27 ամիս կոմայի մեջ գտնվող կնոջ ամուսնուն վերադարձրել են խնամակալի իրավունքները
2013 թվականի մայիսի 19-ին Վանաձորի բժշկական կենտրոնում ծննդաբերությունից հետո կոմայի մեջ ընկած 26-ամյա Լիլիթ Նալբանդյանը Վարչական դատարանի վճռով ճանաչվել է անգործունակ, իսկ նրա ամուսինը՝ 32-ամյա Արտակ Բարսեղյանը, ստացել է կնոջ շահերը դատարաններում ներկայացնելու իրավունքը: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Նալբանդյանի պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը:
Ավելի վաղ Շիրակամուտի համայնքապետը վերացրել էր Բարսեղյանին կնոջ խնամակալ ճանաչելու մասին որոշումը: Խնամակալի իրավունքը հետ ստանալու համար էլ նա դիմել էր Վարչական դատարան: Բարսեղյանի խոսքով՝ գյուղապետին նման քայլ անել դրդել են Լոռու մարզպետարանից, որտեղ իրեն ևս ասել են, որ թույլ չեն տա հիվանդանոցից գումար բռնագանձել:
Այժմ կոմայի մեջ գտնվող կնոջ ամուսինը փորձում է քաղաքացիական հայցով պարտավորեցնել հիվանդանոցին վճարել պատճառված վնասի համար: Քաղաքացիական գործը շահելուց հետո կողմը, ունենալով նոր երևան եկած հանգամանք, կկարողանա նորից դիմել դատարան՝ Լիլիթ Նալբանդյանին բուժաշխատողների կողմից պատշաճ բուժօգնություն չցուցաբերելու փաստով քրեական գործ հարուցելու պահանջով, ինչը նախկինում մերժվել է թե դատարանի, թե գործը վարող դատախազի կողմից, թեև դատաբժշկական փորձաքննությունն ապացուցել էր, որ Լիլիթին պատշաճ բուժօգնություն ցույց չի տրվել:
Ավելի վաղ Արտակ Բարսեղյանը Epress.am-ին պատմել էր, որ երկար տարիներ ինքը բնակվել է Ռուսաստանում ու, հայաստանյան բժիշկներին վստահելով, կնոջն ուղարկել է Վանաձոր` ծննդաբերելու, սակայն ծննդաբերության ընթացքում բժիշկների՝ մինչ օրս չպարզված սխալի արդյունքում զրկվել է և կնոջից, և երեխային տեսնելու ուրախությունից: Բարսեղյանը նշել է, որ նորածնին խնամում է քույրը, իսկ ինքը խնամում է սարքերով գոյատևող կնոջը և չի կորցնում հույսը, որ գրեթե մահամերձ Լիլիթը մի օր հրաշքով ոտքի կկանգի:

Армянский суд вернул супругу право на опекунство над впавшей в кому женой
Административный суд Армении признал недееспособной 26-летнюю Лилит Налбандян, впавшую в кому после родов в медцентре города Ванадзор 19 мая 2013 года, а ее 32-летний супруг Артак Барсегян получил право представлять интересы жены в суде. Об этом Epress.am сообщил адвокат женщины Араик Папикян.
Напомним, что глава сельской администрации Ширакамута отменил решение о признании Артака Барсегяна опекуном. Для повторного получения права мужчина обратился в Административный суд. По словам Барсегяна, пойти на такой шаг сельского главу заставили из районной администрации Лорийской области, где мужчине сообщили, что не позволят конфисковать у больницы деньги.
Муж пребывающей в коме Налбандян пытается обязать больницу возместить нанесенный ущерб в рамках гражданского судопроизводства. Выиграв здесь, сторона может обратиться в суд с требованием о возбуждении уголовного дела по факту неоказания должной медпомощи. Это требование уже отклонялось и судом, и прокурором, несмотря на то, что, согласно судмедэкспертизе, Налбандян не была оказана медпомощь на должном уровне.
Ранее Артак Барсегян в интервью Epress.am рассказал, что долгие годы проживал в России и, доверившись армянским врачам, отправил супругу рожать в Ванадзор, однако в результате неустановленной по сей день ошибки врачей он «потерял жену и лишен радости общения с ребенком». Барсегян заявил, что за малышом ухаживает его сестра, за супругой – он сам, и не теряет надежды, что Лилит, которая находится почти при смерти, однажды встанет на ноги.