Ով է թելադրում օրենսդրական քաղաքականությունը․ Կառավարության մենաշնորհն ԱԺ֊ում
ԱԺ-ն իր վերջին՝ 7-րդ նստաշրջանում (2015-ի փետրվարից հուլիս) ավելի շատ օրենք է ընդունել արտահերթ նիստերում, քան հերթականներում: 112 օրենքներից 61-ը խորհրդարանն ընդունել է արտահերթ նիստերում, որոնք բոլորն էլ, բացառությամբ մեկի, հրավիրվել են Կառավարության կողմից: Այս մասին ԱԺ 7-րդ նստաշրջանի դիտարկման արդյունքների ամփոփման ժամանակ ասել է «ԱԺ մոնիտորինգ» ծրագրի ղեկավար Լուսինե Վասիլյանը:
«Արտահերթ հրավիրելու մենաշնորհը մնացել է Կառավարությանը։ Կառավարությունը հագեցած օրակարգերով արտահերթեր է հրավիրել և դրանց ընթացքում է կատարել լրջագույն օրենսդրական փոփոխություններ։ Օրինակ, փոխել է արտաքին պարտքի մասին օրենքը, 5 միջազգային վարկային պայմանագրեր կնքել, որոնց ընդհանուր արժեքը գերազանցում է 600 միլիոն դոլարը: Սա նախորդ նստաշրջանի ամենահիմնական բնորոշիչն է: Մյուս բնորոշիչն այն է, որ օրենսդրական քաղաքականությունը շարունակել է թելադրել Կառավարությունը, անհամեմատ առաջատարությամբ՝ 90/10 հարաբերակցությամբ լինելով օրենքների հեղինակը: ԱԺ֊ում «դեմ» քվեարկությունները 1%-ի չեն հասնում»,- ասել է Վասիլյանը:
Նշենք, որ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովում մեծամասնություն ունի իշխող Հանրապետական կուսակցությունը, որի պատգամավորները վերջին տարիների ընթացքում հիմնականում տապալում են ընդդիմադիր ուժերի՝ կարևոր հարցերով արտահերթ նիստեր հրավիրելու նախաձեռնությունները։ Մասնավորապես, նման դեպք տեղի է ունեցել 2014֊ի դեկտեմբերին, երբ ՀՀԿ֊ականները չեն ներկայացել ԱԺ՝ ազատամարտիկների և ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանի վրա հարձակումները քննարկելու նպատակով հրավիրված արտահերթին։ Նույնը գրանցվել է «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի քննարկման համար հրավիրված արտահերթի դեպքում։
Փաստացի, ԱԺ֊ն դարձել է մի մարմին, որտեղ ՀՀԿ֊ական մեծամասնությունն ընդունում է կառավարության ներկայացրած բոլոր օրենքները և հիմնականում մերժում ընդդիմադիրների օրենսդրական նախաձեռնությունները։

In it's latest seventh session the Armenian National Assembly has passed more laws in extraordinary sittings than in regular ones։ 61 out of 112 laws were adopted by the parliament in extraordinary sittings which, with the exception of one, were convened at the initiative of the Government, Lusine Vasilyan, head of NA Monitoring project said Thursday when presenting the results of the monitoring of the parliament's seventh session.
“The monopoly on convening extraordinary sittings belongs to the Government. The Executive convened extraordinary sittings with full agendas during which major legislative amendments were made. For example, they've changed the law on foreign debt, verified 5 international loan agreements the total amount of which exceeds $ 600 million. This is the main characteristic of the latest session. Another characteristic is that the Government continued to dictate the legislative policy, being the initiator of 9 laws out of 10. Number of 'against' votes in National Assembly does not reach 1%,” Vasilyan said.
Note, ruling Republican Party holds the majority in the fifth convocation of the National Assembly. In recent years the Party's MPs have mainly disrupted initiatives by opposition forces to convene extraordinary sittings on a number of important issues. In particular, in December 2014 the Republicans failed to show up to the discussion of the attacks on Karabakh war veteran Suren Sargsyan, as well as opposition Armenian National Congress MP Aram Manukyan. The same happened with the extraordinary sitting initiated to discuss the law on turnover tax.