Սեյրան Օհանյանը բարդացնում է Ադրբեջան անցած զինվորի ծնողների վիճակը․ զոհված զինվորի մայր
Առաջին անգամը չէ, որ բանակում տեղի ունեցած միջադեպ մեկնաբանելիս Սեյրան Օհանյանը մեղադրում է զինվորի ընտանիքին: Այս մասին այսօր նախագահական նստավայրի մոտ բողոքի ակցիայի ժամանակ Epress.am֊ին ասել են բանակում զոհված զինծառայողների ծնողները՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմն անցած զինծառայող Անդրանիկ Գրիգորյանի մասին նախարարի հայտարարությանը: Սեյրան Օհանյանը, մասնավորապես, ասել էր. «Եթե ճնշումներ եղել են, ապա իր ընտանիքում են եղել ճնշումներ, նախնական կարող եմ ասել, որ զինվորի և իր ընտանիքի միջև լարված հարաբերություններ են եղել: Ամեն ինչ կպարզվի: Բացառում եմ հրամանատարների կողմից վատ վերաբերմունքը, նա պայմանագրային զինծառայող է եղել, փոքր ստորաբաժանման մեջ, ականանետային, այդ ստորաբաժանման մեջ միջանձնային հարաբերություններ համարյա չեն լինում»:
Զոհված Արթուր Ղազարյանի մայրը՝ Իրինա Ղազարյանը, հիշեցրել է, որ ՊՆ-ի գործելաոճն է ոչ միայն սահմանի հատման, այլև ինքնասպանությունների, սպանությունների, բռնաբարությունների ու նվաստացումների դեպքերը բացատրել զինակոչիկի «անդաստիարակ լինելով»:
«Երբ բռնաբարում են, ընտանիքն է մեղավոր, երբ սպանում են, դա զինծառայողի դաստիարակության պակասից է, երբ անցնում է Ադրբեջան, դա էլ է ընտանիքից: Էդ ինչո՞ւ մինչև բանակ գնալը չգնաց Ադրբեջան: Եթե իսկապես ՊՆ-ն այդպես է կարծում, ինչո՞ւ զինակոչիկների ընտանեկան վիճակը նախապես չեն ստուգում: 16 տարեկանից ուչոտի մեջ են լինում, բա թող հոգեբանական փորձաքննություն անեն այդ երկու տարում, բացահայտեն՝ ով է պատրաստ հոգեբանորեն բանակ գնալու»,- ասել է Իրինա Ղազարյանը:
Վալերի Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը, նկատել է, որ Օհանյանը բացառել է Գրիգորյանի արարքի մեջ ստորաբաժանման մեղքը նաև «մեկ այլ սուտ արգումենտով», թե նա պայմանագրային զինծառայող էր:
«Նախ, նման հայտարարություն անելով, փաստորեն, նախարարն ընդունում է, որ ժամկետային զինծառայողների նկատմամբ ճնշումներ լինում են: Երկրորդ՝ սա սուտ արգումենտ է, քանի որ մենք այդքան շուտ չենք մոռացել Արտակ Նազարյանի սպանությունը: Նա ավագ լեյտենանտ էր, սակայն ոչ դա իրեն մահից փրկեց, ոչ էլ նրա գործը դատարանում արդար քննվեց»,- հիշեցրել է Մուրադյանը:
Բանակում զոհված զինվորների ծնողներին զայրացրել է նաև այն, որ հեռուստատեսությամբ Սեյրան Օհանյանը սահմանը հատած զինվորի ծնողներին համեմատել է ադրբեջանական դիվերսիայի զոհերի ծնողների հետ՝ ակնարկելով, թե վերջիններս հերոս որդիներ են տվել հայրենիքին: «Երբ ոչ մի բան պարզ չէ, այդ տղայի ընտանիքն առանց այն էլ գտնվում է բարդ վիճակում, Սեյրան Օհանյանը դեռ ավելի է բարդացնում վիճակը, որ նրանք ամաչեն իրենց որդու համար, որ հասարակության մեջ չկարողանան դուրս գալ, որ մտածեն՝ նրա որդին հերոս էր, իսկ իմ որդին՝ հակառակը»,- ասել է Իրինա Ղազարյանը:

Министр усугубил положение семьи армянского пленного – реакция матерей погибших солдат
Не в первый раз, комментируя армейский инцидент, министр обороны Армении Сейран Оганян обвиняет семью солдата. Об этом в беседе с Epress.am в ходе очередной акции перед резиденцией президента 26 марта заявили родители погибших в армии военнослужащих, говоря о заявлении министра по поводу перешедшего на азербайджанскую сторону Андраника Григоряна. Ранее министр, в частности, заявил: «Если давление и было, то это происходило в семье. Предварительно могу сказать, что между солдатом и его семьей были напряженные отношения. Я исключаю плохое отношение со стороны командиров. Он служил по контракту в небольшом минометном подразделении, где межличностных отношений почти не бывает».
Мать погибшего в армии в небоевых условиях Артура Ирина Газарян заявила, что это известный стиль работы Минобороны: объяснять невоспитанностью призывника не только случаи пересечения границы, но и самоубийств, убийств, изнасилований и унижений.
«Когда насилуют, виновата семья, когда убивают, это случается от недостатка воспитания военнослужащего, когда переходит на сторону Азербайджана, это тоже исходит от семьи. Почему это он не отправился в Азербайджан до службы в армии? Если МО, действительно, так думает, почему они заранее не проверяют семейное положение призывника? Они стоят на учете с 16 лет. Так пусть за эти 2 года проведут психологическую экспертизу, объяснят, кто психологически готов к службе в армии», - заявила Газарян.
Нана Мурадян, в свою очередь, подчеркнула, что министр исключил вину подразделения в поступке Григоряна при помощи «другого ложного аргумента»: он был рядовым контрактной службы.
«Во-первых, фактически, этим заявлением министр признает давление на срочников. Во-вторых, это ложный аргумент, так как мы не забыли убийство Артака Назаряна. Он был лейтенантом, но это его не уберегло, и в суде не провели справедливого следствия по его делу», - сказала Мурадян.
Матерей возмутило, что, выступая по ТВ, Сейран Оганян сравнил родителей пересекшего границу военнослужащего с родителями жертв азербайджанской диверсии, намекая на то, что те дали родине сыновей-героев. «Когда ничего неизвестно, а семья этого парня и без того в сложном положении, Оганян усложняет его еще больше, чтобы им было стыдно за сына, чтобы они не могли выходить в общество, думали, мол, у них сын был героем, а мой – наоборот», - заметила Ирина Газарян.