ԵՏՄ֊ին անդամակցելուց հետո հայաստանցի միգրանտները ՌԴ֊ում արտոնություններ չեն ստանա
Ռուսաստանում աշխատող հայաստանցի միգրանտները որևէ լուրջ արտոնություն Հայաստանի՝ ԵՏՄ մտնելուց հետո չեն ստանա։ Այս մասին հայտնում է «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» հասարակական կազմակերպությունը։
ՀԿ֊ն ընդգծում է, որ միակ արտոնությունը, որը Հայաստան֊ԵՏՄ պայմանագրով տրվում է ԵՏՄ անդամ պետությունների միգրանտներին, դա անվճար «շտապ օգնության» կանչի իրավունքն է:
«Իսկ ահա ըստ «Օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական կարգավիճակի մասին» ՌԴ օրենքի, հուլիս ամսից արդեն բարդացել է աշխատանքային միգրանտների բյուրոկրատիկ քաշքշուկը: 2015թ-ի հունվարի 1-ից էլ բոլոր օտարերկրյա քաղաքացիները, այդ թվում և հայերը, ովքեր ցանկություն ունեն ՌԴ-ում աշխատել (կամ ստանալ կացության կարգավիճակ) պետք է անցնեն թեստավորում, որը կապացուցի անձի ռուսաց լեզվի, ՌԴ պատմության և ՌԴ օրենսդրության իմացությունը։
Այսպիսով, աշխատանքային միգրանտները քննություն են հանձնելու: Ավելին, այդ քննության համար միգրանտները 3000 ռուբլու (27 հազար դրամի) չափով վճար են տալու», ֊ նշում է ՀԿ֊ն:

No Privileges for Armenian Migrant Workers in Russia After Entering EEU
Armenian migrant workers in Russia will not receive any serious privileges after Armenia enters the Eurasian Economic Union, reports the Union of Informed Citizens NGO.
The NGO stresses that the only privilege the EEU gives to migrant workers of member states is the right to free “emergency care,” the agreement does not foresee any other privileges.
“Whereas, according to the  Russian law on the “Status of Foreign Citizen’s Rights”, since July 1st the bureaucratic process for migrants have become more complicated. From January 1st, all foreign migrant workers, including Armenians, who wish to work in Russia or obtain residency, have to pass a test proving their proficiency of the Russian language, history, and legislation.
Thus, migrant workers must take a test. Furthermore, those migrants have to pay 3000 Rubles ($62) fee to take it,” noted the NGO.