Ժիրայր Սեֆիլյանը կոչ է անում անհնազանդության գործողություններ սկսել
«Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնությունը կոչ է անում այսօրվանից անհնազանդության գործողություններ սկսել իշխանությունների դեմ՝ չվճարելով ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար նախատեսված տուգանքները։ Այս մասին ասված է նախաձեռնության համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանի տարածած կոչում։
«Արդեն գիտեք, որ ձեզ փողոց ենք հրավիրելու այս տարվա ապրիլի 24-ին: Սակայն մինչ այդ ռեժիմին թուլացնելու նպատակով մենք անհնազանդության գործողությունների շարքը սկսում ենք այսօրվանից: Որպես առաջին գործողություն՝ կոչ ենք անում չվճարել ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար նախատեսված տուգանքները: Գաղտնիք չէ, որ այդ տուգանքների գումարների մեծ մասը պետական բյուջեի փոխարեն անուղղակի ճանապարհով բաժին է հասնում քրեաօլիգարխիկ համակարգին: Ուստի այս քայլով մենք ռեժիմին թույլ չենք տալիս կեղեքել մեզ, ինչպես նաև նրան զրկում ենք զգալի չափի կանխիկ դրամից:
Տուգանքները վճարելու փոխարեն՝ առաջարկում ենք օգտվել օրենքի տված հնարավորությունից և վեց ամսով հետաձգել (տարաժամկետել) դրանց վճարումը: Իսկ ապրիլի 24-ին մենք դուրս կգանք փողոց և կսկսենք մի գործընթաց, որի շնորհիվ կհեռացնենք ռեժիմին: Դրանից հետո նոր կառավարությունը համաներման կարգով չեղյալ կհայտարարի ռեժիմի օրոք կուտակված բոլոր տուգանքներն ու տույժերը», ֊ հայտարարել է Սեֆիլյանը:
Նա նաև ընդգծում է, որ «ռեժիմին հեռացնելուց հետո նոր կառավարությունը էականորեն կնվազեցնի տուգանքների և տույժերի չափերը՝ դրանք սահմանելով ըստ մեր քաղաքացիների եկամուտների»:
Միևնույն ժամանակ, Սեֆիլյանը հորդորում է վերոնշյալը չընդունել որպես իրավախախտում կատարելու կոչ և խստորեն պահպանել ճանապարհային երթևեկության կանոնները:

Ветеран Карабаха призывает начать действия неповиновения
Инициатива «Учредительный парламент» призывает начать действия неповиновения против властей Армении, в частности, с 27 февраля перестать платить штрафы за нарушение правил дорожного движения. Об этом говорится в заявлении координатора инициативы, ветерана Карабаха, командира особого шушинского батальона Жирайра Сефиляна.
«Уже известно, что мы зовем вас на улицу 24 апреля этого года. Однако с целью ослабить режим до этого дня мы начинаем ряд действий неповиновения. В качестве первого из них призываем не платить штрафы за нарушение правил дорожного движения. Не секрет, что большая часть этих средств поступает не в госбюджет, а достается уголовно-олигархической системе. Поэтому таким образом мы не позволяем режиму обворовывать нас, а также лишаем его значительного размера наличных средств.
Вместо выплаты штрафов предлагаем воспользоваться предоставляемой законом возможностью и отложить выплату на полгода. А 24 апреля мы выйдем на улицы и начнем процесс, благодаря которому устраним режим. После этого новое правительство в порядке амнистии отменит все накопленные при режиме штрафы», - заявил Сефилян.
По убеждению ветерана, после устранения режима новое правительство существенно снизит штрафы, установив новые в соответствии с доходами граждан.
В то же время Сефилян призывает не воспринимать это в качестве призыва совершать правонарушения и строго соблюдать правила дорожного движения.