Ժիրայր Սեֆիլյանը կոչ է անում անհնազանդության գործողություններ սկսել
«Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնությունը կոչ է անում այսօրվանից անհնազանդության գործողություններ սկսել իշխանությունների դեմ՝ չվճարելով ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար նախատեսված տուգանքները։ Այս մասին ասված է նախաձեռնության համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանի տարածած կոչում։
«Արդեն գիտեք, որ ձեզ փողոց ենք հրավիրելու այս տարվա ապրիլի 24-ին: Սակայն մինչ այդ ռեժիմին թուլացնելու նպատակով մենք անհնազանդության գործողությունների շարքը սկսում ենք այսօրվանից: Որպես առաջին գործողություն՝ կոչ ենք անում չվճարել ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար նախատեսված տուգանքները: Գաղտնիք չէ, որ այդ տուգանքների գումարների մեծ մասը պետական բյուջեի փոխարեն անուղղակի ճանապարհով բաժին է հասնում քրեաօլիգարխիկ համակարգին: Ուստի այս քայլով մենք ռեժիմին թույլ չենք տալիս կեղեքել մեզ, ինչպես նաև նրան զրկում ենք զգալի չափի կանխիկ դրամից:
Տուգանքները վճարելու փոխարեն՝ առաջարկում ենք օգտվել օրենքի տված հնարավորությունից և վեց ամսով հետաձգել (տարաժամկետել) դրանց վճարումը: Իսկ ապրիլի 24-ին մենք դուրս կգանք փողոց և կսկսենք մի գործընթաց, որի շնորհիվ կհեռացնենք ռեժիմին: Դրանից հետո նոր կառավարությունը համաներման կարգով չեղյալ կհայտարարի ռեժիմի օրոք կուտակված բոլոր տուգանքներն ու տույժերը», ֊ հայտարարել է Սեֆիլյանը:
Նա նաև ընդգծում է, որ «ռեժիմին հեռացնելուց հետո նոր կառավարությունը էականորեն կնվազեցնի տուգանքների և տույժերի չափերը՝ դրանք սահմանելով ըստ մեր քաղաքացիների եկամուտների»:
Միևնույն ժամանակ, Սեֆիլյանը հորդորում է վերոնշյալը չընդունել որպես իրավախախտում կատարելու կոչ և խստորեն պահպանել ճանապարհային երթևեկության կանոնները:

The Founding Parliament Movement calls for the citizens to begin acts of disobedience against the authorities from this day forward by not paying traffic violation fines, said a statement by the movement’s coordinator Jirair Sefilian.
“You already know that we are inviting you to come out on the streets on April 24. However until then, in order to weaken the regime, we will begin acts of disobedience starting today. As the first act, we call for people to stop paying fines for traffic violations. It is not a secret that a large part of the fines indirectly passes to the criminal oligarch system instead of the state budget. Hence, with that step we do not allow the regime to oppress us, as well as deny them a significant sum of money.
Instead of paying fines, we suggest you to take advantage of the possibilities afforded in the law and to delay paying them by six months. While on April 24 we will come out on the streets and begin a process which will remove the regime. After that the new government will nullify all accumulated fines and penalties during the regime’s reign through a national amnesty,” stated Sefilyan.
He also stressed that “after removing the regime the new government would essentially reduce the level of fines and penalties according to our citizens' salaries.”
At the same time, Sefilyan urged to not consider the above mentioned as a call to break the law and to strictly continue following the rules of the road.