Վրաստանի հազարավոր հայեր օրենքի խախտմամբ ՀՀ քաղաքացիություն են ստացել
Վրաստանում բնակվող հինգ հազար հայեր ՀՀ քաղաքացիություն են ընդունել՝ այդ փաստը թաքցնելով իշխանություններից։ Նրանք նման որոշում են կայացրել, որպեսզի առանց խոչընդոտների մեկնեն Ռուսաստան ու այնտեղ աշխատանքի տեղավորվեն, հայտնում է «Ռուստավի 2» հեռուստաալիքը։
ՀՀ անձնագրեր ստանալուց հետո, սակայն, նրանք կորցրել են Վրաստանի քաղաքացիությունը, քանի որ Վրաստանի Սահմանադրության համաձայն, երկրի քաղաքացին, որը միաժամանակ դարձել է մեկ այլ երկրի քաղաքացի, ավտոմատ կերպով կորցնում է Վրաստանի քաղաքացիությունը, իսկ երկքաղաքացիություն ունենալու համար անհրաժեշտ է դիմել Վրաստանի նախագահին։
«Էխո Կավկազա» ռադիոկայանը, հղում կատարելով տեղական ԶԼՄ֊ներին, հայտնում է, որ, փորձելով լուծել խնդիրը, հայաբնակ Ջավախքի բնակիչները ստորագրահավաք են սկսել, որը ղեկավարում է Վրաստանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մելիք Ռաիսյանը։ Բնակիչները խնդրում են իրենց թույլ տալ շարունակել բնակվել Վրաստանում՝ առանց տեղի քաղաքացիություն ունենալու։
ոչ միայն աշխատանքներ, այլև ապօրինի քվեարկություն Հայաստանում
2013 թվականի հունիսին հաղորդվել էր, որ Վրաստանի արդարադատության նախարարությանը կից Հանրային ծառայությունների զարգացման գործակալությունը պարզել է, որ երկրի ավելի քան 30 հազար քաղաքացիներ՝ առանց Վրաստանի իշխանություններին տեղյակ պահելու, միաժամանակ դարձել են այլ երկրների քաղաքացիներ:
Այն ժամանակ Վրաստանի իշխանություններին, օրինակ, դիմել էր «Ռուսաստանի ջավախքյան սփյուռք» կազմակերպությունը՝ խնդրելով անձնագրային համաներում հայտարարել։ Դիմում֊նամակում, մասնավորապես, ասված էր, որ աղքատությունն ու աշխատավայրերի բացակայությունը Սամցխե֊Ջավախեթի մարզի հայերին ստիպում է պարբերաբար սեզոնային աշխատանքների մեկնել Վրաստանի սահմաններից դուրս, հիմնականում՝ Ռուսաստան, սակայն 2008 թվականին Վրաստանը խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, իսկ շրջանի հայ բնակչությունը ստիպված է եղել օգտվել Հայաստանի կողմից տրամադրվող երկքաղաքացիության իրավունքից։
Ավելի վաղ Վրաստանի Հանրային ծառայությունների զարգացման գործակալությունը հատուկ նամակով դիմել էր երկքաղաքացիություն ունեցող քաղաքացիներին՝ հայտնելով, որ նրանց վրացական քաղաքացիությունն անօրինական է: Երկրի Արդարադատության նախարարությունը նամակը ստացած բոլոր քաղաքացիներին կոչ էր արել երկքաղաքացիություն ստանալու համար դիմել գործակալությանը:
2012 թվականի մայիսին «Հայաստանն առանց ընտրակեղծիքների» քաղաքացիական նախաձեռնությունը դիմել էր ՀՀ ԱԱԾ-ին` խնդրելով հրապարակել մայիսի 3-4-5-ին Վրաստանից ՀՀ պետական սահմանը հատած քաղաքացիների թիվը և անձնագրային տվյալները: Նախաձեռնությունը մտահոգություն էր հայտնել, որ Վրաստանից Հայաստան բերվել են քաղաքացիներ` ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու համար:
«Ջավախքից ավտոբուսներով մեծ թվով մարդիկ են բերվում Հայաստան: Ընդ որում, նրանք թեև Վրաստանի քաղաքացի են, բայց ունեն հայկական անձնագիր և ներառված են ընտրացուցակներում: Ընդ որում, վրացական օրենքներով արգելվում է երկքաղաքացիությունը: Այնպես որ, գործ ունենք ջավախահայերին տրամադրված անօրինական հայկական անձնագրի մասին, ինչը Հայաստանում քվեարկության իրավունք է տալիս: Ի դեպ, Ջավախքից դեպի Երևան շարժվող ավտոբուսների վրա ռուսերեն գրված է. «Ջավախքն ի պաշտպանություն Հանրապետական Կուսակցության»: Մեզ ահազանգած ջավախքցիները հայտնել են, որ շարասյունն ուղեկցել է Ախալքալակի ոստիկանապետի որդին` ոմն Գևորիկը», – ասված էր հայտարարության մեջ:

Тысячи грузинских армян тайно стали гражданами Армении, где их замечали во время выборов
В Грузии пять тысяч жителей региона Джавахети армянского происхождения приняли гражданство Армении, скрыв этот факт от властей. Такое решение они приняли, чтобы беспрепятственно выехать в Россию и устроиться там на работу, сообщает телеканал “Рустави 2”.
Однако после получения армянских паспортов они потеряли гражданство Грузии, поскольку согласно грузинской Конституции, гражданин страны, ставший одновременно гражданином другой страны, автоматический теряет гражданство Грузии, а для получения двойного гражданства необходимо обратиться к президенту Грузии.
Радио “Эхо Кавказа” со ссылкой на местные СМИ сообщает, что, пытаясь решить проблему, жители Джавахети начали сбор подписей, руководит которым бывший депутат парламента Грузии Мелик Раисян. Они просят позволить им проживать в Грузии, не имея местного гражданства.
не только зароботки, но и незаконное голосование в Армении
В июне 2013 года сообщалось, что Агентство развития государственных услуг при министерстве юстиции Грузии обнаружило более трёх десятков тысяч граждан, являющихся одновременно подданными других стран. Все эти люди скрыли факт наличия у себя второго паспорта от грузинских властей.
Тогда к властям Грузии обратилась, например, организация «Джавахкская диаспора России» с просьбой объявить паспортную амнистию. В письме, в частности, говорилось, что бедность и отсутствие рабочих мест вынуждают армян Самцхе-Джавахети периодически выезжать на сезонные заработки за пределы Грузии, в основном в Россию, однако с сентября 2008 года Грузия прервала дипломатические отношения с Россией, а армянское население края вынужденно воспользовалось правом второго гражданства, предоставленным Арменией.
Ранее Агентство развития сервисов Грузии обратилось со специальным письмом к лицам, имеющим двойное гражданство, сообщив, что они владеют грузинским гражданством незаконно. Министерство юстиции страны призвало всех граждан, полущивших письмо, обратиться в агентство за получением двойного гражданства.
В мае 2012-го гражданская инициатива «Армения без фальсификаций» обратилась в Службу нацбезопасности с просьбой опубликовать количество и паспотрные данные граждан, пересекших государственную границу Армении из Грузии в период с 3 по 5 мая. Авторы требования высказывают обеспокоенность в связи с тем, что граждан Грузии из армяноязычного региона страны Джавахети привезли для незаконного участия в парламентских выборах в Армении.
“Из Джавахка в Армению на автобусах привезли множество людей. И хотя они являются гражданами Грузии, у них имеются армянские паспорта, и они включены в избирательные списки. Мы имеем дело с незаконными армянскими паспортами, выданными армянам Джавахка, что дает право голосовать в Армении. На автобусах из Джавахка в Ереван на русском написано “Джавахк в защиту Республиканской партии”. Жители Джавахка сообщили, что кортеж сопровождал сын начальника полиции города Ахалкалаки, некий Геворик”, - говорится в заявлении.