3 ստորագրություն՝ Սերժ Սարգսյանի իմպիչմենտի նախագծի տակ․ ամեն դեպքում այն շրջանառության մեջ կմնա
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած «ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծի տակ 3 պատգամավոր է ստորագրել՝ Փաշինյանը և «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչներ Զարուհի Փոստանջյանն ու Ալեքսանդր Արզումանյանը։ Չնայած դրան, նախագիծը մնալու է շրջանառության մեջ և սահմանված կարգով ուղարկվելու է մշտական հանձնաժողովներից մեկի քննարկմանը, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ավելի վաղ ոչ իշխանական եռյակի մաս կազմող «Հայ ազգային կոնգրես» և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունները հայտարարել էին, որ իրենց ներկայացուցիչներն ԱԺ֊ում չեն միանալու Փաշինյանի նախաձեռնությանը։ ՀԱԿ֊ի փորձագետ և մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Արմեն Խաչատրյանի տարածած հայտարարության մեջ նշվում էր, որ եռյակի կողմից նախաձեռնած Համաժողովրդական շարժման գործընթացները դեռ չեն բերել Ազգային ժողովում քաղաքական ուժերի բալանսի արմատական փոփոխության ու «պաշտոնանկության գործընթացի նախաձեռնումը դատապարտված է անփառունակ տապալման և կարող է միայն ծառայել ժողովրդի հիասթափմանն ու ռեժիմի դիրքերի ամրապնդմանը»։
Հայտարարության մեջ ՀԱԿ֊ը տարակուսում է, թե ինչու է Փաշինյանը «դիմել քայլերի, որոնք կօգտագործվեն իշխանությունների կողմից ներքաղաքական պայքարում»։ Հայտարարության մեջ նշվում է նաև՝ «Հայ Ազգային Կոնգրես» խմբակցությունը համարում է, որ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնանկության համար կան բոլոր անհրաժեշտ իրավա-քաղաքական հիմքերը, ընդ որում, տասնապատիկ ավելի ծանրակշիռ, քան պատգամավորի ներկայացրած նախագծում, և Համաժողովրդական շարժման ծավալմանը զուգընթաց պաշտոնանկության սահմանադրական գործիքը գործի կդրվի այն ժամանակ, երբ «նման գործընթացի նախաձեռնումը կնպաստի ռեժիմի կազմաքանդման գործին»։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը տարածած հայտարարության մեջ ընդգծել էր, որ «բոլոր ռացիոնալ հաշվարկները ցույց են տալիս, որ Փաշինյանի նախաձեռնության համար անհրաժեշտ՝ առաջին փուլում՝ 66, իսկ հետագայում՝ 88 ձայնը խորհրդարանում չի հավաքվելու: Տվյալ պարագայում այս նախաձեռնությունը ընդամենը կրելու է երաշխավորված մեկ քայլանոց պարտության բնույթ, որին իր մասնակցությունը ԲՀԿ-ն անիմաստ է համարում»:
Եռյակի ներկայացուցիչների մտահոգություններին անդրադառնալով՝ Փաշինյանը նշել է, որ նույն մարդիկ բազմիցս այնպիսի օրինագծերով են հանդես եկել, որոնք ի սկզբանե պետք է չանցնեին, սակայն դրանք քննարկվել են խորհրդարանում։ Փաշինյանը որպես օրինակ նշել է ՀԱԿ խմբակցության անդամների կողմից ներկայացված Մարտի 1-ի մասին օրինագիծը, որի ընդունումը տապալել էր իշխող ՀՀԿ֊ն։
Սերժ Սարգսյանի իմպիչմենտի մասին նախագծի հեղինակը նաև անդրադարձել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանի՝ այսօր ԱԺ֊ում հնչեցրած հայտարարությանը։ Վերջինիս խոսքով՝ այն փաստը, որ Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու մասին նախագծին կողմ են եղել ընդամենը 3 պատգամավոր, ցույց է տալիս, թե ինչպես են խորհրդարանում ներկայացված ուժերը գնահատում նախագահի վարած քաղաքականությունը։ Փաշինյանի խոսքով՝ ԱԺ պատգամավորները հնարավորություն ունեն հերքել Գեղամյանի խոսքերը։

Проект импичмента президента Армении поддержали три депутата
Инициированный депутатом от «Армянского национального конгресса» (АНК) Николом Пашиняном проект решения «Об импичменте занимающего должность президента Армении Сержа Саргсяна» поддержали трое парламентариев: сам Пашинян, а также представители фракции «Наследие» Заруи Постанджян и Александр Арзуманян. Несмотря на это, проект останется в обороте и, согласно учрежденному порядку, будет отправлен на обсуждение в одну из постоянных парламентских комиссий. Об этом на пресс-конференции 1 декабря заявил Пашинян.
Ранее неправительственные партии АНК и «Процветающая Армения» заявили, что их представители в парламенте не поддержат инициативу депутата. В заявлении эксперта и ответственного по связям с прессой «Армянского национального конгресса» Армена Хачатряна говорится, что инициированные тройкой неправительственных сил («Армянский национальный конгресс», «Процветающая Армения», «Наследие») процессы пока не привели к радикальному изменению баланса политических сил в парламенте и «процесс импичмента обречен на бесславный провал и может лишь способствовать разочарованию народа и укреплению режимом своих позиций».
В заявлении АНК выражает негодование: «Почему Пашинян пошел на шаги, которые будут использованы властями во внутриполитической борьбе». Также отмечается, что, по мнению фракции «Армянский национальный конгресс», для импичмента Сержа Саргсяна есть все необходимые политико-правовые основания, причем, в десять раз весомее представленных депутатом в проекте, и конституционное орудие в виде импичмента будет задействовано параллельно распространению Общенационального движения, когда «начало подобного процесса посодействует деконструкции режима».
В заявлении «Процветающей Армении» отмечалось: «Все рациональные подсчеты показывают, что необходимые инициативе Пашиняна на первом этапе 66, а в будущем – 88 голосов в парламенте не наберутся. В таком случае эта инициатива будет носить характер лишь гарантированного поражения в один шаг, участие в котором ППА считает бессмысленной».
Комментируя обеспокоенность неправительственной тройки, Никол Пашинян заявил, что эти же люди неоднократно выступали с такими законопроектами, которые, как было ясно изначально, не должны были пройти, однако в парламенте они обсуждались. В качестве примера депутат привел законопроект о 1 марта , принятие которого провалила правящая Республиканская партия Армении.
Автор проекта импичмента Сержа Саргсяна высказался и о заявлении депутата-республиканца Арташеса Гегамяна, по словам которого, тот факт, что за импичмент выступили лишь 3 депутата, показывает, как представленные в парламенте силы оценивают политику президента. По словам Никола Пашиняна, депутаты имеют возможность опровергнуть слова Гегамяна.