Կարևորը սխալ թույլ չտալն է․ «Բաց նամակ Սերժ Սարգսյանին» Տեր֊Պետրոսյանից
«Հայ Ազգային Կոնգրես» կուսակցության մամուլի գրասենյակը տարածել է ՀՀ առաջին նախագահ ՀԱԿ ղեկավար Լևոն Տեր֊Պետրոսյանի «Հայաստանի քաղաքական մթնոլորտի առողջացման բացթողնված մի պատեհություն» հոդվածը․
«Ս.թ. փետրվարի 12-ի կեսօրին ես մի նյութ էի ուղարկել iLur կայքին եւ «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթին՝ մյուս օրն առավոտյան հրապարակելու նպատակով։ Բայց երբ փետրվարի 12-ի երեկոյան Սերժ Սարգսյանը հանդես եկավ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ ուղղված իր հայտնի ելույթով, ես անմիջապես հիշյալ խմբագրություններից ետ կանչեցի այդ նյութը, քանի որ ստեղծված նոր իրավիճակում դրա հրապարակումը բոլորովին այլ կերպ կընկալվեր։ Երկար ծանրութեթև անելուց հետո, սակայն, ես եկա այն եզրակացության, որ, անկախ ներքաղաքական զարգացումներից, իրավունք չունեմ հասարակությունից թաքցնել մի կարևորագույն խնդիր, որն առնչվում է ողջ հայության և Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի կենսական շահերին։ Ուստի ուշացած, այնուամենայնիվ, ուզում եմ հասարակության սեփականությունը դարձնել այդ նյութը, որը ես վերնագրել էի «Բաց նամակ Սերժ Սարգսյանին»։ Ահա այդ նամակի ամբողջական բնագիրը.
«Նախևառաջ ներողություն եմ խնդրում առ այն, որ Ձեզ դիմում եմ ոչ թե խորհրդապահական խողովակով, այլ բաց նամակով, ինչը պայմանավորված է երկու պարզ հանգամանքով.
ա. Այլ կերպ Ձեզ հետ հաղորդակցվելու պարագայում, նկատի առած մեր լուրջ քաղաքական տարաձայնությունները, իմ քայլը, որի էությունը կպարզեմ ստորեւ, զերծ չէր մնա զանազան կասկածներ ու ասեկոսեներ հարուցելու վտանգից։
բ. Նամակիս շարժառիթը վերաբերում է համազգային և համապետական նշանակություն ունեցող մի այնպիսի կարեւորագույն խնդրի, ինչպիսին է 100-ամյա տարելիցի առթիվ Հայոց ցեղասպանության հարցը միջազգային ասպարեզում հավուր պատշաճի ներկայացնելու խնդիրը, որն, իմ պատկերացմամբ, վեր պետք է լինի ներքաղաքական հարաբերությունների ցանկացած նկատառումից։
Երեկ ես մամուլի միջոցով իմ մտահոգություններն էի արտահայտել «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի» բովանդակության վերաբերյալ (iLur.am, «Չորրորդ իշխանություն». 11.02.2015), ընդգծելով նրա վերախմբագրման և միջազգային իրավունքի նորմերին և պետությունների ու ժողովուրդների համակեցության սահմանված կանոններին համապատասխանեցման անհրաժեշտությունը, քանի որ, իմ կարծիքով, այդ խայտառակ փաստաթղթի պատճառով Հայաստանը ոչ միայն չէր շահի միջազգային հանրության համակրանքը, այլեւ կկորցներ անգամ բարեկամ պետությունների աջակցությունը։
Այժմ, արդ, միայն մտահոգություն արտահայտելը բավարար չհամարելով, ուզում եմ հանդես գալ նաև գործնական առաջարկով, այն է՝ Ձեր նախընտրած ժամկետներում և պայմաններում դեմ առ դեմ հանդիպել Ձեզ հետ՝ այդ խնդրի շուրջ մտքերի փոխանակման նպատակով։ Իսկ որպեսզի այդ հանդիպումը, հանուն գործի շահի, արդյունավետ լինի, կարծում եմ նաեւ, որ արժե մտածել մի խորհրդակցական հանձնաժողով ստեղծելու մասին, որի խնդիրը լինի Ցեղասպանության հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշման վերջնական հստակեցումը։ Այդ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքում, ըստ այդմ, պետք է ծնվի Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հռչակագրի բնագրի հիման վրա ստեղծված մի նոր շրջաբերական ուղերձ, որը Հայաստանի Հանրապետության նախագահի անունից պետք է հղվի ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, ԵԱՀԿ գործող նախագահին, Եւրոմիության նախագահին եւ աշխարհի բոլոր պետությունների ղեկավարներին։ Հետեւաբար՝
1. Ուղերձը պետք է լիովին համապատասխանի ՄԱԿ-ի խարտիային, Հելսինկյան հռչակագրին և Հայաստանի կողմից միջազգային կոնվենցիաներով ստանձնած պարտավորություններին.
2. Չպետք է հակասի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը.
3. Տուրք չպետք է տա երբեմնի պետականազուրկ ազգի ավանդական մոտեցումներին.
4. Որևէ կերպ չպետք է վնասի Հայաստանի առջև կանգնած կարևորագույն խնդիրների լուծմանը, այն է՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների և Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։
Ինքնըստինքյան հասկանալի է, որ առաջարկվող խորհրդակցական հանձնաժողովի կազմում պետք է ընդգրկվեն այնպիսի անձինք, ովքեր արդեն իսկ ապացուցել են, որ ունակ են վեր կանգնելու ավանդական պատկերացումներից եւ իրերը դիտելու Հայաստանի պետական շահերի ու ժամանակակից աշխարհի որդեգրած սկզբունքների դիտանկյունից։ Ես կհուշեի այդ չափանիշներին համապատասխանող հետեւյալ անձանց անունները. Հայաստանից՝ Բաբկեն Արարքցյան, Վազգեն Մանուկյան, Գագիկ Հարությունյան, Վանո Սիրադեղյան, Վարդան Օսկանյան, Ստեփան Դեմիրճյան, Արման Գրիգորյան, Ռուբեն Շուգարյան, Ալեքսանդր Արզումանյան, Աշոտ Ոսկանյան, Արա Սահակյան, Ռուբեն Վարդանյան, Աշոտ Սարգսյան, Հրանտ Տեր-Աբրահամյան, Կտրիճ Սարդարյան. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից՝ Ժիրայր Լիպարիտյան, Խաչիկ Թոլոլյան, Ռուբեն Ադալյան, Արա Սանջյան, Համբիկ Սարաֆյան, Րաֆֆի Ուրֆալյան. Ֆրանսիայից՝ Արման Սարյան, Ժիրայր Մալխասյան, Միշել Մարյան, Րաֆֆի Գալֆայան. Թուրքիայից՝ Լևոն Զեքիյան. Արգենտինայից՝ Ռուբեն Մոզյան։ Սրանք իմ ճանաչած մարդիկ են։ Ձեր կողմից Դուք կարող եք ավելացնել նոր անուններ։
Որպես գաղափարի մտահղացող, ես պատրաստ եմ նաեւ անձամբ մասնակցել հանձնաժողովի աշխատանքներին, փույթ չէ, թե «ոխերիմ բարեկամներս» ինչպես կմեկնաբանեն իմ անսպասելի քայլը։ Կարեւորն այս պատասխանատու խնդրում պետական և համազգային մակարդակով սխալ թույլ չտալն է։ Մնացած ամեն ինչ չնչին է ու երկրորդական։
Մեկ էլ, հնարավոր է, Ձեզ այսպիսի անակնկալ մատուցեմ Ղարաբաղյան կարգավորման խնդրում բարդություններ առաջանալու պարագայում։ Երբ վտանգվում է իմ ազգի ևպետության ապագան, ես ձեռքերս ծալած չեմ կարող նստել և ցանկացած դուռ կբախեմ։ 12.02.2015թ.»։
Ցավում եմ, որ ներկա պահին, Գագիկ Ծառուկյանի, Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության և ընդհանրապես ընդդիմության դեմ սանձազերծված քաղաքական հաշվեհարդարի ու վայրագ բռնությունների պայմաններում, բացառապես ազգի շահերից բխող իմ այս մտահղացումը հնարավոր չէ իրականացնել։ Ավելացնեմ նաև, որ ինձ բոլորովին չի հետաքրքրում, թե աջից ու ձախից ինչպիսի վայնասուն կբարձրանա իմ այս հրապարակման առթիվ, որի անհետաձգելիությունը պայմանավորված է նաև Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի` ապրիլի 24-ի մոտալուտ լինելու հանգամանքով»։

It's Important Not to Allow a Mistake: “Open Letter to Serzh Sargsyan” by Ter-Petrosyan.
The Armenian National Congress (HAK) Party press office has released the first president of Armenia and HAK leader Levon Ter-Petrosyan’s article, ”The Missed Opportunity for Rehabilitating Armenia’s Political Atmosphere.”
The English translation of Levon Ter-Petrosyan's article in its entirety:
In the noon of February 12 of this year, I had sent an article to the iLur website and to the Chorrord Ishkhanutyun (Fourth Estate) daily, with the objective of having it published the following morning. However, when Serzh Sargsyan had come out against Gagik Tsarukyan in his infamous speech in the evening of February 12, I immediately recalled my article from the latter two publishers because its publication would have been perceived in an entirely differentl way in this new situation. However, after long evaluation, I came to the conclusion that regardless of domestic political developments, I did not have the right to conceal a paramount issue, which relates to the vital interest of all Armenians, Armenia, as well as Nagorno-Karabakh. Thus, although delayed, nevertheless, I want to present to the public the article, which I had entitled “Open Letter to Serzh Sargsyan.” Here is the entire original content of that letter:
“First and foremost, I apologize that I am not approaching You confidentially, but instead through an open letter, which is due to two obvious factors:
a. In the event of communicating with You in another manner, taking into consideration our serious political differences, my move, the essence of which I will clarify below, would cause various suspicions and rumors.
b. The motivation behind the letter is related to an important issue of National and Republican significance, which is the issue of the appropriate presentation of the 100th anniversary of Armenian Genocide issue on the international arena, which, as I imagine, should be above any domestic political issues.
Yesterday, I expressed my concerns about the content of “Pan-Armenian Declaration on the Centennial Anniversary of Armenian Genocide” through the media (iLur.am, Chorrort Ishkhanutyun, 11/02/2015), stressing the necessity for its revised in compliance with the norms of international law and the rules of the coexistence between peoples and states, because, I believe that because of that disgraceful document Armenia would not only not garner the sympathy of the international community, but would also lose the support of the states its friendly with.
Thereby, considering that only my expressing concern is insufficient, I want to also make a practical proposal, in which we would meet face to face to Your convenience and under Your conditions, in order to exchange ideas about the issue. In order for that meeting to prove beneficial and be effective, I also think that it is worth creating an advisory commission, whose goal would be to clarify the Republic of Armenia’s final stance on the issue of the Genocide. The result of that commission’s work, thus, should be a newly issued circular message based on the transcript of the original declaration on the centennial anniversary of the Genocide, which should be addressed to the Secretary General of the United Nations, the Acting President of OSCE, the President of the European Union, as well as to all the state leaders in the world, in the name of the President of the Republic of Armenia.
Therefore:
1. The declaration must fully comply with the UN charter, Helsinki Declaration and with Armenia’s obligations under international conventions;
2. It should not contradict the Constitution of the Republic of Armenia;
2. It should not pay tribute to the traditional approaches of a once stateless nation,
4. It should in no way harm the solutions of Armenia’s main issues -  Armenian-Turkish relations and the resolution of Karabakh conflict.
It is understandable, that the proposed advisory commission should be composed of people, who have already proven that they are capable of rising above traditional notions and can work from the perspective of Armenian state interests and principles adopted by the contemporary world. I would suggest the following names, who comply with the latter criteria: from Armenia - Babken Araktsyan, Vazgen Manukyan, Gagik Harutyunyan, Vano Siradeghyan, Vartan Oskanian, Stepan Demirchyan, Arman Grigoryan, Ruben Shugaryan, Alexander Arzumanyan, Ashot Voskanyan, Ara Sahakyan, Ruben Vardanyan, Ashot Sargsyan, Hrand Ter-Abrahamyan, Ktrij Sardaryan. From the United States - Jirair Libaridian, Khachig Tölölyan, Ruben Atalian, Ara Sanjian, Hampig Sarafian, Raffi Urfalian; from France - Arman Sarian, Jirayr Malkhasian, Michel Marian, Raffi Kalfayian. From Turkey - Levon Zekiyan; From Argentina - Rupen Mozian. These are people I know. You can add your own names.
As the person who came up with the idea, I am willing to personally participate in the commission’s work, now matter how my “hostile-friends” will interpret my unexpected move. It’s more important to not allow a mistake on a national and state level. Everything else is negligible and secondary.
One more thing, it is possible that I may offer you a similar surprise when complex developments arise during the resolution process of the Karabakh issue. When the future of the nation and state are in danger, I can not sit on my hands and am ready to knock on every door.
12/02/2015”
It upsets me, that hat my suggested idea, based solely on the interests of the nation, is not possible to implement due to the current political retribution and ferocious violence against Gagik Tsarukyan, Prosperous Armenia and the general opposition. Let me also add that it does not interest me at all what kind of bewailing will be raised about my publication, whose urgency is conditioned by the approaching centennial of the Genocide and the imminence of April 24.”