Լեռնային Ղարաբաղը կարող է ԵՏՄ մտնել Հայաստանի մաս կազմելու դեպքում․ Ռիժկով
Ռուսաստանը ուրախ կլինի Լեռնային Ղարաբաղը տեսնել Եվրասիական միության կազմում, եթե այն Հայաստանի մաս լինի։ Այս մասին այսօր ԱԺ֊ում Հայաստան֊ՌԴ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստից հետո լրագրողներին ասել է հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը։
Հարցը բարձրացրել են հայաստանցի լրագրողները՝ համեմատելով Ղրիմը և Լեռնային Ղարաբաղը։ Նրանք նկատել են, որ Ռուսաստանը Եվրասիական միություն է մտնում Ղրիմով, իսկ Հայաստանը՝ առանց ԼՂՀ֊ի։
Ռիժկովը նշել է, որ Ղրիմի բնակիչները ազատ կամարտահայտմամբ որոշել են մտնել Ռուսաստանի կազմի մեջ։
«Եթե Ղարաբաղը լինի Հայաստանի մաս, այդ դեպքում՝ հարց չկա։ Դուք կարգը գիտեք։ Չլուծված տարածքային և սահմանային հարցերով միության մեջ չեն մտնում։ Հենց որ լուծվի Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, մենք ուրախ կլինենք տեսնել այն Եվրասիական տնտեսական միության կազմում»,֊ասել է Ռիժկովը։

Карабах может попасть в ЕАЭС после признания или в составе Армении - Рыжков
«Мы будем рады видеть Карабах в составе Евразийского союза», - в беседе с журналистами 30 октября заявил российский сопредседатель Армяно-российской межпарламентской комиссии Николай Рыжков, выступая в парламенте Армении.
Местные журналисты, задавая вопрос, сравнили Крым с Карабахом, заявив, что Россия вступает в ЕАЭС с Крымом, а Армения – без Карабаха. Рыжков напомнил, что население полуострова в ходе свободного волеизъявления решили войти в состав РФ.
Другое дело, добавил он, в каком статусе в ЕАЭС войдет Карабах - как отельное государство или в составе Армении. «Если это будет армянская территория, то нет вопросов. Вы знаете порядок: с нерешенными территориальными пограничными вопросами в союз не вступают. Как только решится вопрос Карабаха, мы рады будем видеть его в составе ЕАЭС».