Երեխայի գլուխն անհասկանալի բաներ են ճխտում․ պարտադրանքն ու արտոնյալ դպրոցները
Դպրոցական ծրագրում պարտադիր առարկաների ներառմանը պետք է խիստ զգուշորեն մոտենալ: Յուրաքանչյուր որոշում պետք է հիմնվի դպրոցականի սահմանափակ ժամանակի հնարավորինս արդյունավետ օգտագործման և հանրակրթության հռչակված նպատակների համադրելիության վրա: Ցավոք սրտի, Հայաստանում այդ համադրությունը չկա: Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է սոցիոլոգ Ժաննա Անդրեասյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ կրթության նախարարության որոշմանը՝ հանրակրթական հիմնական մի շարք դպրոցների 7-րդ դասարանում ներմուծել «Ազգային երգ ու պար» առարկայի փորձնական ծրագիրը։
«Կա երեխա, որը պետք է սովորի, խաղա, սիրի կյանքը և կան մի խումբ մարդիկ՝ իրենց հավակնություններով, որոնք վերաբերում են այդ երեխայի ժամանակից մի քիչ էլ վերցնելուն, այդ երեխայի գլուխը մի քիչ էլ անհասկանալի բաներ ճխտելուն: Դպրոցի մեր հայեցակարգը հիմնված չէ այն գաղափարի վրա, որ երեխան պետք է սիրի դպրոցը, այն հիմնված է նրա վրա, որ դպրոցը պարտականություն է: Պարտականությունն էլ հարթ կերպով վերածվում է պարտադրանքի», ֊ նշել է Անդրեասյանը:
Հանրակրթական դպրոցի ծրագրում «Ազգային երգ և պար» առարկան դեռ 2014 թվականից ներդրվել է մի շարք դպրոցների ավելի ցածր դասարաններում, դարձյալ փորձնական կարգով և այժմ ՀՀ կրթության նախարարությունը գնում է փորձնական ծրագրի ընդլայնմանը։
Անդրեասյանն ընդգծում է, որ սպեցիֆիկ առարկաների ներդրման հետ կապված խնդիրները շատ-շատ են. սկսած այդ առարկաների ներդրման հանրային պահանջի կամ գիտական հիմնավորվածության առկայությունից, դրանց ներդրման համար անհրաժեշտ մարդկային ներուժի առկայությունից՝ անհրաժեշտ թվով որակյալ ու գիտակ մանկավարժներ, համապատասխան կրթական բովանդակության և ռեսուրսների՝ պատշաճ դասագրքեր և ուսուցողական նյութեր, միջոցներ, տարածքներ, դպրոցից դուրս երեխային աջակցության հնարավորություններից։ Հարկ է նաև հասկանալ՝ ինչքանով են ընտանիքներում պատրաստ նման նորամուծություններին։
«Օրինակ, շախմատի ներդրումից հետո պարզվել է, որ շատ ընտանիքներում շախմատ իմացողներ չկան և այդ ընտանիքներում երեխաները դպրոցում չհասկացած նյութը չէին կարող մարսել նաև տանը, ինչը Հայաստանի պարագայում, երբ դպրոցը գնալով վերածվում է հանձնարարությունների տրման կենտրոնի, խիստ կարևոր է», ֊ նշում է փորձագետը:
Անդրեասյանն ընդգծում է՝ պետք է հասկանալ, որ պարի ուսուցանումը չէ, որ վատ և մերժելի գաղափար է․ «Պարը՝ որպես արվեստի տեսակ և ընդհանրապես արվեստի ճանաչումը վաղ տարիքից խիստ կարևոր է երեխաների ստեղծագործականության, երևակայության, ինքնուրույն և քննադատ մտածողության զարգացման համար: Այն մեխը, որը ստիպում է բացասական վերաբերել առաջին հայացքից արվեստը դպրոցին մոտեցնող այդ նախաձեռնությունը՝ հռչակված ու իրագործվող նպատակներն են, այն է՝ «դրանց միջոցով հայեցի դաստիարակության, ազգային ինքնության, ինքնագիտակցության, ինքնաճանաչողության և ի վերջո ՀԱՅ քաղաքացի դաստիարակելու» (ՀՀ կառավարության որոշման մեջ նման ձևակերպումներ են ընդգրկված ֊ խմբ․ ) մասով: Չէ, մենք մենակ չենք. նման նպատակներ իր առջև դրել է նաև Հարավային Օսեթիան՝ սերնդի պատշաճ բարոյական և հոգևոր դաստիարակության համար ազգային պարերի ուսուցանումը ներդնելով դպրոցներում 2013 թվականից»:
Անդրեասյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարության վերոնշյալ ձևակերպումները շատ հակասական են, որովհետև ՀՀ քաղաքացի կարող է լինել յուրաքանչյուրը, ով կհայտնի այդ ցանկությունը և կբավարարի քաղաքացիություն ստանալու անհրաժեշտ իրավական պայմանները, այնինչ «ազգային երգի ու պարի ուսուցումը ուղղված է ՀԱՅ քաղաքացի դաստիարակելուն (ընդգծումը ծրագրի հեղինակներինն է), այսպիսով, ՀՀ քաղաքացին տվյալ դեպքում նույնացվում է ՀԱՅ քաղաքացուն, ինչը տարրական խտրականություն է մեր հասարակության անդամ ցանկացած այլազգի ներկայացուցչի նկատմամբ, ում մենք սովորաբար հաջողությամբ չենք նկատում»:
«Որսորդական պարերի ու ռազմապարերի ուսուցանումը ռազմահայրենասիրական դաստիարակության հռչակված նպատակին հասնելու ուղղակի քայլ է, այսինքն՝ խիստ տրամաբանական: Ուստի այստեղ խնդիրը այդ պարերի ներառում-չներառումը չէ, այլ կրթական քաղաքականության նպատակի հարցադրումը: Ընդ որում, պետք է նկատել, որ այդ նպատակի իրագործմանն է ծառայում ոչ միայն այս փորձնական ծրագիրը, այլև մի շարք այլ առարկաներ՝ հայրենագիտություն, հայոց և եկեղեցու պատմություններ և այլն: Ազգայինից համամարդկայինի անցումը (ՀՀ կառավարության որոշման մեջ ներառված ևս մեկ ձևակերպում ֊ խմբ․ ) տվյալ կոնտեքստում հնչում է որպես դեմագոգիա, որովհետև նման մոտեցմամբ մենք ոչ թե ապահովում ենք այդ անցումը, այլ սեղմում դրա ճանապարհները, ասենք՝ ինչպե՞ս է ազգայինից համամարդկայինին անցմանը նպաստելու Քեռձիի կամ Շարանի ռազմական ծիսապարերի իմացությունը: Ազգայինից համամարդկայինի անցումը հնարավոր է այն ժամանակ, երբ դու համադրության հնարավորություն ունես, երբ դու քոնը ճանաչում ես ամբողջի մեջ՝ համեմատելով, դրանով իսկ քոնը բացահայտելով առավել ամբողջական», ֊ նշում է փորձագետը:
Նա համարում է, որ կրթական քաղաքականության կրողների իրական մասնակցությունը որոշումների մշակմանը, քննարկմանը և կայացմանը խիստ ցածր է շատ տարբեր պատճառներով:
«Կրթական գործընթացը միակերպ չի ողջ հանրակրթության համար: Վերցնենք, օրինակ, Հայոց եկեղեցու պատմություն առարկան: Հանրակրթական դպրոցների մեծ մասում յոթ տարի պարտադիր ուսուցանման ենթակա այս առարկան այդպիսին չէ մի շարք, այսպես կոչված, արտոնյալ դպրոցների համար: Ստացվում է՝ ուզում ես երեխադ զերծ մնա կրթական պատեհ ու անպատեհ որոշումների հետևանքներից, վճարի՞ր: Սա ստեղծում է իրական անհավասարություն կրթական այն բովանդակության տեսանկյունից, որ հասանելի է մեր հասարակության նույն տարիքային խմբի տարբեր անդամներին, և այդ անհավասարությունը խորանում է: Սրա հետևանքով նույնիսկ այն ծնողները, որոնք չեն ցանկանում արտոնյալ այդ դպրոցների բաժին դառնալ՝ վճարունակ լինելու պարագայում սովորաբար ընտրում են թողնել-պետական դպրոցներից հեռանալը: Այս միտումը վտանգավոր է, որովհետև պետական դպրոցներում կրթությունը հետզհետե դարձնում է կրթություն աղքատների համար», ֊ ընդգծում է Անդրեասյանը:
Սոցիոլոգի խոսքով՝ ինքը որպես ծնող վատ է վերաբերում «Ազգային երգ և պար» առարկան հանրակրթական դպրոցներում ներառելու որոշմանը։ Այնուամենայնիվ, Անդրեասյանը ճիշտ չի համարում դատական ճանապարհով փորձել երեխային ազատել այդ առարկան ուսուցանելու պարտադրանքից։
«Հանրակրթության ոլորտում ցանկացած որոշում ծնողի կողմից չի վերաբերում իրեն, վերաբերում է իր երեխային: Իմ խորին համոզմամբ, ծնողի կողմից երեխային վերաբերող նման ռադիկալ որոշման կայացումը ոչ պակաս բռնատիրություն է այդ երեխայի հանդեպ, ինչքան կրթական այդ գործընթացը: Սա անհատական գործընթաց է իր հիմքում՝ վերաբերելով յուրաքանչյուր երեխայի զարգացմանն ու կայացմանը՝ որպես անհատ և քաղաքացի, հենց էդ պատճառով է այդքան կարևոր, որպեսզի հիմքում այդքան անհատական գործընթացի կարգավորումը լինի հնարավորինս հանրային: Այսինքն, ոչ թե պետք է խռովել կրթական հաստատություններից, հանել երեխային և իբրև թե լուծել հարցը, իսկ իրականում ոչինչ չլուծել՝ գումարած գուցե նաև հոգեբանական լուրջ խնդիրներ առաջ բերել այդ երեխայի մոտ, ով կրում է քո որոշման հետևանքը, այլ խոսել ծնողների՝ կրթական բովանդակության և կազմակերպման հարցերում ներգրավվածության կարևորության մասին, բարձրաձայնել այդ հարցերը, շահերի խմբեր ձևավորել մտահոգ այլ ծնողների հետ, փոխել գործընթացի տրամաբանությունը», ֊ եզրակացրել է փորձագետը:

New Compulsory School Subjects, More 'Nonsense to Stuff Children's Heads With'
The introduction of new compulsory curriculum subjects should be approached very carefully; each and every decision has to be based on the compatibility of the most effective possible use of students' limited time and the already established objectives of public education. Unfortunately, this compatibility does not exist in Armenia, sociologist Zhanna Andreasyan said in conversation with Epress.am, commenting on the decision of Armenia's Ministry of Education to introduce a trial “National Songs and Dances” subject in a number of the country's basic schools.
“We have a child who needs to learn, to play and to love life, and then we have a group of people whose only ambition is to take away some more of what little time this child has and to stuff his head with more nonsense. Our conception of school is not based on the idea that the child has to love school; it's based on the belief that attending school is one's duty. And with time, duty develops into a compulsion,” Andreasyan said.
The “National Songs and Dances” subject was introduced in the lower grades of several basic schools back in 2014, and now Armenia's Education Ministry wants to expand the pilot program and make the subject mandatory for 7th graders. The sociologist, however, believes that the implementation of specific subjects is fraught with a number of problems and risks. The most basic of examples of this would be the lack of public demand or scientific validity, the lack of qualified and competent teachers, and the unavailability of relevant textbooks and educational materials.
According to Andreasyan, it is also important to understand whether Armenian families are currently ready for such innovations. “For example, after the introduction of Chess classes, it turned out that in many families there was no one who knew how to play chess, so children from such families did not have an opportunity to practice the already hard-to-grasp subject at home. In Armenia, where schools are gradually turning into task assignment centers, this is quite a significant issue.”
At the same time, the expert stresses that the current issue is not directly related to dance classes since learning or teaching kids how to dance is not an inadmissible idea in itself. “Dancing is an art form,  and a general acquaintance with the art of dancing at an early age is essential for the development of children's imagination, their independent and critical thinking. What we do have a problem with, however, are the objectives of this initiative, i.e. - 'to help ensure children's proper Armenian upbringing, to nurture their national identity, self-awareness, and, finally, to bring up a real Armenian citizen' (as written in the Government's corresponding decision on introducing the 'National Songs and Dances' subject' – Epress.am).”
Andreasyan believes that the Government's formulations are essentially conflicting since anyone who has a desire to can become a citizen of Armenia, provided that he or she meets the necessary legal requirements for receiving a citizenship. “Teaching kids 'national songs and dances,' on the other hand, is aimed at bringing up a 'real' Armenian citizen. The program therefore only envisages Armenians as citizens of Armenia, which is a basic discrimination against all the foreign nationals in our society.”
“The teaching of hunting and war dances is a direct and logical step toward the state initiative for the military-patriotic education of the children. So the problem here is not the introduction of the dances, but the purpose of the educational policy. It should be noted that a number of other subjects, including 'Motherland Studies,' 'History of Armenia,' and 'History of the Armenian Church,' are also serving to the achievement of this goal,” Andreasyan noted. She added that, for various reasons, the participation of the true carriers of educational policies in the development, discussion and implementation of decisions is extremely low.
“The educational process is not the same for the entire sphere of education. Take, for example, the subject of the 'History of Armenian Church.' This subject, which is mandatorily taught for 7 years in most public schools, is not compulsory in so-called privileged schools. Thus, if one wants to save their child from the consequences of inappropriate education-related decisions, one has to pay for it, which creates a real disparity in terms of the educational content available to different members of the same age group. As a result, parents who are able to pay for these 'privileged' schools choose to not send their kids to public schools, which is a dangerous trend since the education provided in public schools gradually turns into an 'education for the poor',” the sociologist stated.