Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Բորիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ, մերժել է Բերդի բնակիչ Սյուզաննա Գրիգորյանի` իր մանկահասակ երեխայի խնամակալությունն իրեն հանձնելու պահանջով հայցը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Սյուզաննա Գրիգորյանը պատմել է, որ երեխայի խնամակալության հարցով դատավարության վերջում դատավոր Գրիգորյանը ոչ ֆորմալ կերպով դիմել է ծնողներին, նրանց հարազատներին ու բարեկամներին՝ հորդորելով երեխային չդարձնել «առուծախի առարկա»:
Գրիգորյանը պահանջում էր դստերն իր խնամքին թողնել, քանի որ իր նախկին ամուսինը հոգեբանական և ֆիզիկական բռնություն է կիրառել իր և իր մոր նկատմամբ ու չի մասնակցել երեխայի խնամքին մինչև վերջինիս 4 տարեկան դառնալը: Գրիգորյանը պնդում է, որ իր ամուսինը՝ Արկադի Գևորգյանը, 5 տարի առաջ տանից հեռացրել էր իրեն՝ ասելով, որ իրեն երեխա պետք չէ, պետք է դադարեցնել հղիությունը: Հետագայում խլել է արդեն 4 տարեկան երեխային՝ իրեն այլևս տուն չթողնելով և ասելով, որ ինքը «նեռվայն» կին չի ուզում:
«Դատարանն իր որոշումը հիմնավորել է նրանով, որ մեր բնակպայմանները ավելի փոքր են: Սակայն դա կեղծ պատճառաբանություն է: Ես կարող եմ առանձին էլ ապրել, եթե պետք է: Չնայած երեխայի հետ իմ մոր հետ եմ ապրել 4 տարի և ոչ մի պայմաններ փոքր չեն եղել: Ես դատարան եմ ներկայացրել փաստաթղթեր, որ աշխատում եմ, ստանում եմ բավարար աշխատավարձ երեխա խնամելու համար», - ասել է Սյուզաննա Գրիգորյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ վճռի հրապարակման հարցում դատարանը թույլ է տվել կեղծիք։ Օգոստոսի 18-ին դատավորը ներողություն է հայցել Սյուզաննայից՝ ծանրաբեռնվածության պատճառով վճիռը չհրապարկելու համար, սակայն հետագայում հայցվոր կինը դատարանից նամակ է ստացել, որում գրված է եղել, թե վճիռը հենց օգոստոսի 18-ին հրապարակված է եղել:
Այժմ Սյուզաննա Գրիգորյանը դատավճիռը բողոքարկում է Վերաքննիչ դատարանում:
Արկադի Գևորգյանը նախկինում մեղավոր է ճանաչվել կնոջ փաստաթղթերը գողանալու համար և տուգանվել 200.000 դրամով: Գրիգորյանի պնդմամբ՝ ամուսինն իր նկատմամբ ֆիզիկական բռնություն է կիրառել, սակայն, դա հնարավոր չի եղել ապացուցել, քանի որ Գևորգյանն իրեն այնքան է պահել փակի տակ, մինչև ծեծի հետքերն անցել են: Ամուսինը ծեծի է ենթարկել նաև իր մորը, պնդում է Սյուզաննա Գրիգորյանը։

Мать считает несправедливым решение армянского суда передать ребенка отцу
Суд общей юрисдикции Лорийской области под председательством Борика Григоряна отклонил иск жительницы Берда Сюзанны Григорян о передаче ей опеки над своим малолетним ребенком.
В беседе с Epress.am женщина рассказала, что в конце производства по вопросу опекунства судья обратился к родителям, их родным и друзьям неформально, призвав не превращать ребенка в «предмет торгов».
Григорян требует передать ей опеку над дочерью, так как, по ее словам, бывший супруг применял к ним физическое и психологическое насилие, не заботился о ребенке до 4 лет. Женщина утверждает, что 5 лет назад супруг Аркадий Геворгян выгнал ее из дома, сказал, что ребенок ему не нужен и беременность стоит прервать. Впоследствии он, по словам Григорян, отнял 4-летнюю дочь, прогнав ее со словами «нервная жена мне не нужна».
«Суд обосновал свое решение тем, что наша квартира меньше. Но это не так. Я и отдельно могу жить, если понадобится. Хотя я 4 года жила с ребенком и мамой и места нам хватало. Я представила суду документы о том, что работаю, получаю достаточно денег, чтобы растить ребенка», - рассказала собеседница.
По ее словам, суд совершил подлог в вопросе оглашения вердикта. 18 августа судья извинился перед Сюзанной Григорян за неоглашение по причине загруженности, однако впоследствии истец получил письмо, в котором говорилось, что вердикт был опубликован именно 18 августа.
Григорян решила обжаловать вердикт в Апелляционном суде.
Аркадий Геворгян был признан виновным в незаконной краже документов женщины и оштрафован. Женщина утверждает, что супруг применял к ней физическое насилие, но доказать это не представлялось возможным, так как Геворгян держал ее взаперти до тех пор, пока на теле не останется следов насилия. Сюзанна Григорян говорит, что он избивал и ее мать.