Դատապարտյալի կյանքին վտանգ է սպառնում, ահազանգում է փաստաբանը
Դատապարտյալ Հրաչյա Գևորգյանի (լուսանկարում) կյանքին վտանգ է սպառնում: Այս մասին «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպությանն ահազանգել է կալանավորի պաշտպան Լյուդվիգ Ավետիսյանը:
Վատառողջ Հրաչյա Գևորգյանին անցյալ շաբաթ «Արմենիա» բժշկական կենտրոնից վերադարձրել էին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ, որտեղ կալանավորն իրեն դարձյալ վատ է զգացել՝ նա շատ թույլ է եղել, չի կարողացել քայլել: Պաշտպանի հետ հանդիպմանը նրան բերել են սայլակով:
«Գևորգյանը չի կարողացել խոսել, միայն փաստաբանին գրավոր հայտնել է, որ իր կյանքին վտանգ է սպառնում, իրեն փորձել են թունավորել ՔԿՀ-ում և լրագրողների հետ հանդիպում է խնդրել: Ի դեպ, այս մասին «Հելսինկյան ասոցիացիան» անմիջապես տեղյակ է պահել ՄԻՊ արագ արձագանքման խմբին և կալանավայրերում դիտորդական խմբի ներկայացուցիչներին։ ՄԻՊ խումբը խոստացավ որոշում կայացնել փաստաբանի հետ խոսելուց հետո, իսկ կալանավայրերում դիտորդական խումբը հայտնեց, որ ամենաուշը վաղը կայցելեն կալանավորին»,- գրում է «Հելսինկյան ասոցիացիայի» կայքը:
Գևորգյանը մեղադրվում է իր հետ քաղաքացիական ամուսնության մեջ գտնվող Նաիրա Հարությունյանին և վերջինիս անչափահաս որդուն պատանդ վերցնելու, պատանդներին ազատելու պայմանով կնոջ հորից գումար պահանջելու մեջ: Նա մեղադրանքը չի ընդունում, վերջին 2 տարվա ընթացքում բազմիցս հայտարարել է, որ իրեն սպառնացել է Մաշտոցի ՆԳ բաժանմունքի քրեական հետախուզության բաժնի նախկին պետ Արթուր Գևորգյանը, սակայն ՀՔԾ-ի համար դա բավարար հիմք չի դարձել քրեական գործ հարուցելու համար։
Ըստ մեղադրյալի՝ Արթուր Գևորգյանն իր հետ մի քանի անգամ հանդիպում է պահանջել, մեկ անգամ էլ հանդիպել է՝ ՔԿՀ֊ի աշխատակիցներին ներկայանալով որպես մեղադրյալի բարեկամ։ Համաձայն Հրաչյա Գևորգյանի, հանդիպման ժամանակ ոստիկանն ասել է, որ թույլ չի տա, որպեսզի մեղադրյալը բանտից դուրս գա, կպահի այնքան, մինչև մահանա:

В Армении арестант сообщил о попытке отравить его и просит встречи с журналистами
Жизни арестанта Грачья Геворгян (на фото) угрожает опасность. Об этом правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» сообщил адвокат заключенного Людвиг Аветисян.
На прошлой неделе Геворгяна вернули из медцентра «Армения» в уголовно-исполнительное учреждение «Больница для заключенных», где его самочувствие снова ухудшилось, Геворгян был слаб и не мог встать на ноги. На встречу с адвокатом его привезли на коляске.
«Геворгян не мог говорить, только письменно сообщил адвокату, что его жизни угрожает опасность, в УИУ его пытались отравить, он просил встречи с журналистами. Об этом «Хельсинкская ассоциация» немедленно сообщила группе быстрого реагирования офиса Омбудсмена и представителям мониторинговой группы. Группа офиса Защитника прав человека пообещала принять решение после разговора с адвокатом, а мониторинговая группа сообщила, что посетит арестанта до завтра », - сообщается на сайте правозащитной организации.
Согласно обвинению, Геворгян взял в заложники свою гражданскую жену Наиру Арутюнян и ее несовершеннолетнего сына, затем потребовал у отца женщины выкуп, после получения которого освободил заложников. Геворгян не признает свою вину. В течение последних двух лет он неоднократно заявлял об угрозах со стороны экс-начальника угрозыска Артура Геворгяна, однако для Специальной следственной службы это не послужило основанием для возбуждения уголовного дела.
По словам Геворгяна, полицейский несколько раз требовал встречи с ним, однажды встреча состоялась, когда тот представился родственником обвиняемого. В ходе встречи, по словам подсудимого, полицейский заявил, что не допустит освобождения Геворгяна и продержит в тюрьме до конца его дней.
Сторона обвинения считает, что судебное следствие необоснованно затягивается, против чего Геворгян неоднократно протестовал, совершая акты членовредительства, а его мать пыталась совершить самосожжение перед офисом президента Армении.