«Նաիրիտի» աշխատողները կրկին հավաքվել են, բայց գումար ստանալու հույսը մարում է
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատողներն այսօր կրկին նախագահական նստավայրի մոտ են եկել՝ 18 ամսվա աշխատավարձն իրենց վճարելու պահանջով, սակայն ՀՀ իշխանություններից նրանց ակնկալիքները մեծ չեն: Նշենք, որ երեկվա ակցիայի ընթացքում նաիրիտցիները նախագահականից պատասխան չէին ստացել։
Նախագահականի մոտ ակցիան լուսաբանելու համար լրագրողներ էին ժամանել, բայց հարցազրույցները քիչ էին. նաիրիտցիների պահանջը հայտնի է, կառավարության պատասխանը պահանջի կատարման անհնարինության մասին ևս:
«Ի՞նչ եք սպասում կառավարությունից» հարցին նաիրիտցիները պատասխանում են․ «Ոչ մի հույս չունենք, գալիս ենք, բայց հույս չունենք: Պետք է կառավարություն լինի, որ մի բան սպասենք, չկա: Եթե նախագահը թքած ունի ժողովրդի վրա, ի՞նչ պահանջենք: Մենք գալիս ենք հույսներս կտրած», ֊ ասել է բողոքի ակցիայի՝ մոտ 45 տարեկան մասնակիցը։
Ակցիայի ընթացքում գործարանի աշխատակիցները զրուցում էին «Նաիրիտի» շուրջ ստեղծված իրավիճակի անարդարության մասին։ Մասնավորապես, աշխատողներից մեկը հիշեց, որ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եղբայրը՝ «Նաիրիտի» նախկին փոխտնօրեն Աշոտ Սարգսյանը, այնուամենայնիվ, ստացել է ամբողջ աշխատավարձը։ Աշխատակիցները խոսում էին նաև հնարավոր լուծումների մասին․ օրինակ, նշում էին, որ գործարանը կարելի է գործարկել և այդպիսով փակել պարտքերը։
«Տիգրան Սարգսյանի եղբայրը գործից դուրս գալուց 43 միլիոն դրամ վերջնահաշվարկ է ստացել: Դա քանի՞ սովորական բանվորի վերջնահաշվարկ կփակեր: Էդ իրենց համար պետք չի սպասել գույքը վաճառելուն, միայն մենք կարող ենք սպասել: Հինգ տարի է գործարանը չի աշխատում, հազար անգամ աուդիտ են արել, ամեն անգամ ծախսել են 110 հազար դոլար: Ինչի՞ համար է նույն հաշվարկը հազար անգամ արվում»,- նաիրիտցիներից մեկը պահանջում էր արդյունավետ ծախսել թեկուզ սակավ ռեսուրսները:
Նշենք, որ բողոքողներն այսօր ավելի քիչ էին, քան նախորդ ակցիաների ժամանակ: Նրանք բացատրում են, որ ամեն օր տրանսպորտի գումար ծախսել կարողանում են թույլ տալ ծերության թոշակ ստացող նաիրիտցիները, իսկ երիտասարդ աշխատակիցները եկամուտի աղբյուր չունեն:

Сотрудники «Наирит»-а протестуют, но не питают надежд на получение зарплат
Сотрудники ереванского завода «Наирит» в очередной раз прибыли к офису президента Армении с требованием выплатить им зарплату за 18 месяцев, однако ожидания от властей страны у них невелики. В ходе протеста вчера, 23 февраля, демонстранты ответа не получили.
Общения с журналистами почти не было: требование протестующих известно, ответ правительства о невозможности выполнения требования – также.
На вопрос об ожиданиях от правительства один из демонстрантов ответил: «Ничего. Приходим, но нет никаких надежд. Чтобы чего-то ждать, должно быть правительство, его нет. Если президенту наплевать на страну, чего нам требовать?».
Собравшиеся обсуждали несправедливость сложившейся вокруг «Наирит»-а ситуации. В частности, они напомнили, что брат экс-премьера Армении, бывший директор завода Ашот Саргсян, тем не менее, получил всю зарплату. Также обсуждались возможные решения: к примеру, они отмечали, что «Наирит» можно запустить, тем самым погасив долги.
«Уходя с работы, брат Тиграна Саркисяна получил перерасчет в размере 43 миллионов драмов. На перерасчеты со сколькими рабочими бы хватило этой суммы? Им не нужно ждать продажи имущества, ждать можем только мы. Завод 5 лет не работает, 1000 раз они проводили аудиты, всякий раз тратили 110 тысяч долларов. Ради чего по тысячу раз производится один и тот же расчет», - заявил один из демонстрантов, требующий тратить эффективно даже небольшие ресурсы.
На этот раз протестующих было меньше. Экс-сотрудники завода объясняют это тем, что позволить себе тратиться на проезд в транспорте могут получающие пенсию, а у молодых людей нет иного источника дохода.