Նստացույց կառավարության դիմաց․ «Նաիրիտի» աշխատողները պատասխան են ակնկալում
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները մայիսի 14֊ից նստացույց են սկսելու Կառավարության շենքի դիմաց՝ իրենց աշխատավարձները վճարելու պահանջով։ Այս մասին Epress.am֊ին հայտնել է «Նաիրիտի» նախկին մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանը։ Նա տեղեկացրել է, որ նստացույցը նախնական պայմանավորածությամբ կտևի 3 օր, հետագայում նաիրիտցիները քայլերը կվերանայեն՝ համապատասխան Կառավարության արձագանքի։
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները պահանջում են Կառավարությունից պարտքի մարման ժամանակացույց ներկայացնել, ինչպես նաև կատարել իրենց 9 կետանոց պահանջը։ Այդ պահանջների թվում են՝ «Նաիրիտ»֊ի ազատված աշխատակիցների և նրանց ընտանիքների անդամների՝ բանկերից վերցված վարկերի վճարների սառեցում՝ մինչև աշխատավարձի պարտքի ամբողջական մարումը (18-24 ամսվա պարտք), գործարանի ազատված աշխատակիցների երեխաների ուսման վարձերի վճարման հետաձգումը, աշխատակիցների կոմունալ ծախսերի վճարումների հետաձգումը, հիվանդության դեպքում «Նաիրիտ»֊ի նախկին և ներկա աշխատակիցների անհրաժեշտ վիրահատությունների պետպատվերով ապահովումը, թոշակառու աշխատակիցների թոշակների վերահաշվարկը՝ վերջին 2 տարիների կտրվածքով։

Сотрудники завода «Наирит» начнут сидячую забастовку перед правительством
14 мая сотрудники завода «Наирит» начнут сидячую забастовку перед зданием армянского правительства с требованием погасить задолженность по зарплате. Об этом Epress.am сообщила бывший пресс-секретарь завода Ануш Арутюнян. По предварительной договоренности, акция продлится 3 дня: впоследствии рабочие будут действовать в соответствии с реакцией кабинета министров.
Протестующие требуют от правительства представить график погашения долга, а также выполнить 9 требований. Они, в частности, требуют заморозить взятые уволенными сотрудниками и членами их семей кредиты в банках до полного погашения задолженности по зарплате (18-24 месяца), отложить оплату за обучение детей уволенных сотрудников, отложить оплату коммунальных услуг, в случае болезни обеспечить бывшим и нынешним сотрудникам завода необходимые операции в рамках госзаказа, а также перерасчет пенсий сотрудников-пенсионеров в разрезе 2 последних лет.