Իրավապաշտպանը պնդում է՝ ինքը սուտ մատնության զոհ է. դատախազը գործը չի վերաբացում
«Վելես» հասարակական կազմակերպության նախագահ, իրավապաշտպան Մարինա Պողոսյանը (լուսանկարում) պնդում է, որ ՀՀ քաղավիացիայի վարչության նախկին պետ Հովհաննես Երիցյանը փորձ է անում իր վրա ճնշում գործադրել՝ նպատակ ունենալով խանգարել իր իրավապաշտպանական գործունեությանը։
Պողոսյանը նշում է, որ Երիցյանին ճանաչում է իր կազմակերպությանը դիմած մարդկանց միջոցով, քանի որ նրանցից մի քանիսը տուժել են Երիցյանի վաշխառուական գործունեությունից. տոկոսով փող վերցնելով՝ մարդիկ կորցրել են իրենց գույքը։ Երիցյանը, իր հերթին, հաղորդում էր տվել այն մասին, որ Պողոսյանը գումար է շորթել: Նախաքննությամբ Պողոսյանի մեղքը չի հաստատվել, գործը կարճվել է, իսկ այժմ «Վելեսի» ղեկավարը պահանջում է սուտ մատնության համար պատժել Երիցյանին:
«Մենք ուզում ենք, որ գործը նորից գնա քննության ոչ միայն , որ Հովհաննես Երիցյանը սուտ մատնության համար դատապարտվի, այլև որ օբյեկտիվ քննություն անցկացվելու դեպքում մեր՝ «Վելես» իրավապաշտպանական կազմակերպության մի քանի շահառուների՝ Զինաիդա Մելիքյանի, Ռոբերտ Պետրոսյանի, Գայանե Թումասյանի գործերի կծիկը բացվի, պարզվի Հովհաննես Երիցյանի մաֆիան»,- այսօր Վերաքննիչ դատարանում կայացած նիստից հետո ասել է Պողոսյանը:
Նշենք, որ դեռևս ամռանն առաջին ատյանի դատարանը՝ Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ, բավարարել էր Պողոսյանի պահանջը և գործն ուղարկել հետ՝ քննության: Որոշումը հրապարակվել է հուլիսի 31-ին, սակայն քննությունն այդպես էլ չէր սկսվել։ Դատախազ Մարտին Նալբանդյանը դատարանի վճիռը սեպտեմբերին բողոքարկել է Վերաքննիչում, մինչդեռ նա իրավունք ուներ դա անել 10-օրյա ժամկետում:
Այսօրվա նիստին դատախազը պատճառաբանել է, որ միայն սեպտեմբերի 15-ին է դատական ակտը ստացել դատարանից, ուստի չէր կարող ավելի շուտ բողոքարկել:
«Չէին բողոքարկում, քանի դեռ ես չէի դիմել Հատուկ քննչական ծառայություն քննիչի հանցավոր գործունեությունը ապացուցելու համար և քանի դեռ Երիցյանը Մոսկվայից չէր եկել և փող տվել, որ բողոքարկեն: Եթե Բեկթաշյանը այդքան ուշացրել էր , ինչո՞ւ չդիմեցիք Արդարադատության խորհուրդ», - արձագանքել է Մարինա Պողոսյանը, ով դիտավորություն է տեսնում դատախազի ու քննիչի գործողություններում:
Քննիչ Պարույր Աղաբաբյանը դատարանում հայտարարել է, որ Մարինա Պողոսյանի իրավունքները չեն խախտվել, ինչպես վճիռում գրել է առաջին ատյանի դատարանը:
«Մարինա Պողոսյանի նկատմամբ հետապնդում չի սկսվել»,- պատճառաբանել է քննիչը:
Պողոսյանը մեզ հետ զրույցում նկատել է, որ քննիչը, փաստորեն, կարծում է, թե «ես պետք է գոհ ու շնորհակալ լինեմ, որ ազատության մեջ են»:
«Ես կամ պետք է շորթում կատարելու մեջ մեղադրվող լինեի, կամ տուժող՝ սուտ մատնության զոհ: Ինձ վկայի կարգավիճակ էին տվել, վկային վկայի հետ առերեսո՞ւմ են: Հիմա էլ հայտարարում են, որ դատարանը սխալ էր, քանի որ վկայի իրավունքները չեն խախտվել»,- ասել է Պողոսյանը:

Head of “Veles” Human Rights NGO Marina Poghosyan claims former Head of the RA Civil Aviation Department Hovhannes Yeritsyan is trying to put pressure on her with the aim of hindering her human rights activities.
Poghosyan says she's come to know Yeritsyan through the people who've suffered from the official's usurious activities and applied to her organization for legal support. Yeritsyan, according to Poghosyan, lent money on interest to the victims and subsequently took away their property. The former aviation head, in turn, reported extortion on Poghosyan's part; however, preliminary investigation did  not find evidence supporting the claim, and Poghosyan has filed false accusation charges against Yeritsyan.
“We want the case to be re-investigated and Yeritsyan be convicted of false accusations. In addition, an objective investigation would also reveal the cases of several of our clients and would uncover Hovhannes Yeritsyan's mafia,” Poghosyan told an Epress.am reporter Wednesday after the hearing at the Court of Appeal.
Note, in summer, the Court of First Instance, presided over by judge Armen Bektashyan, granted Marina Pogosyan's claim and sent the case for re-investigation. The ruling was announced on July 31; however, an investigation was not initiated, and in September, public prosecutor Martin Nalbandyan appealed against the verdict, which can legally done only within 10 days.
At the hearing on October 7, the prosecutor explained that he had received the judicial act from the court on September 15 so he “had no chance to appeal earlier.”
“They did not appeal until I applied to the Special Investigation Service to look into and prove the investigator's criminal activities, and until Yeritsyan came back from Moscow and bribed them in order to appeal. If Bektashyan was so late to send the verdict, why didn't you apply to the Council of Justice?” Poghosyan, who sees intent in the investigator's and prosecutor's actions, stated in court.
Investigator Paruyr Aghababyan, in turn, announced that Poghosyan's rights had not been violated, as stated in the verdict of the Court of First Instance: “Criminal proceedings against Marina Poghosyan were not initiated,” he stated.
“Basically, what they are saying is I have to be happy and grateful that I'm free,” Poghosyan told our reporter after the hearing.