Նստացույց կառավարության դիմաց․ «Նաիրիտի» աշխատողները պատասխան են ակնկալում
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները մայիսի 14֊ից նստացույց են սկսելու Կառավարության շենքի դիմաց՝ իրենց աշխատավարձները վճարելու պահանջով։ Այս մասին Epress.am֊ին հայտնել է «Նաիրիտի» նախկին մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանը։ Նա տեղեկացրել է, որ նստացույցը նախնական պայմանավորածությամբ կտևի 3 օր, հետագայում նաիրիտցիները քայլերը կվերանայեն՝ համապատասխան Կառավարության արձագանքի։
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները պահանջում են Կառավարությունից պարտքի մարման ժամանակացույց ներկայացնել, ինչպես նաև կատարել իրենց 9 կետանոց պահանջը։ Այդ պահանջների թվում են՝ «Նաիրիտ»֊ի ազատված աշխատակիցների և նրանց ընտանիքների անդամների՝ բանկերից վերցված վարկերի վճարների սառեցում՝ մինչև աշխատավարձի պարտքի ամբողջական մարումը (18-24 ամսվա պարտք), գործարանի ազատված աշխատակիցների երեխաների ուսման վարձերի վճարման հետաձգումը, աշխատակիցների կոմունալ ծախսերի վճարումների հետաձգումը, հիվանդության դեպքում «Նաիրիտ»֊ի նախկին և ներկա աշխատակիցների անհրաժեշտ վիրահատությունների պետպատվերով ապահովումը, թոշակառու աշխատակիցների թոշակների վերահաշվարկը՝ վերջին 2 տարիների կտրվածքով։

Nairit Employees to Hold a Sit-in in Demand of Unpaid Salaries
Employees of the Nairit chemical factory will stage a sit-in in front of the building of the Government of Armenia starting May 14, demanding payment of the twenty months' worth of salaries owed to them, Anush Harutyunyan, former spokesperson of the plant, said in an interview with Epress.am. By prior agreement, the protest action will last for three days: thereafter the workers will act in accordance with the response of the cabinet. The protesters demand the government submit a debt repayment schedule
Previously, the Nairit employees had presented a 9-point claim to the Government. Among the requirements, they demanded that the authorities froze the payments on the bank loans taken by the laid-off employees or their family members until the full repayment of the back wages (18-25 months); deferred the payment of tuition fees for laid-off employees' children; deferred payments on utility services; in case of illness, provided former and current employees of the plant with the necessary surgeries within public procurement; recalculated the pensions of retired employees in the last 2 years.