ՎԻԴԵՈ․ Շանթի հեղափոխությունը
2013 թվականի հոկտեմբերի 31-ին «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանն Ազատության հրապարակում հայտարարեց իր պայքարի մեկնարկը։ Հարությունյանը նշում էր, որ պատրաստվում է հեղափոխություն անել՝ երկիրը հանցագործներից ազատագրելու համար։ Նոյեմբերի 5-ին նախաձեռնած երթից առաջ նա ընդգծեց, որ իր հեղափոխության ընթացքում մարտական զենք չի օգտագործելու, հեղափոխությունը կուսակցական չէ և իրեն կարող է միանալ յուրաքանչյուր ցանկացող։
Ազատության հրապարակից Մաշտոցի պողոտա դուրս գալուց հետո քաղաքացիական հագուստով անհայտ անձինք սադրանքների դիմեցին, Շանթ Հարությունյանի համախոհների ու այդ մարդկանց միջև ծեծկռտուք սկսվեց։ Ոստիկանությունը բերման ենթարկեց մի քանի տասնյակ մարդու, հետագայում նրանցից 14 կանգնեցին դատարանի առջև։
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի և իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի հետ հանդիպման ժամանակ Շանթ Հարությունյանը հայտարարեց, որ ոստիկանության բաժնում իրեն ծեծի է ենթարկել ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը։ Այդ հայտարարությունն առանց քննության մնաց։
Նոյեմբերի 7-ին Epress.am֊ի հետ զրույցում իրավապաշտպան Միքյաել Դանիելյանը հայտարարեց, որ Շանթ Հարությունյանը քաղաքական բանտարկյալ է։ Հետագայում նույն գնահատականը տվեցին մի շարք տեղական և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ և Հայաստանում գործող քաղաքական ուժեր։
Հարությունյանը և ընկերները պաշտոնապես մեղադրվում էին խուլիգանության, նրանցից մի քանիսը՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ։ Նախաքննության և դատավարության ընթացքում իրավապաշտպանները բազմաթիվ խախտումներ գրանցեցին։ Ձերբակալվածների հարազատներին մի քանի ամիս թույլ չէին տալիս տեսակցել նրանց հետ, դատարանում որպես տուժող էին հանդես գալիս ոստիկանները, ովքեր քաղաքացիական հագուստով էին եղել ու երթի մասնակիցներին չէին ներկայացել։
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հաճախ ուղղորդում էր վկայություն տվող ոստիկաններին, հանում նրանց համար անցանկալի հարցերը։ Դատավարության առաջին օրը՝ հունիսի 12-ին, դատարանի շենքի մոտ երիտասարդ Հայկ Կյուրեղյանը հայտարարեց, որ չպետք է թույլ տա, որ «Շանթին դատեն», բարձրացավ մեքենայի վրա ու օդամղիչ ատրճանակով կրակեց ոստիկանների ուղղությամբ։ Կյուրեղյանը ձերբակալվեց ու հետագայում նույնպես հայտարարեց, որ ծեծի է ենթարկվել ոստիկանության բաժնում, իսկ Շանթ Հարությունյանը դատարանում ողջունեց Կյուրեղյանի արարքը։
Ողջ դատավարության ընթացքում Հարությունյանը և ընկերները հայտարարում էին, որ իրենք քաղաքական հետապնդման են ենթարկվում ու չէին ընդունում առաջադրված մեղադրանքները։
Հոկտեմբերի 17-ին դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը վճռեց Շանթ Հարությունյանին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման, Վահե Մկրտչյանին՝ 7 տարվա, Ալբերտ Մարգարյանին՝ 6 տարվա, Ավետիս Ավետիսյանին՝ 5 տարվա, Վարդան Վարդանյանին՝ 5 տարվա, Լիպարիտ Պողոսյանին՝ 5 տարվա, Հայկ Հարությունյանին՝ 4,5 տարվա, Ալեք Պողոսյանին՝ 4 տարվա, Մկրտիչ Հովհաննիսյանին՝ 4 տարվա, Արմեն Հովհաննիսյանին՝ 2 տարվա, Սևակ Մնացականյանին՝ 1,5 տարվա, Տիգրան Պետրոսյանին՝ 1 տարվա։
Միսակ Առաքելյանի նկատմամբ կիրառվեց տուգանք նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով։ Շանթ Հարությունյանի անչափահաս որդին՝ Շահեն Հարությունյանը, դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման։ Դատարանը վճռեց պատիժը պայմանականորեն չկիրառել։

On October 31, 2013, Tseghakron Party leader Shant Harutyunyan announced the start of his protest movement. According to Harutyunyan, he was planning to start a revolution against the criminal regime. Before the rally on November 5 , he stressed that he would not use combat weapons during his revolution, and that it was open for those who wanted to join him.
On the way from Liberty Square towards Mashtots Avenue, plainclothes policemen began to provoke rally participants, which led to a fight breaking out between the officers and protesters. The police took 20 people into custody, subsequently, 14 of them were to stand trial.
Armenian National Congress (HAK) faction MP Nikol Pashinyan and human rights defender Artur Sakunts met with Shant Harutyunyan, who stated that Police Chief Vladimir Gasparyan had beaten him while in police custody.
On November 7, Epress.am spoke with human rights defender Mikayel Danielyan, who stated that Shant Harutyunyan was a political prisoner. Afterwards, the same status was given to Harutyunyan by a line of Armenian and international human rights organizations and Armenian political parties.
Harutyunyan and his friends were officially charged with hooliganism, and some with violence toward a representative of the authorities. Human rights defenders registered numerous violations during both the preliminary investigation and trial process. Relatives of the arrested were not allowed to visit them for a few months, the trial's plaintiffs were the police officers, who had been in plainclothes during the rally.
The Judge Mnatsakan Martirosyan often guided police officers giving testimony and helped them avoid undesirable questions. On July 12th, the first day of the trial, a man named Hayk Kyureghyan announced outside the court that he would not let them “judge Shant” and jumped on a car, firing an airsoft gun toward police officers. Kyureghyan was arrested and later announced that he had also been beaten at the police department, while Shant Harutyunyan welcomed Kyureghyan’s actions in the courtroom.
During the entire trial, Harutyunyan and his friends were announced that they were politically persecuted and that they did not accept the charges against them.
On October 17,  Judge Mnatsakan Martirosyan officially sentenced Shant Harutyunyan to 6 years imprisonment, Albert Margaryan also received 6 years, Vahe Mkrtchyan 7 years, Liparit Poghosyan 5 years, Vardan Vardanyan 5 years, Hayk Harutyunyan 4 years 6 months, Alek Poghosyan 4 years, Mkrtich Hovhannisyan 4 years, Armen Hovhannisyan 2 years, Sevak Mnatsakanyan 1 years 6 months, Tigran Petrosyan 1 year, and Misak Arakelyan was fined fifty times the minimum salary.
Shant Harutyunyan’s son, Shahen Harutyunyan, was sentenced to 4 years imprisonment, but the judge determined to conditionally not apply the sentence, instead he set probation for 4 years.