Գյուղացիներն իզուր էին բողոքում․ նախարարությունը պնդում է՝ նրանց անտառ չեն թողնի
Քանի որ վերջին շրջանում «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում ակտիվացել են ապօրինի ծառահատումները, չարաշահումներն ու գողությունները, Բնապահպանության նախարարության կողմից մտցվել է ռեժիմի խստացում: Այս մասին Epress.am-ին ասել են նախարարությունից՝ անդրադառնալով երեկ Դիլիջանի և կից համայնքների բնակիչների կազմակերպած բողոքի ակցիային:
Հիշեցնենք, որ Դիլիջանի և հարակից Գոշ, Հաղարծին համայնքների մոտ 1000 բնակիչներ երեկ պահանջում էին, որպեսզի իրենց թույլ տրվի մտնել Ազգային պարկ և փայտանյութ հավաքել, քանի որ գազը թանկացել է, և իրենք ձմեռվա համար վառելիք չունեն:
Նախարարությունը հերքում է, որ գյուղացիներին կարող է թույլ տրվել ծառահատում, ինչպես իրենց երեկ խոստացել են։ Պարկում հայտնաբերված փայտանյութը կբաժանվի գյուղացիներին, սակայն նրանց թույլ չի տրվի մտնել անտառ, քանի որ, ըստ նախարարության, մարդիկ հաճախ փայտանյութ հավաքելով չեն բավարարվում և կտրում են ծառերը:
Բնապահպան Ինգա Զառաֆյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ գյուղացիների տրամաբանությամբ, եթե մինչև հիմա ապօրինությունը թույլ է տրվել, ապա կարող է շարունակվել: Ըստ Զառաֆյանի՝ Ազգային պարկը գյուղացիներին պետք է թույլ չտա մտնել անտառ անգամ փայտ հավաքելու համար:
Բնապահպանի խոսքով՝ ազգային պարկի իրավունքն արդեն մեկ անգամ խախտվել է, երբ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի կառուցման համար հանրային լսումներին Ազգային պարկն անգամ չէր հրավիրվել, թեև շինարարությունը ազդելու էր նաև անտառի վրա:
Հիշեցնենք, որ կառավարության որոշմամբ՝ «Դիլիջան ազգային պարկի» տնտեսական գոտուց մոտ 13000 հա տարածք (323 հատ ծառ) է տրամադրվել Դիլիջանի միջազգային դպրոցին:

Home / Video / Villagers Protest in Vain: Ministry Restricts them from Entering Dilijan Forest
The Ministry of Nature Protection has conducted a strict policy in regards to “Dilijan National Park” SNCO due to recent acts of illegal deforestation, abuse, and theft. The Ministry told Epress.am in reference to yesterday’s organized protests in Dilijan and its adjacent communities.
Yesterday, approximately 1,000 residents of Haghartsin, Teghut, and Gosh villages closed the interstate highway in protest demanding access to the “Dilijan National Park”, in order to cut down firewood, due to increases in gas prices and lack of firewood for the coming winter.
The Ministry denies that the villagers had permission to deforest, as they were promised the day before during the protest. Timber detected in the park would be distributed among the villagers, however, they will not be allowed to enter the forest, because, according to the Ministry, timber is often unsatisfactory and villagers would cut trees as well.
Inga Zarafyan, environmentalist, told Epress.am that to the villagers logic, if they were allowed to conduct illegal acts before, then they could continue to do it. According to Zarafyan, villagers should not even be allowed to enter the park to collect timber.
According to the environmentalist, the rights of the national park were already violated once when the park was not invited to public hearings about the construction of the Dilijan International School, despite the fact that construction was going to affect the forest.
To recall, the government decided to allocate 13,000 hectares (323 trees) from the “Dilijan National Park”’s economic zone to the Dilijan International School.