армянских СМИ его называют главой диверсионной группы. Он и еще двое граждан Азербайджана арестованы. О состоянии их здоровья неизвестно.
Официальный Баку настаивает на том, что арестованные Шахбаз Гулиев, Дильгам Аскеров и убитый Гасан Гасанов не имеют отношения к Вооруженным силам страны. Армянская сторона отказывается предоставлять арестованным статус военнопленных.
Прокуратура Карабаха обвиняет их в шпионаже, незаконном пересечении организованной группой охраняемой границы Нагорно-Карабахской Республики без должного разрешения, незаконном ношении огнестрельного оружия и боеприпасов, похищении человека, применении оружия, убийстве на почве национальной ненависти, сопровождавшемся похищением человека, попытке убийства 2 человек на почве национальной ненависти.
Им инкриминируют похищение и убийство на территории Кельбаджара 17-летнего Смбата Цаканяна, расстрел 42-летнего майора Саргиса Абрамяна и ранение 37-летней Карине Давтян.