Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Բորիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ, մերժել է Բերդի բնակիչ Սյուզաննա Գրիգորյանի` իր մանկահասակ երեխայի խնամակալությունն իրեն հանձնելու պահանջով հայցը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Սյուզաննա Գրիգորյանը պատմել է, որ երեխայի խնամակալության հարցով դատավարության վերջում դատավոր Գրիգորյանը ոչ ֆորմալ կերպով դիմել է ծնողներին, նրանց հարազատներին ու բարեկամներին՝ հորդորելով երեխային չդարձնել «առուծախի առարկա»:
Գրիգորյանը պահանջում էր դստերն իր խնամքին թողնել, քանի որ իր նախկին ամուսինը հոգեբանական և ֆիզիկական բռնություն է կիրառել իր և իր մոր նկատմամբ ու չի մասնակցել երեխայի խնամքին մինչև վերջինիս 4 տարեկան դառնալը: Գրիգորյանը պնդում է, որ իր ամուսինը՝ Արկադի Գևորգյանը, 5 տարի առաջ տանից հեռացրել էր իրեն՝ ասելով, որ իրեն երեխա պետք չէ, պետք է դադարեցնել հղիությունը: Հետագայում խլել է արդեն 4 տարեկան երեխային՝ իրեն այլևս տուն չթողնելով և ասելով, որ ինքը «նեռվայն» կին չի ուզում:
«Դատարանն իր որոշումը հիմնավորել է նրանով, որ մեր բնակպայմանները ավելի փոքր են: Սակայն դա կեղծ պատճառաբանություն է: Ես կարող եմ առանձին էլ ապրել, եթե պետք է: Չնայած երեխայի հետ իմ մոր հետ եմ ապրել 4 տարի և ոչ մի պայմաններ փոքր չեն եղել: Ես դատարան եմ ներկայացրել փաստաթղթեր, որ աշխատում եմ, ստանում եմ բավարար աշխատավարձ երեխա խնամելու համար», - ասել է Սյուզաննա Գրիգորյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ վճռի հրապարակման հարցում դատարանը թույլ է տվել կեղծիք։ Օգոստոսի 18-ին դատավորը ներողություն է հայցել Սյուզաննայից՝ ծանրաբեռնվածության պատճառով վճիռը չհրապարկելու համար, սակայն հետագայում հայցվոր կինը դատարանից նամակ է ստացել, որում գրված է եղել, թե վճիռը հենց օգոստոսի 18-ին հրապարակված է եղել:
Այժմ Սյուզաննա Գրիգորյանը դատավճիռը բողոքարկում է Վերաքննիչ դատարանում:
Արկադի Գևորգյանը նախկինում մեղավոր է ճանաչվել կնոջ փաստաթղթերը գողանալու համար և տուգանվել 200.000 դրամով: Գրիգորյանի պնդմամբ՝ ամուսինն իր նկատմամբ ֆիզիկական բռնություն է կիրառել, սակայն, դա հնարավոր չի եղել ապացուցել, քանի որ Գևորգյանն իրեն այնքան է պահել փակի տակ, մինչև ծեծի հետքերն անցել են: Ամուսինը ծեծի է ենթարկել նաև իր մորը, պնդում է Սյուզաննա Գրիգորյանը։

General Jurisdiction Court of First Instance of Armenian Lori province, presided by Judge Borik Grigoryan, dismissed the lawsuit filed by Berd resident Syuzanna Grigoryan demanding custody of her minor daughter [ARM].
In an interview with Epress.am, the mother said that at the end of the child custody hearing Judge Grigoryan appealed informally to the girl's parents, their friends and relatives, urging them not to turn the child into a “subject of bargaining.”
Note, Grigoryan demanded custody of her daughter since, according to the woman, her former husband, Arkady Gevorgyan, had used physical and psychological violence against her and her mother and did not care for the child up until the latter was 4 years old. Five years ago, the woman claims, Gevorgyan kicked her out of their house, saying he did not need a child, and the pregnancy should be terminated. Subsequently, as stated by Syuzanna Grigoryan, he took the 4-year-old daughter away from the mother and said he “did not need a psycho wife.”
“The court based its decision on the fact that our apartment is smaller. However, that's a false reason. I can live alone, if need be. Although, my daughter and I have lived with my mother for 4 years and the space was never small. I have presented documents to the court that I am employed and I receive enough money to raise a child,” Grigoryan said.
The woman has appealed the verdict to the RA Court of Appeal.
In the past, Arkady Gevorgyan was found guilty in theft of the woman's documents and fined AMD 200.000. Her former husband, Grigoryan claims, has used physical violence against her, which, however, she was unable to prove since Gevorgyan kept her locked up until the traces of violence on her body disappeared.