Իրավապաշտպանը պնդում է՝ ինքը սուտ մատնության զոհ է. դատախազը գործը չի վերաբացում
«Վելես» հասարակական կազմակերպության նախագահ, իրավապաշտպան Մարինա Պողոսյանը (լուսանկարում) պնդում է, որ ՀՀ քաղավիացիայի վարչության նախկին պետ Հովհաննես Երիցյանը փորձ է անում իր վրա ճնշում գործադրել՝ նպատակ ունենալով խանգարել իր իրավապաշտպանական գործունեությանը։
Պողոսյանը նշում է, որ Երիցյանին ճանաչում է իր կազմակերպությանը դիմած մարդկանց միջոցով, քանի որ նրանցից մի քանիսը տուժել են Երիցյանի վաշխառուական գործունեությունից. տոկոսով փող վերցնելով՝ մարդիկ կորցրել են իրենց գույքը։ Երիցյանը, իր հերթին, հաղորդում էր տվել այն մասին, որ Պողոսյանը գումար է շորթել: Նախաքննությամբ Պողոսյանի մեղքը չի հաստատվել, գործը կարճվել է, իսկ այժմ «Վելեսի» ղեկավարը պահանջում է սուտ մատնության համար պատժել Երիցյանին:
«Մենք ուզում ենք, որ գործը նորից գնա քննության ոչ միայն , որ Հովհաննես Երիցյանը սուտ մատնության համար դատապարտվի, այլև որ օբյեկտիվ քննություն անցկացվելու դեպքում մեր՝ «Վելես» իրավապաշտպանական կազմակերպության մի քանի շահառուների՝ Զինաիդա Մելիքյանի, Ռոբերտ Պետրոսյանի, Գայանե Թումասյանի գործերի կծիկը բացվի, պարզվի Հովհաննես Երիցյանի մաֆիան»,- այսօր Վերաքննիչ դատարանում կայացած նիստից հետո ասել է Պողոսյանը:
Նշենք, որ դեռևս ամռանն առաջին ատյանի դատարանը՝ Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ, բավարարել էր Պողոսյանի պահանջը և գործն ուղարկել հետ՝ քննության: Որոշումը հրապարակվել է հուլիսի 31-ին, սակայն քննությունն այդպես էլ չէր սկսվել։ Դատախազ Մարտին Նալբանդյանը դատարանի վճիռը սեպտեմբերին բողոքարկել է Վերաքննիչում, մինչդեռ նա իրավունք ուներ դա անել 10-օրյա ժամկետում:
Այսօրվա նիստին դատախազը պատճառաբանել է, որ միայն սեպտեմբերի 15-ին է դատական ակտը ստացել դատարանից, ուստի չէր կարող ավելի շուտ բողոքարկել:
«Չէին բողոքարկում, քանի դեռ ես չէի դիմել Հատուկ քննչական ծառայություն քննիչի հանցավոր գործունեությունը ապացուցելու համար և քանի դեռ Երիցյանը Մոսկվայից չէր եկել և փող տվել, որ բողոքարկեն: Եթե Բեկթաշյանը այդքան ուշացրել էր , ինչո՞ւ չդիմեցիք Արդարադատության խորհուրդ», - արձագանքել է Մարինա Պողոսյանը, ով դիտավորություն է տեսնում դատախազի ու քննիչի գործողություններում:
Քննիչ Պարույր Աղաբաբյանը դատարանում հայտարարել է, որ Մարինա Պողոսյանի իրավունքները չեն խախտվել, ինչպես վճիռում գրել է առաջին ատյանի դատարանը:
«Մարինա Պողոսյանի նկատմամբ հետապնդում չի սկսվել»,- պատճառաբանել է քննիչը:
Պողոսյանը մեզ հետ զրույցում նկատել է, որ քննիչը, փաստորեն, կարծում է, թե «ես պետք է գոհ ու շնորհակալ լինեմ, որ ազատության մեջ են»:
«Ես կամ պետք է շորթում կատարելու մեջ մեղադրվող լինեի, կամ տուժող՝ սուտ մատնության զոհ: Ինձ վկայի կարգավիճակ էին տվել, վկային վկայի հետ առերեսո՞ւմ են: Հիմա էլ հայտարարում են, որ դատարանը սխալ էր, քանի որ վկայի իրավունքները չեն խախտվել»,- ասել է Պողոսյանը:

Армянская правозащитница считает себя жертвой ложного доноса. Дело не возобновляют
Глава общественной организации «Велес» Марина Погосян (на фото) утверждает, что бывший начальник управления гражданской авиации Армении Ованес Ерицян пытается оказать давление, чтобы помешать ее правозащитной деятельности.
С Ерицяном, по словам Погосян, она познакомилась через людей, обратившихся в организацию,так как некоторые из них пострадали от его ростовщической деятельности: люди брали в долг под проценты, в результате чего лишились имущества. Ерицян, в свою очередь, представил сообщение о вымогании денег главой «Велес». В ходе предварительного следствия вину Марины Погосян не установили, дело было закрыто, и теперь правозащитница требует наказать Ерицяна за ложный донос.
«Мы хотим отправить дело на повторное рассмотрение не только ради того, чтобы Ованес Ерицян был осужден за ложный донос: в случае объективного следствия будут раскрыты дела нескольких клиентов организации «Велес» - Зинаиды Меликян, Роберта Петросяна, Гаянэ Тумасян – и выявлена мафия Ованеса Ерицяна», - заявила Погосян после заседания в Апелляционном суде в среду, 7 октября.
Летом суд первой инстанции по главе с Арменом Бекташяном удовлетворил требование Марины Погосян и отправил дело на повторное следствие. Решение было оглашено 31 июля, но расследование так и не начали. В сентябре прокурор Мартин Налбандян обжаловал вердикт суда в Апелляционном суде, между тем, делать это можно было в течение 10 дней.
На заседании 7 октября прокурор пояснил, что получил судебный акт лишь 15 сентября.
«Они не обжаловали, пока я не обратилась в Специальную следственную службу, чтобы доказать преступную деятельность следователя, и пока Ерицян не вернулся из Москвы и не заплатил за обжалование. Если Бекташян так опоздал , почему вы не обратились в Совет юстиции?», - поинтересовалась Погосян, которая видит умысел в действиях прокурора и следователя.
Следователь Паруйр Агабабян заявил в суде, что права Погосян не были нарушены, как сказано в вердикте суда первой инстанции.
«Преследования в отношении Марины Погосян не было», - пояснил он.
Как в беседе с Epress.am заключила глава «Велес»-а, фактически, следователь считает, что «я должна быть благодарна за то, что осталась на свободе».
«Я либо должна была обвиняться в вымогательстве, либо быть пострадавшей – жертвой ложного доноса. Мне предоставили статус свидетеля. Разве устраивают очную ставку между свидетелем и свидетелем? А теперь заявляют, что суд был неправ, так как права свидетеля не нарушены», - заключила собеседница.