Լարված մթնոլորտ դատարանում․ կուրսանտի սպանության աղմկահարույց գործով նիստը հետաձգվեց
Կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի սպանության աղմկահարույց գործով առաջին դատական նիստը կարճ տևեց՝ անցնելով լարված մթնոլորտում։
Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի սպանության գործով այսօր կայացած առաջին դատական նիստը մոտ 15 րոպե տևեց․ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Հարությունյանն այն հետաձգեց մինչև դեկտեմբերի 1-ը, քանի որ մեղադրյալների փաստաբաններից մի քանիսը դատարան չէին եկել։
Համաձայն մեղադրական եզրակացության` Հայկազ Բարսեղյանին առանձնակի դաժանությամբ սպանության համար մեղադրվում են ռազմական ինստիտուտի կուրսանտներ Նորիկ Սահակյանը, Վաչե Սահակյանը, Մովսես Ազարյանը և Գնել Թևոսյանը։ Վերջինս ռազմական ինստիտուտի պետի սպառազինությունների գծով նախկին տեղակալ, գնդապետ Զարմիկ Մարկոսյանի որդին է։
Ինչպես հաղորդում է Epress.am֊ի թղթակիցը, այսօրվա դատական նիստը ուշացումով սկսվեց․ մեղադրյալներին դատարանի դահլիճ բերելուց հետո զոհված կուրսանտի ծնողները և հարազատները սկսեցին վիրավորանքներ հնչեցնել ամբաստանյալների հասցեին: Հայկազ Բարսեղյանի մայրը, իսկ նրա հետևից մյուս հարազատները շարժվեցին դեպի մեղադրյալների նստարան, նրանց ճանապարհը փակեցին մոտ 10 կարգադրիչներ։
«Թքեմ երեսներիդ», «թուրքի լամուկներ», «տականքներ», «անասուններ», «վիժվածքներ» ու նմանատիպ այլ արտահայտությունները դատարանում հնչում էին մոտ 2 րոպե, որից հետո կարգադրիչները դահլիճից հեռացրեցին սպանված կուրսանտի հարազատների մի մասին՝ հիմնականում տղամարդկանց։ Հայկազ Բարսեղյանի մայրը և տատը մնացին դահլիճում․ վերջինս նիստի ողջ ընթացքում պահել էր մահացած կուրսանտի լուսանկարը։ Միջադեպի ընթացքում դահլիճում ներկա մեղադրյալների հարազատները լուռ էին։
Նիստի վերսկսումից հետո դատավոր Հարությունյանը հայտարարեց այն հետաձգելու որոշման մասին, ինչը, սակայն, քննարկման առարկա դարձավ։
Մեղադրյալների պաշտպաններից մեկն իր անhամաձայնությունը հայտնեց նշանակված օրվա հետ՝ նշելով, որ դեկտեմբերի 1-ին ծանրաբեռնված գրաֆիկ ունի: Դատավորը, նկատելով, որ գործում բազմաթիվ կողմեր են ներգրավված, նշեց, որ դժվար կլինի այնպիսի օր ընտրել, որ բոլորին հարմար լինի, ուստի կողմերին խորհուրդ տվեց հարմարեցնել իրենց աշխատանքային գրաֆիկները և հաջորդ նիստի օրը չփոխեց:
Հիշեցնենք, որ Հայկազ Բարսեղյանին գտել են հունվարի 29-ին վաղ առավոտյան ռազմական ինստիտուտի տարածքում պտտաձողից կախված վիճակում։ Նախաքննության համաձայն, կուրսանտին կախելուց առաջ փակել են նրա բերանը՝ զրկելով օգնության կանչելու հնարավորությունից, սուր կտրող֊ծակող գործիքով կտրել նրա աջ նախաբազկի արմնկափոսի երակը, սեղմելով պարանոցը՝ կոտրել են կուրսանտի ենթալեզվային ոսկորը։
Ավելի վաղ Բարսեղյանի հայրը Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել էր, որ իր որդուն սպանողները փորձել են ապացույցներ թողնել սպանության վայրում, թե իբր իր որդին ինքնասպան է եղել, մասնավորապես, որդու ձեռագիրը նմանակելով, գրել են երկտող, որտեղ նշված է եղել, թե իր մահվան մեջ ոչ մեկին պետք չէ մեղադրել։ Նախաքննությունը, սակայն, պարզել է, որ երկտողը եղել է ինքնասպանության իմիտացիա։

Перенесено первое заседание по делу убитого курсанта ереванского военинститута
Первое судебное заседание по делу о скандальном убийстве курсанта Айказа Барсегяна длилось недолго и проходило в напряженной атмосфере.
Первое судебное заседание по делу об убийстве курсанта ереванского военного института им. Вазгена Саргсяна продлилось около 15 минут: судья суда общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк Давид Арутюнян перенес слушание на 1 декабря из-за отсутствия нескольких адвокатов обвиняемых.
Согласно обвинительному заключению, в убийстве Барсегяна, совершенном с особой жестокостью, обвиняются курсанты Норик Саакян, Ваче Саакян, Мовсес Азарян и Гнел Тевосян. Последний приходится сыном экс-замначальника вооружения военного института, полковнику Зармику Маркосяну.
Как сообщает корреспондент Epress.am, заседание 18 ноября началось с опозданием. После того, как обвиняемых привели в зал суда, родители и родные убитого стали выкривать оскорбления в их адрес. Мать Айказа Барсегяна, а за ней и другие родственники направились к скамье подсудимых, их путь преградил пристав.
«Турки, подонки, скоты», - кричали они. Пристав вывел часть родственников убитого, в основном мужчин. Мать и бабушка Барсегяна остались в зале. Последняя на протяжении всего слушания держала в руках фотографию внука. Родственники обвиняемых хранили молчание.
После возобновления заседания судья заявил о решении отложить его, что, однако, стало предметом обсуждения.
Один из адвокатов обвиняемых выразил несогласие с назначенным днем, отметив, что 1 декабря у него напряженный график. В дело вовлечено множество сторон, заметил судья, и сложно будет выбрать день, удобный всем, поэтому посоветовал сторонам подогнать свои графики.
Труп уроженца села Низами Араратской области обнаружили повешенным при помощи веревки на турнике на спортплощадке учреждения. Согласно предварительному следствию, прежде, чем повесить курсанта, ему закрыли рот, лишив возможности позвать на помощь, острым режуще-колющим предметом перерезали вену в области правого предплечья, затем нанесли удары в грудь и лицо, после чего, схватив за шею, сломали подъязычную кость. Курсанта одели, перенесли на спортплощадку военчасти и повесили на турнике.
Ранее отец убитого рассказал Epress.am, что убийцы пытались создать видимость, будто сын совершил самоубийство, в частности, подделали почерк Айказа, написали записку, в которой говорилось, что в его смерти никого винить не надо. В ходе предварительного следствия, однако, выяснилось, что записка была попыткой сымитировать самоубийство.