Երեխայի գլուխն անհասկանալի բաներ են ճխտում․ պարտադրանքն ու արտոնյալ դպրոցները
Դպրոցական ծրագրում պարտադիր առարկաների ներառմանը պետք է խիստ զգուշորեն մոտենալ: Յուրաքանչյուր որոշում պետք է հիմնվի դպրոցականի սահմանափակ ժամանակի հնարավորինս արդյունավետ օգտագործման և հանրակրթության հռչակված նպատակների համադրելիության վրա: Ցավոք սրտի, Հայաստանում այդ համադրությունը չկա: Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է սոցիոլոգ Ժաննա Անդրեասյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ կրթության նախարարության որոշմանը՝ հանրակրթական հիմնական մի շարք դպրոցների 7-րդ դասարանում ներմուծել «Ազգային երգ ու պար» առարկայի փորձնական ծրագիրը։
«Կա երեխա, որը պետք է սովորի, խաղա, սիրի կյանքը և կան մի խումբ մարդիկ՝ իրենց հավակնություններով, որոնք վերաբերում են այդ երեխայի ժամանակից մի քիչ էլ վերցնելուն, այդ երեխայի գլուխը մի քիչ էլ անհասկանալի բաներ ճխտելուն: Դպրոցի մեր հայեցակարգը հիմնված չէ այն գաղափարի վրա, որ երեխան պետք է սիրի դպրոցը, այն հիմնված է նրա վրա, որ դպրոցը պարտականություն է: Պարտականությունն էլ հարթ կերպով վերածվում է պարտադրանքի», ֊ նշել է Անդրեասյանը:
Հանրակրթական դպրոցի ծրագրում «Ազգային երգ և պար» առարկան դեռ 2014 թվականից ներդրվել է մի շարք դպրոցների ավելի ցածր դասարաններում, դարձյալ փորձնական կարգով և այժմ ՀՀ կրթության նախարարությունը գնում է փորձնական ծրագրի ընդլայնմանը։
Անդրեասյանն ընդգծում է, որ սպեցիֆիկ առարկաների ներդրման հետ կապված խնդիրները շատ-շատ են. սկսած այդ առարկաների ներդրման հանրային պահանջի կամ գիտական հիմնավորվածության առկայությունից, դրանց ներդրման համար անհրաժեշտ մարդկային ներուժի առկայությունից՝ անհրաժեշտ թվով որակյալ ու գիտակ մանկավարժներ, համապատասխան կրթական բովանդակության և ռեսուրսների՝ պատշաճ դասագրքեր և ուսուցողական նյութեր, միջոցներ, տարածքներ, դպրոցից դուրս երեխային աջակցության հնարավորություններից։ Հարկ է նաև հասկանալ՝ ինչքանով են ընտանիքներում պատրաստ նման նորամուծություններին։
«Օրինակ, շախմատի ներդրումից հետո պարզվել է, որ շատ ընտանիքներում շախմատ իմացողներ չկան և այդ ընտանիքներում երեխաները դպրոցում չհասկացած նյութը չէին կարող մարսել նաև տանը, ինչը Հայաստանի պարագայում, երբ դպրոցը գնալով վերածվում է հանձնարարությունների տրման կենտրոնի, խիստ կարևոր է», ֊ նշում է փորձագետը:
Անդրեասյանն ընդգծում է՝ պետք է հասկանալ, որ պարի ուսուցանումը չէ, որ վատ և մերժելի գաղափար է․ «Պարը՝ որպես արվեստի տեսակ և ընդհանրապես արվեստի ճանաչումը վաղ տարիքից խիստ կարևոր է երեխաների ստեղծագործականության, երևակայության, ինքնուրույն և քննադատ մտածողության զարգացման համար: Այն մեխը, որը ստիպում է բացասական վերաբերել առաջին հայացքից արվեստը դպրոցին մոտեցնող այդ նախաձեռնությունը՝ հռչակված ու իրագործվող նպատակներն են, այն է՝ «դրանց միջոցով հայեցի դաստիարակության, ազգային ինքնության, ինքնագիտակցության, ինքնաճանաչողության և ի վերջո ՀԱՅ քաղաքացի դաստիարակելու» (ՀՀ կառավարության որոշման մեջ նման ձևակերպումներ են ընդգրկված ֊ խմբ․ ) մասով: Չէ, մենք մենակ չենք. նման նպատակներ իր առջև դրել է նաև Հարավային Օսեթիան՝ սերնդի պատշաճ բարոյական և հոգևոր դաստիարակության համար ազգային պարերի ուսուցանումը ներդնելով դպրոցներում 2013 թվականից»:
Անդրեասյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարության վերոնշյալ ձևակերպումները շատ հակասական են, որովհետև ՀՀ քաղաքացի կարող է լինել յուրաքանչյուրը, ով կհայտնի այդ ցանկությունը և կբավարարի քաղաքացիություն ստանալու անհրաժեշտ իրավական պայմանները, այնինչ «ազգային երգի ու պարի ուսուցումը ուղղված է ՀԱՅ քաղաքացի դաստիարակելուն (ընդգծումը ծրագրի հեղինակներինն է), այսպիսով, ՀՀ քաղաքացին տվյալ դեպքում նույնացվում է ՀԱՅ քաղաքացուն, ինչը տարրական խտրականություն է մեր հասարակության անդամ ցանկացած այլազգի ներկայացուցչի նկատմամբ, ում մենք սովորաբար հաջողությամբ չենք նկատում»:
«Որսորդական պարերի ու ռազմապարերի ուսուցանումը ռազմահայրենասիրական դաստիարակության հռչակված նպատակին հասնելու ուղղակի քայլ է, այսինքն՝ խիստ տրամաբանական: Ուստի այստեղ խնդիրը այդ պարերի ներառում-չներառումը չէ, այլ կրթական քաղաքականության նպատակի հարցադրումը: Ընդ որում, պետք է նկատել, որ այդ նպատակի իրագործմանն է ծառայում ոչ միայն այս փորձնական ծրագիրը, այլև մի շարք այլ առարկաներ՝ հայրենագիտություն, հայոց և եկեղեցու պատմություններ և այլն: Ազգայինից համամարդկայինի անցումը (ՀՀ կառավարության որոշման մեջ ներառված ևս մեկ ձևակերպում ֊ խմբ․ ) տվյալ կոնտեքստում հնչում է որպես դեմագոգիա, որովհետև նման մոտեցմամբ մենք ոչ թե ապահովում ենք այդ անցումը, այլ սեղմում դրա ճանապարհները, ասենք՝ ինչպե՞ս է ազգայինից համամարդկայինին անցմանը նպաստելու Քեռձիի կամ Շարանի ռազմական ծիսապարերի իմացությունը: Ազգայինից համամարդկայինի անցումը հնարավոր է այն ժամանակ, երբ դու համադրության հնարավորություն ունես, երբ դու քոնը ճանաչում ես ամբողջի մեջ՝ համեմատելով, դրանով իսկ քոնը բացահայտելով առավել ամբողջական», ֊ նշում է փորձագետը:
Նա համարում է, որ կրթական քաղաքականության կրողների իրական մասնակցությունը որոշումների մշակմանը, քննարկմանը և կայացմանը խիստ ցածր է շատ տարբեր պատճառներով:
«Կրթական գործընթացը միակերպ չի ողջ հանրակրթության համար: Վերցնենք, օրինակ, Հայոց եկեղեցու պատմություն առարկան: Հանրակրթական դպրոցների մեծ մասում յոթ տարի պարտադիր ուսուցանման ենթակա այս առարկան այդպիսին չէ մի շարք, այսպես կոչված, արտոնյալ դպրոցների համար: Ստացվում է՝ ուզում ես երեխադ զերծ մնա կրթական պատեհ ու անպատեհ որոշումների հետևանքներից, վճարի՞ր: Սա ստեղծում է իրական անհավասարություն կրթական այն բովանդակության տեսանկյունից, որ հասանելի է մեր հասարակության նույն տարիքային խմբի տարբեր անդամներին, և այդ անհավասարությունը խորանում է: Սրա հետևանքով նույնիսկ այն ծնողները, որոնք չեն ցանկանում արտոնյալ այդ դպրոցների բաժին դառնալ՝ վճարունակ լինելու պարագայում սովորաբար ընտրում են թողնել-պետական դպրոցներից հեռանալը: Այս միտումը վտանգավոր է, որովհետև պետական դպրոցներում կրթությունը հետզհետե դարձնում է կրթություն աղքատների համար», ֊ ընդգծում է Անդրեասյանը:
Սոցիոլոգի խոսքով՝ ինքը որպես ծնող վատ է վերաբերում «Ազգային երգ և պար» առարկան հանրակրթական դպրոցներում ներառելու որոշմանը։ Այնուամենայնիվ, Անդրեասյանը ճիշտ չի համարում դատական ճանապարհով փորձել երեխային ազատել այդ առարկան ուսուցանելու պարտադրանքից։
«Հանրակրթության ոլորտում ցանկացած որոշում ծնողի կողմից չի վերաբերում իրեն, վերաբերում է իր երեխային: Իմ խորին համոզմամբ, ծնողի կողմից երեխային վերաբերող նման ռադիկալ որոշման կայացումը ոչ պակաս բռնատիրություն է այդ երեխայի հանդեպ, ինչքան կրթական այդ գործընթացը: Սա անհատական գործընթաց է իր հիմքում՝ վերաբերելով յուրաքանչյուր երեխայի զարգացմանն ու կայացմանը՝ որպես անհատ և քաղաքացի, հենց էդ պատճառով է այդքան կարևոր, որպեսզի հիմքում այդքան անհատական գործընթացի կարգավորումը լինի հնարավորինս հանրային: Այսինքն, ոչ թե պետք է խռովել կրթական հաստատություններից, հանել երեխային և իբրև թե լուծել հարցը, իսկ իրականում ոչինչ չլուծել՝ գումարած գուցե նաև հոգեբանական լուրջ խնդիրներ առաջ բերել այդ երեխայի մոտ, ով կրում է քո որոշման հետևանքը, այլ խոսել ծնողների՝ կրթական բովանդակության և կազմակերպման հարցերում ներգրավվածության կարևորության մասին, բարձրաձայնել այդ հարցերը, շահերի խմբեր ձևավորել մտահոգ այլ ծնողների հետ, փոխել գործընթացի տրամաբանությունը», ֊ եզրակացրել է փորձագետը:

Чем-то забивают голову ребенку: принуждение и привилегированные школы
К обязательным предметам в школьной программе нужно подходить очень осторожно. Каждое решение должно основываться на сопоставимости максимально эффективного использования ограниченного времени школьника и установленных целей общеобразовательной школы. К сожалению, в Армении этой сопоставимости нет. Такое мнение в беседе с Epress.am выразила социолог Жанна Андреасян, комментируя решение министерства образования Армении внедрить в седьмые классы ряда основных школ пробную программу предмета «Национальные песни и танцы».
«Есть ребенок, который должен учиться, играть, любить жизнь и есть группа людей со своими претензиями на то, чтобы отобрать у ребенка немного времени, забить ему голову какими-то непонятными вещами. Наша концепция школы не основана на идее о том, что ребенок должен любить школу. Она основана на том, что школа – это обязанность. А обязанность плавно перерастает в принуждение», - говорит Андреасян.
Предмет «Национальные песни и танцы» внедрили в младших классах некоторых школ еще в 2014 году – тоже в пробном порядке. И теперь министерство идет на расширение пробной программы.
По мнению собеседницы, проблем с внедрением специфических предметов очень много: начиная от общественного спроса или наличия научной обоснованности, наличия необходимого для их внедрения человеческого потенциала (необходимое количество качественных и сведущих педагогов, учебники и обучающие материалы, средства, территории, возможности содействия детям вне данной территории). Также важно понимать, считает Андреасян, насколько семьи готовы к таким новшествам.
«К примеру, после внедрения шахмат выяснилось, что во многих семьях с шахматами не знакомы, и дети из этих семей не могли переварить дома материал, который не поняли в школе, что очень важно в случае с Арменией, где школа превращается в центр по выдаче заданий».
При этом Андреасян отмечает: нужно понимать, что неприемлема не сама идея обучения танцам. «Танец, как вид искусства и вообще ознакомление с искусством в раннем возрасте, важен с точки зрения развития у детей воображения, самостоятельного и критического мышления. Гвоздем, вынуждающим отрицательно относиться к инициативе, с первого взгляда приближающей искусство к школе, являются цели, как то: «армянское воспитание, воспитание национальной идентичности, самосознания, самопознания » (данные формулировки включены в решение правительства - ред.). В этом мы не одиноки. Такие цели перед собой поставила и Южная Осетия, где в 2013 году в школьную программу внедрили обучение танцам для должного нравственного и духовного воспитания поколения».
Упомянутые формулировки правительства собеседница считает крайне противоречивыми, так как гражданином Армении может быть любой изъявивший такое желание и выполнивший необходимые правовые требования для получения гражданства. Между тем, «обучение национальным песням и танцам направлено на воспитание гражданина-АРМЯНИНА , таким образом, в данном случае гражданин Армении отождествляется гражданину-АРМЯНИНУ, это элементарная дискриминация в отношении любого представителя другой национальности, который является членом нашего общества и которого мы обычно успешно не замечаем».
«Обучение охотничьим и военным танцам – непосредственный шаг к достижению провозглашенной цели в виде военно-патриотического воспитания, то есть это очень логично. Поэтому здесь проблема не во внедрении или не внедрении танцев, а в определении цели образовательной политики. Стоит отметить, что достижению этой цели служит не только пробная программа, но также ряд других предметов – родиноведение, история Армении и история церкви. Переход от национального к общечеловеческому в этом контексте звучит, как демагогия, потому что с таким подходом мы не обеспечиваем этот переход, а перекрываем ему пути. Переход от национального к общечеловеческому возможен тогда, когда ты можешь сопоставлять, когда «свое» тебе знакомо в целом, в сравнении, тем самым ты выявляешь свое собственное целостно», - отмечает эксперт.
По разным причинам крайне низко участие истинных носителей образовательной политики в разработке, обсуждени и принятии решений. «Образовательный процесс не одинаков для всего общего образования. Возьмем, к примеру, предмет «История армянской церкви». В большинстве общеобразовательных школах этот предмет, который в обязательном порядке преподается в течение 7 лет, отличается в так называемых привилегированных школах. Выходит, нужно платить, если ты хочешь уберечь ребенка от неуместных решений? Это создает реальное неравенство с точки зрения содержания образования, доступного разным членам одной возрастной группы, и это неравенство углубляется. В результате даже те родители, которые не хотят становиться частью привилегированных школ, предпочитают покинуть государственные. Это опасная тенденция, потому что в государственных школах образование понемногу превращается в образование для бедных». По словам социолога, как родитель, к решению включить в школьную программу предмет «Национальные песни и танцы» она относится негативно. Тем не менее, Андреасян считает неверным освобождение ребенка от предмета в судебном порядке.
«Любое решение родителя в сфере общего образования касается не его самого, а ребенка. По моему глубокому убеждению, принятие родителем такого радикального решения, касающегося ребенка, такая же тирания, как и учебный процесс. Это индивидуальный процесс, который в своей основе затрагивает развитие и становление каждого ребенка в качестве личности и гражданина, именно поэтому он так важен, чтобы в основе регулирование такого индивидуального процесса было максимально публично. Нужно не обижаться на образовательные учреждения, забирать детей, тем самым якобы решив вопрос, – плюс ко всему это может стать причиной серьезных психологических проблем у ребенка, - а говорить с родителями о важности вовлеченности в вопросы содержания и организации образования, поднимать эти вопросы, сформировать группы интересов с другими обеспокоенными родителями, изменить логику процесса», - советует эксперт.