Ոստիկանները շարունակում են սպառնալ հոգեբուժությամբ. դեպք Երևանի կենտրոնում
Հայաստանում մարդուն կարող են ստիպողաբար հոգեբուժարան տանել ոստիկանի որոշմամբ: Հերթական դեպքը, որը լուսաբանվեց մամուլում, տեղի ունեցավ մեկ շաբաթ առաջ, երբ մի կին նստել էր Հանրապետության հրապարակի շատրվանների դատարկ ավազանում: Այսօր նույն տեղում նստած մեկ այլ կնոջ ոստիկանները սպառնում էին պատժել՝ հոգեբուժարան ուղարկելով, բայց մի քանի զանգ կատարելուց հետո փոշմանեցին:
Այսօր՝ 11։00 սահմաններում, հրապարակի անջատված շատրվանների մեջ մի կին էր մտել և լուռ նստել: Վրա հասած զինված ոստիկանների հարցերին նա չէր պատասխանում: Համազգեստավորները սկսեցին քաշքշել նրան և ուժով դուրս հանեցին: Ականատեսները պահանջում էին ձեռք չտալ մարդուն և ուժ չգործադրել հանգիստ նստած կնոջ հանդեպ: Ոստիկանները հակադարձում էին՝ ասելով, որ «էդ իրենց որոշելիքն ա, և քաղաքացուն հոգեբուժարան են տանելու»։
Հանելուց հետո ոստիկանները կնոջը տարան Ազգային պատկերասրահի դռների մոտ, և հետագա ցուցումները ստանում էին հեռախոսով: Կնոջը շրջապատել էին և չէին թողնում հեռանալ: Ոստիկանների խոսքով՝ «նորմալ, գիտակից քաղաքացին չէր մտնի շատրվանների մեջ» և «նրան հոգեբույժ է հարկավոր»։ Ականատես մի կին հարցրեց. «Ո՞վ է որոշում՝ որն է նորմալը: Ինձ համար էլ նորմալ չէ, որ մարդը կարող է ոստիկան դառնալ»։
Հեռախոսով ցուցումներ ստանալուց հետո ոստիկանները փոխեցին մարտավարությունը՝ ասելով, որ քաղաքացին կարող է որոշել՝ ցանկանո՞ւմ է օգտվել բուժօգնությունից, թե ոչ։ Մեկ շաբաթ առաջ էլ, այսօր էլ ԶԼՄ-ները դեպքերը հիմնականում ներկայացրել են ոստիկանական կամ այլ պետական գերատեսչությունների մոտեցմամբ․ «Շատրվանի սինդրոմ․ ևս մեկ կին էր մտել շատրվանների ջրավազանը Երևանում», «ԱԻՆ–ի տվյալներով, կինը հոգեպես անհավասաշակշիռ վիճակում էր և հրաժարվում էր ինքնուրույն դուրս գալ շատրվանից», «փրկարարներն ու ոստիկանները փորձում են համոզել նրան, սակայն նա անհասկանալի խոսքեր ասելով՝ հրաժարվում է դուրս գալ այնտեղից», «․․․տեղում բժիշկները բուժօգնություն ցուցաբերելով՝ տեղափոխեցին հիվանդանոց»:
Մայիսի 17-ին նույն տեղում ոստիկանները ձեռնաշղթաներով կապել էին Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտ (ՄԻԺԻ) ՀԿ հիմնադիր, իրավապաշտպան, քաղաքագետ Արմինե Առաքելյան ձեռքերը՝ պատճառաբանելով, որ ինքն իրեն կվնասի։ Կինը հորդորում էր իրեն հանգիստ թողնել: Փրկարարների տարբերանշաններով տղամարդիկ ուժով կնոջը նստեցրել են շտապօգնության մեքենան և տեղափոխել «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոն:
Այսօրվա դեպքի առիթով «Հայկական ժամանակը» ներկայացնում է ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի վարչության մեկնաբանությունը. «Մեր հարցմանն ի պատասխան ասացին, որ կնոջ ինքնությունը չեն պարզել. ոստիկանների խնդրանքով նա դուրս է եկել ջրավազանից, չի ներկայացրել, որևէ բողոք չի հայտնել ու հեռացել է»:

Полиция продолжает грозить психиатрией: случай в центре Еревана
В Армении человека могут доставить в психушку по решению полицейского. Очередной случай, освещенный в прессе, произошел на прошлой неделе, когда женщина забралась в пустой фонтан на Площади Республики в центре Еревана. Во вторник, 24 мая, сидевшей в этом же месте, но уже другой женщине, полицейские грозили наказанием в виде перевода в психиатрическую клинику, но передумали после нескольких телефонных звонков.
Около 11:00 женщина забралась в выключенный фонтан и молча сидела в нем. На вопросы прибывших вооруженных стражей правопорядка она не отвечала. Полицейские вытащили женщину силой. Очевидцы требовали не трогать человека и не применять силу к спокойно сидящей женщине. «Это нам решать, гражданку увезем в психиатрическую клинику», - был ответ.
Они отвели женщину к дверям Национальной галереи, а инструкции о дальнейших действиях получали по телефону. Ее окружили, не давая уйти. По словам полицейских, «нормальный, сознательный гражданин не вошел бы в фонтан» и «ей нужен психиатр». Одна из очевидцев заметила: «Кто определяет нормальность? А для меня ненормально, что человек может стать полицейским».
Получив указания по телефону, правоохранители изменили тактику: гражданин, сказали они, может решить, воспользоваться ли ему медпомощью.
В фонтан же, как и на прошлой неделе, забралась фем-активистка, что не помешало некоторым СМИ представить события с позиции полиции или другой госструктуры. «По данным МЧС, женщина находилась в неуравновешенном психическом состоянии и отказывалась выйти из фонтана самостоятельно», «спасатели и полицейские пытаются уговорить ее, однако она, произнося непонятные слова, отказывается выходить», «оказав медпомощь на месте, врачи доставили ее в больницу», «Синдром фонтана: еще одна женщина забралась в бассейн фонтана в Ереване».
17 мая в этом месте полицейские надели наручники на основателя общественной организации Институт прав человека и демократии, правозащитницу, политолога Арминэ Аракелян, чтобы «она не навредила себе». Правозащитница призывала оставить ее в покое. Мужчины с отличительными знаками спасателей силой посадили Аракелян в машину скорой помощи и доставили в психиатрический медцентр «Нубарашен».
В связи с сегодняшним инцидентом Armtimes.com напечатал комментарий пресс-службы полиции Армении: «В ответ на наш запрос сказали, что личность женщины не установлена, по просьбе полицейских она вышла из бассейна, не представилась и ушла, не предъявив никаких жалоб».