ԱՄՆ֊ում պահանջեցին Գյումրիի սպանության գործը քննել Հայաստանի դատարանում
Գյումրիի  սպանությանը և դրան հետևած բողոքի ակցիաներին արձագանքել են ԱՄՆ֊ում բնակվող հայերը։ Հունվարի 15-ին Լոս Անջելեսի ՀՀ հյուպատոսության շենքի մոտ ակցիա է նախաձեռնել «Հայկական Վերածնունդ» քաղաքացիական շարժումը:
Ինչպես և Գյումրիում, ակցիայի մասնակիցները պահանջել են, որպեսզի Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանության գործը հանձնվի հայ իրավապահներին և դատն անցկացվի հայաստանյան դատարանում:
2protest
«Մենք սատարում ենք մեր հայրենակիցներին: Կանգնած ենք գյումրեցիների կողքին: Մեր հայրենակիցները Հայաստանում մենակ չեն: Սփյուռքը Հայաստանի հետ է», - ասված էր միջոցառման հայտարարության մեջ:
Ակցիային մասնակցել է ավելի քան 100 մարդ:
1protest
Հունվարի 17-ին, ժամը 15։00-ին ակցիա է նախատեսվում նաև Թբիլիսիում՝ Վրաստանում Հայաստանի դեսպանատան շենքի մոտ: Ակցիայի կազմակերպիչը վրաստանցի Գեորգի Չինչալաձեն է․ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում նա կոչ է արել ծաղիկներ և մոմեր տանել դեսպանատան մոտ՝ «ի համերաշխություն հարևան երկրի»:
Ավելի վաղ նմանատիպ ակցիա է անցկացվել նաև Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատան մոտ։ Մարդիկ իրենց հետ բերել են ծաղիկներ, խաղալիքներ, մոմեր և «Սգում ենք միասին» գրությամբ պաստառներ։

Los Angeles Armenians Demand Gyumri Murder Case Be Investigated by Armenian Authorities
United States residents have responded to the massacre in Gyumri and its subsequent protests. On January 15, the Armenian Renaissance movement organized a protest in front of Armenian Consulate General of Los Angeles. The protest participants, like those in Gyumri, are demanding that the case investigation for the killings of 6 members of Avetisyan family be handed over to the Armenian law enforcement bodies.
1protest
“We support our people. We are standing next to Gyumretsis. Our people in Armenia are not alone,” said the event’s statement. Over 100 people attended the protest.
2protest
On January 17, at 3 PM a protest is to take place in Tbilisi, in front of the Armenian embassy in Georgia. The protest organizer Georgi Chinchaladze wrote on Facebook for participants to bring flowers and candles to the embassy “in solidarity with its neighboring country.”