Դատախազը պնդում է՝ դաժանորեն սպանված կնոջ գործում «ոմն թուրքի» ազգությունը կարևոր է
Նախկին կնոջը՝ Հեղինե Դարբազյանին (լուսանկարում), դանակի 30 հարվածով սպանած Արտակ Առաքելյանը որպես սպանության շարժառիթներ նշում է ազգությամբ «ոմն թուրք Նադիկի» հետ կնոջ ենթադրելի կապը և դրանից առաջացած խանդը: Դատախազ Հակոբ Ենոքյանի մեղադրական եզրակացության մեջ նույնպես նշված է խանդի շարժառիթը: Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօրվա նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում Ենոքյանը հայտարարել է, որ իր համար կարևոր է մարդու ազգությունը:
«Ես հայ մարդ եմ ու ինձ համար կարևոր է թուրքի ազգությունը»,- ասել է դատախազը։ Նա ընդգծել է, որ նախորդ դատերից մեկի ժամանակ, երբ Արտակ Առաքելյանի պաշտպանը՝ Լյուդվիգ Ավետիսյանը, հարց է տվել Առաքելյանի անչափահաս որդուն, թե «դու մեծ տղամարդ ես արդեն ու որ տեսնում ես, որ մի ադրբեջանցի մորդ հետ կապ ունի, նորմա՞լ է էդ քեզ համար» դահլիճում նստած իրավապաշտպանները դա ռասիզմի դրսևորում են համարել:
Հակոբ Ենոքյան
datakhaz1
«Այդ ռասիստների պատճառով ձեր եղբայրները և քույրերը ապրիլին մահացան։ Այո, ինձ համար կարևոր է թուրքի ազգությունը», - հայտարարել է դատախազը և հրաժարվել պատասխանել լրագրողների հարցին՝ արդյոք թուրքի ազգությունը հետագայում կարող է անդրադառնալ իր վերջնական մեղադրական ճառի վրա:
Արտակ Առաքելյանը իր ցուցմունքում նշել է, որ սպանությունը ծրագրված չի եղել․ ինքը դա արել է «խանդի հողի վրա և աֆեկտի տակ»: Դարբազյանի նախկին ամուսնու խոսքով՝ կինը տանը «գործեր լավ չի արել, հաց չի սարքել», բացի դրանից՝ ինքը խանդոտ է և չէր կարող հանդուրժել, որ կինը ինչ-որ մեկի հետ լիներ:
«Շատ դժվար է մարդ սպանելը, ես ընկա աֆեկտի տակ, երբ վերջնականորեն ասաց, որ լավ եմ արել, բաշարել եմ՝ արել եմ: Իսկ իմ մոտի դանակները ես պահել եմ ինքնապաշտպանությունից ելնելով», -ասել է Առաքելյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ ոչ թե ինքն է հետապնդել կնոջը, այլ կինը ինքն է վերջին շրջանում հետապնդել իրեն և այլ տղամարդկանց միջոցով պարբերաբար սպառնացել:
Նիստի ավարտից հետո՝ լրագրողների հետ զրույցում, Դարբազյանի իրավահաջորդի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը նշել է, որ Առաքելյանի նախաքննական ցուցմունքն էապես տարբերվում է այսօրվա նիստի ընթացքում հնչեցրած ցուցմունքից: Հակառակը, նշել է Սաֆարյանը, Առաքելյանն է միշտ հետապնդել և սպառնացել կնոջը և այժմ նա «մանրունքներից է կախվում իրան պաշտպանելու համար»։
«Ոչ մի տղամարդ էլ չի հետապնդել Առաքելյանին, դրա մասին նա նոր է դատարանում հայտնում իրեն պաշտպանելու համար։ Բացի դրանից, նա հենց այնպես դանակները իր մոտ չի պահել, այլ ծրագրված է եկել նրան սպանելու», -ասել է Սաֆարյանը:
Փաստաբանը նաև անդրադարձել է այն հանգամանքին, որ կնոջ դավաճանության և խանդի մասին հատուկ է շեշտվում դատարանում՝ Առաքելյանի պատժաչափը կրճատելու համար:
«Առաքելյանը գիտի ինչ է խոսում, նա լավ մշակված ելույթ է ունենում, երևի խցակիցներն էլ ասել են՝ ասա, որ վատ էի, ասա վերջին երեք հարվածն եմ հիշել, որ աֆեկտի տպավորություն ստեղծի, սակայն այդպիսի բան չկա, չկա աֆեկտային վիճակ», -ասել է Սաֆարյանը:
Ավելի վաղ՝ Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբանն ասել էր, որ սպանության հոդվածով հարուցված քրեական գործով քննությունը շատ թերի է:
«Մեղադրանքն այնպես է ձևակերպված, որ իբր անհավատարմության հողի վրա է կատարվել սպանությունը: Սակայն նախաքննական մարմինը որևէ փաստական տվյալ այդ մասին չի ունեցել: Որպես հիմք ընդունվել են միայն մեղադարյալ Արտակ Առաքելյանի պատմածները», ֊ նշել էր Սաֆարյանը։
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի սեպտեմբերի 27-ին 39-ամյա Արտակ Առաքելյանը որսորդական դանակով սպանել է 38-ամյա կնոջը՝ Հեղինե Դարբազյանին: Քրեական գործում նշված է, որ հանցագործությունը կատարվել է «ամուսնական անհավատարմության պատճառով»։

Армянский прокурор уверен, что национальность «некоего турка» важна в деле об убийстве
Убивший бывшую супругу Эгинэ Дарбазян 30 ударами ножа Артак Аракелян в качестве мотива убийства отмечает предполагаемую связь женщины с «неким Надиком», турком по национальности, и ревность. В обвинительном заключении прокурора Акопа Енокяна ревность также упоминается в качестве мотива. После судебного заседания в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Малатиа-Себастиа в среду, 8 июня, Енокян заявил в беседе с журналистами, что для него важна национальность.
«Я - армянин и для меня важна национальность турка», - сказал прокурор, отметив, что на одном из предыдущих заседаний, когда адвокат подсудимого Людвиг Аветисян обратился к несовершеннолетнему сыну Аракеляна со словами «Ты уже взрослый мужчина. Когда ты видишь связь какого-то азербайджанца со своей матерью, это для тебя нормально?», присутствовавшие правозащитники сочли это проявлением расизма.
Акоп Енокян
datakhaz1
«Ваши братья и сестры умерли из-за этих расистов. Да, для меня важна национальность турка», - заявил прокурор и отказался отвечать на вопрос о том, может ли это отразиться на его заключительной речи.
В показаниях Артака Аракеляна говорится, что убийство не было спланировано, оно совершено на почве ревности, в состоянии аффекта. По его словам, женщина не справлялась с домашними делами, не готовила, кроме того, сам Аракелян ревнив и, как отметил он сам, не мог терпеть того, чтобы «жена была с кем-то».
«Убить человека очень сложно, я попал под аффект, когда она окончательно сказала «хорошо и сделала, додумалась – сделала». А ножи у меня были для самообороны», - заявил подсудимый.
Кроме того, по его словам, не он преследовал Дарбазян, а в последнее время она преследовала его, периодически угрожала через других мужчин.
В беседе с журналистами адвокат правопреемника убитой Седа Сафарян заявила, что показания, данные Аракеляном на этапе предварительного следствия, существенно отличаются от сегодняшних. По ее словам, Аракелян постоянно преследовал и угрожал бывшей жене, и теперь он «цепляется за мелочи, чтобы защитить себя».
«Никакие мужчины Аракеляна не преследовали, об этом он заявляет в суде только теперь, чтобы защитить себя. Кроме того, просто так ножи он с собой не носил, он шел, чтобы убить», - утверждает адвокат.
Сафарян считает, что в суде нарочно говорится об измене и ревности, чтобы скостить ему срок.
«Аракелян знает, что говорит, у него хорошо разработанные выступления, наверно, и сокамерники посоветовали сказать, что было плохо, помнил только три последних удара, но ничего подобного, состояния аффекта не было», - утверждает адвокат.
Ранее Сафарян заявила, что следствие по статье «убийство» было неполным. «Обвинение сформулировано таким образом, будто убийство совершено из-за неверности. Однако орган предварительного следствия не владел никакими фактами об этом. За основу были приняты лишь рассказы обвиняемого Артака Аракеляна».
В сентябре 2015 года 39-летний Артак Аракелян убил бывшую супругу, 38-летнюю Эгинэ Дарбазян охотничьим ножом. По материалам уголовного дела, преступление совершено «на почве ревности» и «из-за супружеской неверности».