Էլէներգիան Հայաստանից թանկ է միայն Մոլդովայում․ տնտեսագետ
Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի թանկացման հարցում բոլորի ուշադրությունը կենտրոնացած է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» (ՀԷՑ) վրա, սակայն ուշադրութուն պետք է դարձնել սակագնի բարձրացման հայտ ներկայացրած բոլոր ընկերությունների վրա։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է «Հայ ազգային կոնգրեսի» ներկայացուցիչ, տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀԷՑ֊ի խնդիրը տեսանելի է և դրան մամուլը հաճախ է անդրադառնում, սակայն ոչ ոք չի խոսում հայտ ներկայացրած ընկերությունների մասին․ «Կարծես, նորմալ է, որ ընկերությունները ներկայացնեն իրենց առաջարկները, որի արդյունքում էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնելու հավանականությունը մեծանում է»։
Տնտեսագետը նշել է, որ խոսքը, առաջին հերթին, «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» (ԲԷՑ) ընկերության մասին է, որը զբաղվում է հոսանքը արտադրողներից մինչև ՀԷՑ տեղափոխելով (ԲԷՑ֊ն առաջարկում է 1 կիլովատի փոխադրման արժեքը 1.63֊ից դարձնել 2.44 դրամ ֊ խմբ․)։
Որքանով են էլեկտրաէներգիա արտադրող ընկերությունները ցանկանում բարձրացնել մեկ կիլովատի սակագինը՝ այստեղ
«Ոնց որ Սովետական Միություն ենք վերադառնում։ Այնտեղ սակագինը հաշվարկելու ծախսային մեթոդիկա կար, որը նշանակում է՝ ինչ ծախս արվում է տարվա ընթացքում, դա համարվում է հիմք, և դրան ավելանում են այլ ծախսեր», ֊ ասել է Խաչատրյանը։
Միևնույն ժամանակ, տնտեսագետի խոսքով, խորհրդային տարիներին նաև հաշվարկվում էր քաղաքացիների գնողունակությունը․ «Եթե որոշում էին էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնել, բարձրացվում էր աշխատավարձը»։
Խաչատրյանն ընդգծել է՝ քանի որ Հայաստանն անցել է շուկայական տնտեսության, համապատասխանաբար՝ գինը պետք է ձևավորվի շուկայում։
«Սովորաբար ինչ են անում այսօրվա իշխանությունների ներկայացուցիչները։ Ասում են՝ գազը ամենաէժան գազն է, էլեկտրաէներգիան ամենաէժան էլեկտրաէներգիան է։ Բայց ո՞ւմ համեմատ։ Դանիայի, Շվեդիայի, Գերմանիայի համեմատ էժան է։ Բայց երբ փորձում ենք մեր գնողունակության հետ համեմատել, այսինքն՝ որքան կարող ենք գնել միջին աշխատավարձով, պարզվում է, որ մենք նախավերջին տեղում եք, մեզանից հետո միայն Մոլդովան է։ Միջին աշխատավարձով կարող եք գնել 3300 ԿՎ էլեկտրաէներգիա։ Մինչև վերջին թանկացումները 3700 էր», ֊ ասել է Վահագն Խաչատրյանը։
Նա նշել է նաև, որ երբ ընկերությունը սակագինը բարձրացնելու հայտ է ներկայացնում, պետք է բիզնես պլան ներկայացնի, մինչդեռ այսօր նման բան չկա։ Վերջին 3 տարվա փորձը ցույց է տալիս, որ որքան թանկանում է էլեկտրաէներգիան, այնքան ընկերության ֆինանսատնտեսական վիճակը վատանում է, քանի որ մարդիկ քիչ հոսանք են սկսում օգտագործել։
«Ի՞նչ է ուզում անել «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցերը»։ Ուզում է աղքատ Հայաստանում ունենալ մի համակարգ, որտեղ 100 մլն պետք է ծախսվի իր աշխատողների պարտադիր ապահովագրության համար։ Աղքատ երկրում նման խնդիր դնել նշանակում է երկրի տնտեսական վիճակը քանդել», ֊ ասել է տնտեսագետը։

Electricity More Expensive Only in Moldova: Economist on Expected Tariff Rise in Armenia
As regards the electricity tariff increase in Armenia general attention is directed to Electric Networks of Armenia (ENA); however, the attention should be drawn to all the companies that have submitted an application for tariff increases, "Armenian National Congress" party representative, economist Vahagn Khachatryan said during a press conference on Monday, June 1.
The problem with ENA, according to Khachatryan, is obvious and it has been receiving much spotlight in the press; on the other hand, no one talks about the other companies: “As if it's normal for companies to come out with their proposals, thereby increasing the likelihood of increase in the electricity tariff.”
First of all, the economist said, it concerns “High-Voltage Electric Networks” (HVEN) company, the objective of which is the transmission of energy from producers to ENA (HVEN has proposed to increase the shipping cost of 1 kW. from 1.63 to 2.44 drams – Epress.am).
"Looks like we are going back to the Soviet Union. There existed a method of calculating the tariff, according to which the expenses incurred during the year were considered to be the basis, and to this were added other expenses,” Khachatryan said.
At the same time, according to the economist, in Soviet times the purchasing power of citizens was also calculated: "If they raised the electricity tariff, they would raise the salaries accordingly.”
“What do the representatives of current authorities usually do? They say we have the cheapest gas, the cheapest electricity. But compared to who? It might be cheap compared to Denmark, Sweden, or Germany. But when compared with our purchasing power, that is, how much can be bought with the average salary, it appears that we are in the second last place after only Moldova. On an average salary we can buy 3,300 kilowatts of electricity. Until the recent rise in prices it was 3700,” Khachatryan said.
When a company submits an application to increase the tariff, he added, it must also submit a business plan, which, however, Armenian companies do not do. Experience over the last three years shows that the more expensive the electricity gets, the more financial-economic situation of the company deteriorates, as people begin to consume less power.
“What does HVEN want to achieve? They want to create a system in poor Armenia, where they will have to spend 100 million on compulsory insurance of their employees. To put such a goal in a poor country is to destroy its economy,” Khachatryan said.