Ձեռներեցներն ակցիա են անելու ամեն օր․ Գյումրիում նույնպես բողոքում են (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Փոքր և միջին ձեռնարկատերերի՝ ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց կազմակերպված ակցիան այսօր էլ արդյունք չի ունեցել: Ինչպես և երեկ, բողոքողների պահանջը՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին հանդիպել ակցիայի վայրում, չի կատարվել։ Երեկ Կառավարության ղեկավարը համաձայնում էր քննարկել խնդրո առարկա «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքը իր աշխատասենյակում ակցիայի մասնակիցներից 10 հոգու հետ, իսկ այսօր Աբրահամյանը տեղում չէր: Այդ մասին հավաքված շուրջ 1000 ձեռներեցներին ասել է ՀՀ կառավարության քաղաքացիների ընդունելության ու դիմումների քննարկման վարչության պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը:
Հավաքվածները որոշել են ամեն օր ակցիա անցկացնել մինչև օրենքի վերջնական կասեցումը։
«Մենք ամեն օր գալու ենք այստեղ, բացառությամբ վաղվա, որ տոն օր է (Հայոց բանակի կազմավորման տարեդարձը ֊ խմբ․): Առավոտից մինչև ժամը 15.00-ն լինելու ենք Կառավարության շենքի մոտ, մինչև հարցը չլուծվի»,- ասել է ձեռներեց Սամսոն Գրիգորյանը:
Նա ընդգծել է, որ նոր օրենքն ավելացնելու է կոռուպցիոն ռիսկերը ու ստիպելու է ձեռներեցներին կաշառք տալու միջոցով լուծել խնդիրները հարկային մարմինների հետ։
Դեռևս երեկվա ակցիայի ժամանակ բողոքողները տեղեկություններ ունեին մարզերից, մասնավորապես, Շիրակից, որ իրենց գործընկերներն այսօր միանալու են կառավարության մոտ անցկացվող ցույցին։
Այսօր, սակայն, Epress.am-ի լրագրողի հետ զրույցում ձեռներեցներից մի քանիսն ասել են, որ տարբեր մարզերում ճանապարհները փակվել են: Epress.am-ի հետ զրույցում Գյումրիի Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի ներկայացուցիչ, լրագրող Սոնա Առաքելյանն ասել է, որ որոշ գյումերցիներ իրենց անձնական մեքենաներով եկել են Երևան, իսկ Գյումրիում շրջանառության հարկի օրենքի դեմ ակցիան կայացել է քաղաքի հագուստի շուկայի մոտ: Այլ տոնավաճառներում առևտրով զբաղվող ձեռներեցները փակել են իրենց տաղավարները և միացել ակցիային:
Շրջանառության մասին հարկի դեմ բողոքողներն ակցիաները սկսել են 4 ամիս առաջ, ապա ժամանակավորապես կասեցրել դրանք այն բանից հետո, երբ կառավարությունը մինչև 2015-ի փետրվարի 1-ը հետաձգել է օրենքով նախատեսված ապրանքների պարտադիր գույքագրման պահանջը։ Ակցիաները վերսկսվել են երեկ, քանի որ ՀՀ կառավարությունը հրաժարվել է օրենքում այլ փոփոխություններ մտցնել։

Yerevan Entrepreneurs Will Protest Everyday Against Turnover Tax Law: Gyumri Also Joins In
Small and medium-sized business owners and entrepreneurs protested for the second day this year in front of the Armenian government building, which again concluded with no result. Like yesterday, the protesters demanded, to no avail, that the PM Hovik Abrahamyan meet them outside the building. Yesterday, the PM agreed to meet with a delegation of 10 people to discuss the issues around the Law on Turnover Tax inside the the government building but was rejected by the protesters. However, the Government’s Reception of Citizens and Appeals department head Aleksander Ghazaryan told the protesters that Abrahamyan was not at work today.
The demonstrators have decided to protest until the nullification of the law.
“We are going to come here everyday, except for tomorrow because it’s a holiday (the anniversary of the formation of Armenian Army). We will be in front of the Government building from morning to 3PM, until the issue is resolved,” said entrepreneur Samson Grigoryan.
He underlined that the new law will increase the risk of corruption and force entrepreneurs to give bribes in order to solve issues with the tax services.
During yesterday’s demonstration, protesters spread information that their colleagues from the provinces, specifically from Shirak, would join them in their protest in front of the government building today.
Today, however, a few of the protesters told an Epress.am journalist that the roads from various provinces had been closed. The Gyumri based Journalists Club Asparez representative and journalist Sona Arakelyan told Epress.am that a few Gyumri residents came with their personal cars to Yerevan, while the protest against the Law on Turnover Tax took place near Gyumri’s clothing bazaar. Other merchants in other marketplaces closed their booths and joined the protest.