Հայաստանում գազը կարող է թանկանալ դոլարի արժևորման պատճառով․ «ՀԺ»
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը հաջորդ տարվա փետրվար-մարտ ամիսներին կարող է դիմել ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող պետական հանձնաժողով՝ գազի սակագնի «ճշգրտման» հայտով, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը:
«Խնդիրն այն է, որ գործող սակագնի հիմքում մեկ դոլարի փոխարժեքը 410 դրամ է, իսկ ներկայումս մեկ դոլարի գինը հասնում է 460 դրամի։ Քանի որ «Գազպրոմ Արմենիան» Ռուսաստանից գազը գնում է դոլարով (189 դոլար 1000 խմ գազի դիմաց), իսկ բնակիչ-բաժանորդներին վաճառում դրամով, ուստի դրամի արժեզրկման հետևանքով «Գազպրոմ Արմենիան» իբր վնասներ է կրում», ֊ գրում է թերթը:
«ՀԺ»֊ն ընդգծում է, որ վնասներից խուսափելու համար գազի սակագինը գործող փոխարժեքի պայմաններում պետք է բարձրանա առնվազն 5.7 տոկոսով և յուրաքանչյուր խմ գազը սպառողներին պետք է վաճառվի ոչ թե 156 դրամով, ինչպես այժմ է, այլ 164 դրամով:
«Սակայն, հաշվի առնելով, որ սակագնի բարձրացման անհրաժեշտությունը գրեթե համընկնում է ԵՏՄ–ին ՀՀ անդամակցության ժամկետին, չի բացառվում, որ քաղաքական որոշման արդյունքում սակագնի բարձրացումը հետաձգվի առնվազն մինչև 2015-ի ամառ»,–եզրափակում է թերթը։

Укрепление доллара может привести к подорожанию газа в Армении - «Айкакан жаманак»
В феврале-марте 2015г. компания «Газпром Армения» может представить в государственную комиссию по регулированию общественных услуг заявку о «регулировании» тарифа на газ, сообщает газета «Айкакан жаманак».
«Дело в том, что в основе нынешнего тарифа курс доллара составляет 410 драмов, а в настоящее время стоимость валюты достигает 460-ти. Так как компания покупает газ у России в долларах ($189 за 1000 кубометров), а населению продает в драмах, в результате обесценения драма «Газпром Армения» будто несет убытки», - отмечает издание.
Во избежание этих убытков, продолжает автор, тариф на газ в условиях действующего курса должен увеличиться минимум на 5.7%, и каждый кубометр газа должен продаваться потребителям не за 156др., как сейчас, а по цене 164 драма.
«Однако с учетом того, что необходимость повышения тарифа практически совпадает с вступлением Армении в Евразийский экономический союз, не исключено, что в результате политического решения повышение тарифа отложат, по крайней мере, до лета 2015 года», - заключило издание.