ՖՈՏՈՇԱՐՔ. «Չծնվեցի, քանի որ չէի կարող մեր ցեղը շարունակել»
Նորածինների շրջանում արական սեռի երեխաների գերակշռությամբ Հայաստանը աշխարհում երրորդ տեղն է զբաղեցնում Չինաստանից ու Ադրբեջանից հետո։ Խնդիրն այսօր Հյուսիսային պողոտայում բարձրացրել են կանանց իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունները։ Նրանք անցորդներին հիմնահարցը մանրամասնորեն ներկայացնող գրքույկներ էին բաժանում։ Դրանցում նշված էր, որ նորածինների հարաբերակցությունը Հայաստանում շեղվել է 90-ականներից սկսած՝ 2012-ին կազմելով 114 տղա 100 աղջկա դիմաց, մինչդեռ բնական է համարվում 102-106 տղա 100 աղջկա դիմաց հարաբերակցությունը: Հայաստանում գրանցված խիստ բացասական ցուցանիշներից մեկն էլ այն է, որ ծնված երրորդ և հաջորդ երեխաների շրջանում 100 աղջկան բաժին է ընկնում 160 տղա, ինչը, տեղեկատվության հեղինակների ներկայացմամբ, աշխարհում երբևէ արձանագրված ամենաբարձր ցուցանիշն է: Ընտանիքում երկու երեխայից մեկի տղա լինելը բավական է, որպեսզի հայաստանյան զույգերը իրենց վերարտադրողական մտադրությունները համարեն իրականացած:
Հյուսիսային պողոտայում անցկացված կարծրատիպային այդ վերաբերմունքի դեմ ակցիայի հեղինակները նորածին երեխաների կոշիկները դրել էին գետնին՝ կից թողել սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատման պատճառով չծնված աղջիկների անունից գրություններ, մասնավորապես, «Ես չնծվեցի, քանի որ չէի կարող երջանկացնել ծնողներիս», «Ես չծնվեցի, քանի որ չէի կարող ծառայել հայրենիքիս» և այլն:

«Не родилась, потому что первенцем непременно должен быть мальчик» - акция в Ереване
По преобладанию мальчиков среди новорожденных Армения занимает третье место в мире после Китая и Азербайджана. 6 ноября на Северном проспекте в Ереване о проблеме селективных абортов  в очередной раз заявили организации по правам женщин.
Активисты раздавали прохожим брошюры, в которых подробно представлена проблема. В них отмечалось, что в Армении соотношение мальчиков и девочек среди новорожденных исказилось с 90-ых, в 2012г. показатель составил 114 мальчиков на 100 девочек, между тем, естественным считается соотношение 102-106 мальчиков на 100 девочек. В качестве одного из отрицательных зафиксированных в Армении показателей отмечается, что среди рожденных третьих и последующих детей на 100 девочек приходится 160 мальчиков, это, согласно авторам, самый высокий когда-либо зафиксированный в мире показатель. Достаточно иметь мальчика в семье с двумя детьми, чтобы пары сочли реализованными свои репродуктивные намерения.
Авторы акции против подобного стереотипного отношения оставили на Северном проспекте детскую обувь, рядом с каждой из которых - послания от имени девочек, не рожденных в результате селективных абортов.