Մոտ 15 ոստիկաններ նախագահականը «պաշտպանում էին» 3 սևազգեստ մայրերից
Արդեն երրորդ անգամ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները թույլ չեն տվել բանակում զոհված զինվորների ծնողներին բողոքի ակցիա անցկացնել ՀՀ նախագահի նստավայրի դարպասների մոտ։ Երկու շաբաթ առաջ՝ փետրվարի 11-ին, ոստիկանները բռնություն կիրառելով նախագահականի դիմաց կանգնած ծնողներին տեղափոխել էին Բաղրամյան պողոտայի դիմացի մայթ։
Նախորդ շաբաթ՝ փետրվարի 19-ին, մի խումբ ոստիկաններ անգամ թույլ չէին տվել բողոքողներին մոտենալ նախագահական նստավայրին՝ նրանց կանգնեցնելով դիմացի մայթին։
Այսօր բողոքի ակցիայի մասնակից 3 մայրերին՝ Նանա Մուրադյանին, Իրինա Ղազարյանին և Հերիքնազ Մուրադյանին, կրկին արգելել են փողոցն անցնել։ Ակցիայի մասնակիցները պաստառներով կանգնել են Բաղրամյան մետրոյի կայարանի մոտ․ այդ ընթացքում նրանց հսկում էին մոտ 15 ոստիկաններ՝ մի քանիսը կանգնած էին անմիջապես մայրերի դիմաց, իսկ մյուսները շարվել էին նախագահական նստավայրի մայթին։ Բաղրամյան 26-ի դարպասների մոտ 3 ոստիկանական մեքենա և 1 ոստիկանական գազել էր կայանված։
Ակցիայի մասնակից Իրինա Ղազարյանը Epress.am֊ի թղթակցի հետ զրույցում նկատել է, որ 1 տասնյակից ավել ոստիկաններ հսկում են ընդամենը 3 կանանց։ Կնոջ խոսքով՝ իրենք ամեն դեպքում շարունակելու են ակցիաները․ «Հանգիստ չենք տալու մինչև մեր հարցին պատասխան չլինի»։
Բանակում խաղաղ պայմանենրում զոհված զինծառայողների ծնողներն ասել են, որ իրենցից ոչ ոք ՀՀ նախագահին ուղղված նամակի պատասխանը չի ստացել, թեև նամակն ուղարկելու օրվանից արդեն 3 ամիս է անցել։ Նանա Մուրադյանի խոսքով՝ նախագահական նստավայրի նամակների և ընդունելությունների բաժնի ղեկավար Աիդա Ասատրյանն իրենց ասել է, թե բոլորի հասցեներն էլ ունեն և պատասխան լինելու դեպքում կուղարկեն նամակի հեղինակներին։
Նշենք, որ նամակում ծնողները Սերժ Սարգսյանից պահանջում են հանդիպել իրենց հետ և արդար լուծում տալ զոհված զինվորների քրեական գործերին։

For the third time Police are restricting the parents of soldiers killed in the army to protest in front of the Presidential Palace gates. Two weeks ago, on February 11, police subject the parents to violence by dragging them across Baghramyan Avenue to the sidewalk across from the President’s office.
Last week, on February 19, a group of police did not even allow the protesters to get near the Presidential Palace and made them stand across the street.
Today, the 3 mothers, Nana Muradyan, Irina Ghazaryan, and Heriknaz Muradyan, were not allowed to cross the street. The protesters stood near the Baghramyan metro station holding placards; at the time they were watched over by 15 police, a few stood right in front of them, while the others were guarding the Presidential Palace gates. Three police cars and one police truck were lined up near the gates.
While speaking to Epress.am’s journalist, protest participant Irina Ghazaryan noted that over a dozen police officers were keeping a watch over 3 women. According to the woman, they were nonetheless still going through with their protest; “we won’t let them relax until we receive our answer.”
The parents of soliders who died in the Army during peacetime said that none of them have received an answer to the letter they had sent to the President. According to Nana Muradyan, Aida Asatryan, Head of the Reception of Citizens, Appeals, Complaints and Proposals Department of the Presidential Office, told them that they have all of their addresses and when they have it, they will send the response to the authors of the letter.
Note, that in the letter the parents have demanded that Serzh Sargsyan meet with them and allow a fair trial take place for the criminal cases related to their sons' deaths.