Արվեստագետին ԱԱԾ էին տարել թղթից տանկով ակցիա անելու համար
«Հակահարված» արտ֊խմբի անդամ Արտակ Գևորգյանին երեկ Ազգային անվտանգության ծառայություն բերման են ենթարկել բռնության գործադրմամբ ստվարաթղթից պատրաստված կանաչ տանկով Երևանում շրջելու համար։ Այս մասին Գևորգյանը պատմել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հետ զրույցում։
Նա ասել է, որ դեկտեմբերի 11-ին առավոտյան ինքը նախաճաշելու էր գնում, երբ Եզնիկ Կողբացի փողոցում մի քանի մեքենաներ են հայտնվել, որոնցից դուրս եկած մարդիկ հայտարարել են, թե ԱԱԾ֊ից են, իրեն պառկեցրել են գետնին, ապա խեղդելով մեքենա են նստացրել և իր ընկերոջ հետ միասին տարել են ԱԱԾ։
«Ես դեկտեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը իմ սարքած ստվարաթղթե հայտնի կանաչ տանկով ակցիա եմ արել քաղաքում, որ նախկինում էլ եմ մի քանի անգամ արել, այդ օրը շրջել եմ քաղաքի տարբեր կետերով՝ Բաղրամյան 26, ԿԸՀ, Օպերա, վերջում տարել եմ ու խփել եմ ԱԱԾ-ի դարպասներին ու հեռացել եմ: Հարցնում էին՝ տանկը ինչի՞ ես տարել, ԱԱԾ-ն ի՞նչ կապ ունի դրա հետ։ Բացատրեցի, որ դա արվեստի գործ էր ու դա ԱԱԾ-ի համար չէր, ուղղակի վերջինը ԱԱԾ-ում եմ արել: Հարցնում էին՝ ինչի չես տարել պաշտպանության նախարարություն, ասեցի՝ հեռու էր (գտնվում է Նորքի 2-րդ զանգվածում֊խմբ․) ու հավես չունեի, ուզեցի ԱԱԾ-ի վրա անել»:
Լուսանկարները՝ Hetq.am֊ի
1tank
artaktank
Գևորգյանը պատմել է թերթին, որ ԱԱԾ֊ում իրեն բերման ենթարկելու վերաբերյալ ոչ մի իրավական հիմքեր չեն ներկայացրել․ «Այնպես չէ, որ դա թաքուն անելու բան էր, ակցիայի տեսագրությունը հրապարակելու էի սովորականի նման: Հետո կողքից լսեցի, որ խուլիգանության հոդվածով «Ալֆա» ջոկատն ինձ բերման է ենթարկել տանկով բան անելու համար: Ես բացատրեցի, որ տանկով ակցիա եմ արել, դա ներկայիս իշխանությունների դեմ ակցիա է՝ երկրում տիրող անարդարությունների ու խառը քաղաքական իրավիճակների համար»:
Գևորգյանը պատմել է, որ իրենից վերցրել են անձնագիրը և քաղաքից չբացակայելու մասին ստորագրություն: Քրգործ հարուցելու մասին արվեստագետին ոչինչ չեն ասել։
«Ասել են՝ հարկ եղած դեպքում պիտի ներկայանաս: Մեկ էլ ուզում էին իմանալ՝ արդյոք ինչ-որ մեկը դրդել է, որ նման բան անեմ», ֊ նշել է Գևորգյանը:

Артиста забрали в Службу нацбезопасности Армении за акцию с картонным танком
11 декабря члена арт-группы «Контрудар» Артака Геворгяна с применением силы доставили в Службу нацбезопасности Армении за появление на улицах Еревана в зеленом картонном танке. О подробностях Геворгян рассказал в беседе с корреспондентом газеты «Айкакан жаманак».
По его словам, утром 11 декабря он шел завтракать, когда на улице Езника Кохбаци появилось несколько автомобилей. Из них вышли люди, представившись сотрудниками СНБ, уложили его на землю, затем, сдавливая шею, посадили в авто и вместе с товарищем доставили в Службу нацбезопасности.
«В ночь на 10 декабря я провел акцию со своим картонным танком, то же самое я несколько раз проделывал в прошлом. В тот день я прошелся по разным пунктам – Баграмяна 26 , ЦИК, Опера, в заключение пошел, врезался в ворота СНБ и ушел. Спрашивали, почему я принес танк, как это связано с СНБ. Объяснил, что это произведение искусства и было сделано не для СНБ, просто последний акт я совершил у здания Службы. Спрашивали, почему не отнес его к министерству обороны, сказал: далеко и было неохота, захотел сделать это у СНБ».
Фото Hetq.am
1tank
artaktank
По словам Геворгяна, в Службе нацбезопасности ему не предъявили никаких правовых оснований для задержания. «Никакой тайны в этом нет. Я бы, как всегда, опубликовал видео акции. Потом я где-то услышал, что меня задержал отряд «Альфа» по статье «хулиганство» за что-то, связанное с танком. Я объяснил, что провел акцию против нынешних властей, против несправедливости в стране и запутанной политической ситуации».
У артиста отобрали паспорт и взяли подписку о невыезде. О заведении уголовного дела Геворгяну ничего не сообщили. «Сказали, что при необходимости я должен явиться. Еще хотели знать, подтолкнул ли меня кто-то на этот шаг».