Գյուղացիներն իզուր էին բողոքում․ նախարարությունը պնդում է՝ նրանց անտառ չեն թողնի
Քանի որ վերջին շրջանում «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում ակտիվացել են ապօրինի ծառահատումները, չարաշահումներն ու գողությունները, Բնապահպանության նախարարության կողմից մտցվել է ռեժիմի խստացում: Այս մասին Epress.am-ին ասել են նախարարությունից՝ անդրադառնալով երեկ Դիլիջանի և կից համայնքների բնակիչների կազմակերպած բողոքի ակցիային:
Հիշեցնենք, որ Դիլիջանի և հարակից Գոշ, Հաղարծին համայնքների մոտ 1000 բնակիչներ երեկ պահանջում էին, որպեսզի իրենց թույլ տրվի մտնել Ազգային պարկ և փայտանյութ հավաքել, քանի որ գազը թանկացել է, և իրենք ձմեռվա համար վառելիք չունեն:
Նախարարությունը հերքում է, որ գյուղացիներին կարող է թույլ տրվել ծառահատում, ինչպես իրենց երեկ խոստացել են։ Պարկում հայտնաբերված փայտանյութը կբաժանվի գյուղացիներին, սակայն նրանց թույլ չի տրվի մտնել անտառ, քանի որ, ըստ նախարարության, մարդիկ հաճախ փայտանյութ հավաքելով չեն բավարարվում և կտրում են ծառերը:
Բնապահպան Ինգա Զառաֆյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ գյուղացիների տրամաբանությամբ, եթե մինչև հիմա ապօրինությունը թույլ է տրվել, ապա կարող է շարունակվել: Ըստ Զառաֆյանի՝ Ազգային պարկը գյուղացիներին պետք է թույլ չտա մտնել անտառ անգամ փայտ հավաքելու համար:
Բնապահպանի խոսքով՝ ազգային պարկի իրավունքն արդեն մեկ անգամ խախտվել է, երբ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի կառուցման համար հանրային լսումներին Ազգային պարկն անգամ չէր հրավիրվել, թեև շինարարությունը ազդելու էր նաև անտառի վրա:
Հիշեցնենք, որ կառավարության որոշմամբ՝ «Դիլիջան ազգային պարկի» տնտեսական գոտուց մոտ 13000 հա տարածք (323 հատ ծառ) է տրամադրվել Դիլիջանի միջազգային դպրոցին:

Напрасно протестовали. Сельских жителей не пустят в Дилижанский национальный парк
В последнее время участились случаи вырубки деревьев, злоупотреблений и краж на территории государственной неторговой организации «Национальный парк Дилижан», поэтому министерство охраны природы Армении ужесточило режим. Об этом Epress.am сообщил источник в министерстве, комментируя акцию протеста, организованную жителями Дилижана и прилегающих общин.
Порядка тысячи граждан требуют разрешения на вход в парк, так как газ подорожал, и им нужно запастись дровами на зиму.
Министерство отрицает, что сельским жителям могут разрешить вырубку, как обещалось ранее. Обнаруженную в парке древесину раздадут сельчанам, однако входить в лес им не разрешено, так как, согласно министерству, зачастую люди не довольствуются сбором древесины и начинают срубать деревья.
Эколог Инга Зарафян заявила в беседе с Epress.am, что, по логике сельских жителей, если беззаконие до сих пор позволялось, то оно может продолжаться. Администрация Национального парка, по словам Зарафян, должна запретить посещать парк даже с целью сбора древесины.
Однажды, напоминает собеседница, право Национального парка уже было нарушено, когда он не был приглашен на общественные слушания на тему строительства международной школы в Дилижане, хотя строительство оказало бы воздействие и на лес.
Напомним, что решением правительства Международной школе в Дилижане выделили около 13 000 га территории (323 дерева) экономической зоны «Дилижанского национального парка».