ԱՄՆ֊ում պահանջեցին Գյումրիի սպանության գործը քննել Հայաստանի դատարանում
Գյումրիի  սպանությանը և դրան հետևած բողոքի ակցիաներին արձագանքել են ԱՄՆ֊ում բնակվող հայերը։ Հունվարի 15-ին Լոս Անջելեսի ՀՀ հյուպատոսության շենքի մոտ ակցիա է նախաձեռնել «Հայկական Վերածնունդ» քաղաքացիական շարժումը:
Ինչպես և Գյումրիում, ակցիայի մասնակիցները պահանջել են, որպեսզի Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանության գործը հանձնվի հայ իրավապահներին և դատն անցկացվի հայաստանյան դատարանում:
2protest
«Մենք սատարում ենք մեր հայրենակիցներին: Կանգնած ենք գյումրեցիների կողքին: Մեր հայրենակիցները Հայաստանում մենակ չեն: Սփյուռքը Հայաստանի հետ է», - ասված էր միջոցառման հայտարարության մեջ:
Ակցիային մասնակցել է ավելի քան 100 մարդ:
1protest
Հունվարի 17-ին, ժամը 15։00-ին ակցիա է նախատեսվում նաև Թբիլիսիում՝ Վրաստանում Հայաստանի դեսպանատան շենքի մոտ: Ակցիայի կազմակերպիչը վրաստանցի Գեորգի Չինչալաձեն է․ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում նա կոչ է արել ծաղիկներ և մոմեր տանել դեսպանատան մոտ՝ «ի համերաշխություն հարևան երկրի»:
Ավելի վաղ նմանատիպ ակցիա է անցկացվել նաև Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատան մոտ։ Մարդիկ իրենց հետ բերել են ծաղիկներ, խաղալիքներ, մոմեր և «Սգում ենք միասին» գրությամբ պաստառներ։

В Грузии и США поддержали призыв судить российского военнослужащего в Армении
Акция гражданского движения «Армянское Возрождение» прошла 15 января перед консульством Армении в Лос-Анджелесе в связи с убийством во втором по величине армянском городе Гюмри и последовавшей за ним волной протестов.
Как и в Армении, демонстранты требуют передачи дела об убийстве 6 членов семьи Аветисянов правоохранительным органам Армении и его рассмотрения в армянском суде. В настоящее время признавший, по словам российской стороны, вину военнослужащий дислоцированной в Гюмри 102-ой российской военной базы Валерий Пермяков находится на территории базы.
2protest
«Мы поддерживаем наших соотечественников. Мы с гюмрийцами. Наши соотечественники в Армении не одиноки. Диаспора с Арменией», - говорится в заявлении движения.
Отмечается, что в акции приняли участие более 100 человек.
1protest
17 января схожий протест проведут у посольства Армении в Тбилиси. На странице события в соцсети «Фейсбук» организатор Георгий Чинчаладзе призвал принести на место проведения акции свечи и цветы «в солидарность с соседней страной».
Отметим, что ранее схожая акция проводилась и у посольства Армении в РФ. Люди приносили сюда цветы, свечи, игрушки и плакаты с надписью «Скорбим вместе».