3 ստորագրություն՝ Սերժ Սարգսյանի իմպիչմենտի նախագծի տակ․ ամեն դեպքում այն շրջանառության մեջ կմնա
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած «ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծի տակ 3 պատգամավոր է ստորագրել՝ Փաշինյանը և «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչներ Զարուհի Փոստանջյանն ու Ալեքսանդր Արզումանյանը։ Չնայած դրան, նախագիծը մնալու է շրջանառության մեջ և սահմանված կարգով ուղարկվելու է մշտական հանձնաժողովներից մեկի քննարկմանը, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ավելի վաղ ոչ իշխանական եռյակի մաս կազմող «Հայ ազգային կոնգրես» և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունները հայտարարել էին, որ իրենց ներկայացուցիչներն ԱԺ֊ում չեն միանալու Փաշինյանի նախաձեռնությանը։ ՀԱԿ֊ի փորձագետ և մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Արմեն Խաչատրյանի տարածած հայտարարության մեջ նշվում էր, որ եռյակի կողմից նախաձեռնած Համաժողովրդական շարժման գործընթացները դեռ չեն բերել Ազգային ժողովում քաղաքական ուժերի բալանսի արմատական փոփոխության ու «պաշտոնանկության գործընթացի նախաձեռնումը դատապարտված է անփառունակ տապալման և կարող է միայն ծառայել ժողովրդի հիասթափմանն ու ռեժիմի դիրքերի ամրապնդմանը»։
Հայտարարության մեջ ՀԱԿ֊ը տարակուսում է, թե ինչու է Փաշինյանը «դիմել քայլերի, որոնք կօգտագործվեն իշխանությունների կողմից ներքաղաքական պայքարում»։ Հայտարարության մեջ նշվում է նաև՝ «Հայ Ազգային Կոնգրես» խմբակցությունը համարում է, որ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնանկության համար կան բոլոր անհրաժեշտ իրավա-քաղաքական հիմքերը, ընդ որում, տասնապատիկ ավելի ծանրակշիռ, քան պատգամավորի ներկայացրած նախագծում, և Համաժողովրդական շարժման ծավալմանը զուգընթաց պաշտոնանկության սահմանադրական գործիքը գործի կդրվի այն ժամանակ, երբ «նման գործընթացի նախաձեռնումը կնպաստի ռեժիմի կազմաքանդման գործին»։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը տարածած հայտարարության մեջ ընդգծել էր, որ «բոլոր ռացիոնալ հաշվարկները ցույց են տալիս, որ Փաշինյանի նախաձեռնության համար անհրաժեշտ՝ առաջին փուլում՝ 66, իսկ հետագայում՝ 88 ձայնը խորհրդարանում չի հավաքվելու: Տվյալ պարագայում այս նախաձեռնությունը ընդամենը կրելու է երաշխավորված մեկ քայլանոց պարտության բնույթ, որին իր մասնակցությունը ԲՀԿ-ն անիմաստ է համարում»:
Եռյակի ներկայացուցիչների մտահոգություններին անդրադառնալով՝ Փաշինյանը նշել է, որ նույն մարդիկ բազմիցս այնպիսի օրինագծերով են հանդես եկել, որոնք ի սկզբանե պետք է չանցնեին, սակայն դրանք քննարկվել են խորհրդարանում։ Փաշինյանը որպես օրինակ նշել է ՀԱԿ խմբակցության անդամների կողմից ներկայացված Մարտի 1-ի մասին օրինագիծը, որի ընդունումը տապալել էր իշխող ՀՀԿ֊ն։
Սերժ Սարգսյանի իմպիչմենտի մասին նախագծի հեղինակը նաև անդրադարձել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանի՝ այսօր ԱԺ֊ում հնչեցրած հայտարարությանը։ Վերջինիս խոսքով՝ այն փաստը, որ Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու մասին նախագծին կողմ են եղել ընդամենը 3 պատգամավոր, ցույց է տալիս, թե ինչպես են խորհրդարանում ներկայացված ուժերը գնահատում նախագահի վարած քաղաքականությունը։ Փաշինյանի խոսքով՝ ԱԺ պատգամավորները հնարավորություն ունեն հերքել Գեղամյանի խոսքերը։

Armenian National Congress faction MP Nikol Pashinyan’s draft law “On the Impeachment of Serzh Sargsyan occupying the office of President of the Republic of Armenia” was signed by three MPs, Pashinyan and Heritage Party members Zaruhi Postanjyan and Alexander Arzumanyan, during initial consultations. Pashinyan told journalists today that despite the very few supporters, the draft will remain in circulation and go through the standard protocol through one of the standing committees.
Earlier, the non-ruling parties and members of the political ‘trio’ alliance, Armenian National Congress (HAK) and Prosperous Armenia (BHK) parties, stated that their representatives would not join Pashinyan’s initiative. HAK’s expert and media relations representative Armen Khachatryan’s released statement notes that the trio’s initiated National Movement has still not brought an essential change in the balance of political actors in the National Assembly and “the impeachment process draft is doomed to ingloriously fail and only add to the people’s hopelessness and strengthen the regimes positions.”
In the statement, HAK doubts the reasons behind why Pashinyan “took steps which would be used by the authorities in the intra-political struggle.” The statement notes that the Armenian National Congress faction also considers that in the case of Serzh Sargsyan’s impeachment there must be all the necessary legal-political foundations, which must be ten times more potent than what the MP had presented in his draft bill. The constitutional instrument of impeachment will be used in parallel with the Movement’s expansion, if “such initiatives contribute to the collapse of the regime.”
Prosperous Armenia party’s released statement stressed that “all rational calculations reveal that Pashinyan’s initiative will not gain the 66 (votes) needed in the first stage, and, subsequently, 88 votes in the Parliament. In the current situation, this draft is basically a guaranteed one-step loss, and BHK considers participating useless.”
Speaking of the trio's worries, Pashinyan noted that the same people have come forth with draft bills that were destined to fail on numerous occasions, however, they were still discussed at the National Assembly. Pashinyan gave an example of the HAK faction members' bill on March 1st which was voted down by the ruling Republican party.
The bill on Serzh Sargsyan’s impeachment was also discussed by Republican Party MP Artashes Geghamyan, who spoke in the National Assembly today. According to Geghamyan, the fact that only three MPs backed the impeachment bill reveals the way MPs judge the president’s policies. According to Pashinyan, the MPs have the opportunity to refute Geghamyan’s words.