ՎԻԴԵՈ․ Շանթի հեղափոխությունը
2013 թվականի հոկտեմբերի 31-ին «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանն Ազատության հրապարակում հայտարարեց իր պայքարի մեկնարկը։ Հարությունյանը նշում էր, որ պատրաստվում է հեղափոխություն անել՝ երկիրը հանցագործներից ազատագրելու համար։ Նոյեմբերի 5-ին նախաձեռնած երթից առաջ նա ընդգծեց, որ իր հեղափոխության ընթացքում մարտական զենք չի օգտագործելու, հեղափոխությունը կուսակցական չէ և իրեն կարող է միանալ յուրաքանչյուր ցանկացող։
Ազատության հրապարակից Մաշտոցի պողոտա դուրս գալուց հետո քաղաքացիական հագուստով անհայտ անձինք սադրանքների դիմեցին, Շանթ Հարությունյանի համախոհների ու այդ մարդկանց միջև ծեծկռտուք սկսվեց։ Ոստիկանությունը բերման ենթարկեց մի քանի տասնյակ մարդու, հետագայում նրանցից 14 կանգնեցին դատարանի առջև։
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի և իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի հետ հանդիպման ժամանակ Շանթ Հարությունյանը հայտարարեց, որ ոստիկանության բաժնում իրեն ծեծի է ենթարկել ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը։ Այդ հայտարարությունն առանց քննության մնաց։
Նոյեմբերի 7-ին Epress.am֊ի հետ զրույցում իրավապաշտպան Միքյաել Դանիելյանը հայտարարեց, որ Շանթ Հարությունյանը քաղաքական բանտարկյալ է։ Հետագայում նույն գնահատականը տվեցին մի շարք տեղական և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ և Հայաստանում գործող քաղաքական ուժեր։
Հարությունյանը և ընկերները պաշտոնապես մեղադրվում էին խուլիգանության, նրանցից մի քանիսը՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ։ Նախաքննության և դատավարության ընթացքում իրավապաշտպանները բազմաթիվ խախտումներ գրանցեցին։ Ձերբակալվածների հարազատներին մի քանի ամիս թույլ չէին տալիս տեսակցել նրանց հետ, դատարանում որպես տուժող էին հանդես գալիս ոստիկանները, ովքեր քաղաքացիական հագուստով էին եղել ու երթի մասնակիցներին չէին ներկայացել։
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հաճախ ուղղորդում էր վկայություն տվող ոստիկաններին, հանում նրանց համար անցանկալի հարցերը։ Դատավարության առաջին օրը՝ հունիսի 12-ին, դատարանի շենքի մոտ երիտասարդ Հայկ Կյուրեղյանը հայտարարեց, որ չպետք է թույլ տա, որ «Շանթին դատեն», բարձրացավ մեքենայի վրա ու օդամղիչ ատրճանակով կրակեց ոստիկանների ուղղությամբ։ Կյուրեղյանը ձերբակալվեց ու հետագայում նույնպես հայտարարեց, որ ծեծի է ենթարկվել ոստիկանության բաժնում, իսկ Շանթ Հարությունյանը դատարանում ողջունեց Կյուրեղյանի արարքը։
Ողջ դատավարության ընթացքում Հարությունյանը և ընկերները հայտարարում էին, որ իրենք քաղաքական հետապնդման են ենթարկվում ու չէին ընդունում առաջադրված մեղադրանքները։
Հոկտեմբերի 17-ին դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը վճռեց Շանթ Հարությունյանին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման, Վահե Մկրտչյանին՝ 7 տարվա, Ալբերտ Մարգարյանին՝ 6 տարվա, Ավետիս Ավետիսյանին՝ 5 տարվա, Վարդան Վարդանյանին՝ 5 տարվա, Լիպարիտ Պողոսյանին՝ 5 տարվա, Հայկ Հարությունյանին՝ 4,5 տարվա, Ալեք Պողոսյանին՝ 4 տարվա, Մկրտիչ Հովհաննիսյանին՝ 4 տարվա, Արմեն Հովհաննիսյանին՝ 2 տարվա, Սևակ Մնացականյանին՝ 1,5 տարվա, Տիգրան Պետրոսյանին՝ 1 տարվա։
Միսակ Առաքելյանի նկատմամբ կիրառվեց տուգանք նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով։ Շանթ Հարությունյանի անչափահաս որդին՝ Շահեն Հարությունյանը, դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման։ Դատարանը վճռեց պատիժը պայմանականորեն չկիրառել։

Революции армянского Гая Фокса исполнился год
31 октября 2013г. Шант Арутюнян сообщил о намерении совершить революцию с целью «избавить страну от преступников». Тогда лидер «Цегакрон»-а отметил, что не признает партий и выступает в качестве гражданина Республики Армения. До начала шествия 5 ноября Арутюнян заявил, что не прибегнет к помощи боевого оружия. Некоторые из его соратников были в масках Гая Фокса, использованных в комиксах, а позже и в фильме «V - значит вендетта», который сам Арутюнян упоминал в своих выступлениях. Фильм этот заканчивается взрывом 5 ноября британского парламента, на который приходят посмотреть тысячи восставших против режима людей, и «страна начинает жизнь с чистого листа».
Когда дюжина участников прошлогодней ереванской  акции вышла с площади Свободы на проспект Маштоца неизвестные люди в гражданском начали провокации, в частности, неожиданно пустили в ход самодельные взрывчатки. Между ними и сторонниками Шанта Арутюняна началась потасовка. Полиция задержала несколько десятков человек, впоследствии 14 из них предстали перед судом.
На встречах с членом фракции «Армянский национальный конгресс» Николом Пашиняном и правозащитником Артуром Сакунцем Арутюнян заявил, что в отделении его избил начальник полиции Армении Владимир Гаспарян. Расследования на основании заявлений не провели.
В интервью Epress.am 7 ноября правозащитник Микаел Даниелян назвал Шанта Арутюняна политзаключенным. Впоследствии такую же оценку дали местные и международные правозащитные организации, а также политические силы Армении.
Арутюняна и его единомышленников обвинили в хулиганстве, некоторых из них – в применении насилия к представителю власти. Правозащитники зафиксировали множество нарушений в ходе предварительного и судебного следствий. Родным подсудимых несколько месяцев не разрешали встречаться с ними, в качестве пострадавших предстали полицейские: 5 ноября они были в гражданской одежде и не представились демонстрантам.
Судья Мнацакан Мартиросян нередко направлял дававших свидетельство стражей правопорядка, снимал «неудобные» вопросы. В день первого заседания 12 июня гражданин Айк Кюрегян заявил перед зданием суда, что не позволит «судить Шанта», поднялся на одну из припаркованных поблизости машин и открыл огонь из пневматического оружия в направлении полицейских. Кюрегяна арестовали. Позднее молодой человек также заявил, что был избит как в полицейском авто, так и в отделении. В суде Шант Арутюнян одобрил поступок своего заступника.
На протяжении всего судебного следствия Арутюнян и его единомышленники заявляли, что их преследуют по политическим мотивам, и не признавали себя виновными по выдвинутым обвинениям.
17 октября судья Мнацаканян приговорил Шанта Арутюнян к 6 годам лишения свободы, Ваге Мкртчяна – к 7 годам, Альберта Маргаряна – к 6, Аветиса Аветисяна, Липарита Погосяна и Вардана Варданяна - к 5, Айка Арутюняна – к 4.5, Алека Погосяна – к 4, Мкртича Ованисяна – к 4, Армена Ованисяна – к 2, Севака Мнацаканяна – к 1.5, Тиграна Петросяна – к году тюрьмы.
На Мисака Аракеляна наложили штраф в размере 50-кратной суммы минимальной зарплаты. Несовершеннолетнего сына Шанта Арутюняна Шагена приговорили к 4 годам условно.