Վրաստանի հազարավոր հայեր օրենքի խախտմամբ ՀՀ քաղաքացիություն են ստացել
Վրաստանում բնակվող հինգ հազար հայեր ՀՀ քաղաքացիություն են ընդունել՝ այդ փաստը թաքցնելով իշխանություններից։ Նրանք նման որոշում են կայացրել, որպեսզի առանց խոչընդոտների մեկնեն Ռուսաստան ու այնտեղ աշխատանքի տեղավորվեն, հայտնում է «Ռուստավի 2» հեռուստաալիքը։
ՀՀ անձնագրեր ստանալուց հետո, սակայն, նրանք կորցրել են Վրաստանի քաղաքացիությունը, քանի որ Վրաստանի Սահմանադրության համաձայն, երկրի քաղաքացին, որը միաժամանակ դարձել է մեկ այլ երկրի քաղաքացի, ավտոմատ կերպով կորցնում է Վրաստանի քաղաքացիությունը, իսկ երկքաղաքացիություն ունենալու համար անհրաժեշտ է դիմել Վրաստանի նախագահին։
«Էխո Կավկազա» ռադիոկայանը, հղում կատարելով տեղական ԶԼՄ֊ներին, հայտնում է, որ, փորձելով լուծել խնդիրը, հայաբնակ Ջավախքի բնակիչները ստորագրահավաք են սկսել, որը ղեկավարում է Վրաստանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մելիք Ռաիսյանը։ Բնակիչները խնդրում են իրենց թույլ տալ շարունակել բնակվել Վրաստանում՝ առանց տեղի քաղաքացիություն ունենալու։
ոչ միայն աշխատանքներ, այլև ապօրինի քվեարկություն Հայաստանում
2013 թվականի հունիսին հաղորդվել էր, որ Վրաստանի արդարադատության նախարարությանը կից Հանրային ծառայությունների զարգացման գործակալությունը պարզել է, որ երկրի ավելի քան 30 հազար քաղաքացիներ՝ առանց Վրաստանի իշխանություններին տեղյակ պահելու, միաժամանակ դարձել են այլ երկրների քաղաքացիներ:
Այն ժամանակ Վրաստանի իշխանություններին, օրինակ, դիմել էր «Ռուսաստանի ջավախքյան սփյուռք» կազմակերպությունը՝ խնդրելով անձնագրային համաներում հայտարարել։ Դիմում֊նամակում, մասնավորապես, ասված էր, որ աղքատությունն ու աշխատավայրերի բացակայությունը Սամցխե֊Ջավախեթի մարզի հայերին ստիպում է պարբերաբար սեզոնային աշխատանքների մեկնել Վրաստանի սահմաններից դուրս, հիմնականում՝ Ռուսաստան, սակայն 2008 թվականին Վրաստանը խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, իսկ շրջանի հայ բնակչությունը ստիպված է եղել օգտվել Հայաստանի կողմից տրամադրվող երկքաղաքացիության իրավունքից։
Ավելի վաղ Վրաստանի Հանրային ծառայությունների զարգացման գործակալությունը հատուկ նամակով դիմել էր երկքաղաքացիություն ունեցող քաղաքացիներին՝ հայտնելով, որ նրանց վրացական քաղաքացիությունն անօրինական է: Երկրի Արդարադատության նախարարությունը նամակը ստացած բոլոր քաղաքացիներին կոչ էր արել երկքաղաքացիություն ստանալու համար դիմել գործակալությանը:
2012 թվականի մայիսին «Հայաստանն առանց ընտրակեղծիքների» քաղաքացիական նախաձեռնությունը դիմել էր ՀՀ ԱԱԾ-ին` խնդրելով հրապարակել մայիսի 3-4-5-ին Վրաստանից ՀՀ պետական սահմանը հատած քաղաքացիների թիվը և անձնագրային տվյալները: Նախաձեռնությունը մտահոգություն էր հայտնել, որ Վրաստանից Հայաստան բերվել են քաղաքացիներ` ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու համար:
«Ջավախքից ավտոբուսներով մեծ թվով մարդիկ են բերվում Հայաստան: Ընդ որում, նրանք թեև Վրաստանի քաղաքացի են, բայց ունեն հայկական անձնագիր և ներառված են ընտրացուցակներում: Ընդ որում, վրացական օրենքներով արգելվում է երկքաղաքացիությունը: Այնպես որ, գործ ունենք ջավախահայերին տրամադրված անօրինական հայկական անձնագրի մասին, ինչը Հայաստանում քվեարկության իրավունք է տալիս: Ի դեպ, Ջավախքից դեպի Երևան շարժվող ավտոբուսների վրա ռուսերեն գրված է. «Ջավախքն ի պաշտպանություն Հանրապետական Կուսակցության»: Մեզ ահազանգած ջավախքցիները հայտնել են, որ շարասյունն ուղեկցել է Ախալքալակի ոստիկանապետի որդին` ոմն Գևորիկը», – ասված էր հայտարարության մեջ:

Five thousand Georgian cotizens of Armenian decent became citizens of the Republic of Armenia, keeping it secret from the Georgian authorities. They made this decision in order to migrate to Russia for work, reports Rustavi 2 television station.
However, as a result of receiving Armenian citizenship, they lost their Georgian citizenship, because, according to the Georgian Constitution, citizens lose their citizenship immediately after receiving citizenship of another country. In order to have dual citizenship, it is necessary to apply to the Georgian president.
Echo of the Caucasus (ekhokavkaza.com) radio station, while citing local media, states that residents of the Armenian-populated Javakheti have started a petition directed by former Georgian MP Melik Raisyan in order to solve the issue. Residents are asking to be able to continue to reside in Georgia without having citizenship.
not only work, but also illegal voting in Armenia
In June of 2013, it was reported that adjacent to the Georgian Ministry of Justice, the Public Services Development Agency found out that more than 30,000 citizens have become citizens of another country without informing the authorities.
Afterwards, certain organizations, like Russia’s Javakhk Diaspora organization had asked the Georgian authorities for amnesty in regards to their dual passports. The appeal letter stated that due to poverty and lack of employment in the Samtskhe-Javakhetsi province, Armenians are forced to leave for seasonal labor outside Georgia’s borders, mainly to Russia. However, in 2008 Georgia ruptured diplomatic relations with Russia, while the region’s Armenian residents are forced to use Armenia’s dual citizenship option.
Earlier, Georgia’s Public Services Development Agency had sent a letter to those with second citizenship, stating that their Georgian citizenship is illegal. The state’s Ministry of Justice has told all citizens to apply to the Agency in order to obtain dual citizenship.
In May of 2012, "Armenia Without Electoral Falsifications" civil initiative had applied to the Armenian National Security Service, asking them to publish a list of the number of citizens and their passport information who had crossed into Armenia from Georgia from May 3 to 5. The initiative had expressed worry that citizens were brought in from Georgia to Armenia to vote in the parliamentary elections.