Սեֆիլյանի գործով կալանավորված Ներսես Պողոսյանը 7 օր է հացադուլի մեջ է
«Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանի գործով 7 ձերբակալվածներից մեկը՝ Ներսես Պողոսյանը, դեկտեմբերի 15-ից հացադուլ է հայտարարել՝ բողոքելով իր նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի դեմ։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է վերջինիս պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը։ Արդեն 7 ամիս կալանքի տակ գտնվող Պողոսյանը պահանջում է իր նկատմամբ որպես կալանքի միջոց կիրառել չհեռանալու մասին ստորագրությունը կամ գրավը։
«Պողոսյանի նկատմամբ կալանավորումը երկարացնելու համար նախաքննող մարմինն անգամ միջնորդություն չի ներկայացրել դատարան, այլ մի գրություն, և դատարանն այդ գրությամբ կալանքի երկարաձգումը հաստատել է։ Սա դատավարության օրենսգրքի խախտում է, և մենք բողոքարկել ենք վերաքննիչ դատարան։ Վերաքննիչը մերժել է, դիմելու ենք Վճռաբեկ, եթե Վճռաբեկ դատարանը հարցը չլուծի, անպայման՝ Եվրոպական դատարան», - ասել է Պապիկյանը։
Նա նշել է՝ Պողոսյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել 235 հոդվածի 2 մասով՝ ապօրինի կերպով զենք զինամթերք կրելը, տեղափոխելը, փոխադրելը, սակայն հետագայում մեղադրանքը փոխվել է 235 հոդվածի 3-րդ մասի, այն է՝ կազմակերպված խմբի կազմում այդ գործողությունները կատարել։ Ներսես Պողոսյանը չի ընդունում մեղադրանքը․ «Պողոսյանին կալանավորելու հիմքը, ըստ նախաքննող մարմնի, այլ անձանց ցուցմունքներն են։ Դրանք, սակայն, հայտնվել են գործում Պողոսյանի կալանավորելուց հետո միայն»։
Ըստ նրա՝ Ներսես Պողոսյանը 2006 թվականից ի վեր ակտիվ մասնակցել է քաղաքական ու հասարակական բողոքի ակցիաներին։
«Գրեթե ամեն ակցիայի մասնակցել է։ Երևի նրա դեմ գործ հարուցելն այդ ակտիվության համար «պատիժն» է»»,֊ հավելել է փաստաբանը:

Armenian Oppositionists' Supporter Goes on Hunger Strike in Prison to Demand Bail
Nerses Poghosyan, one of the suspects arrested as part of the Armenian law enforcement forces’ investigation into the alleged takeover plot initiated by New Armenia and Founding Parliament opposition movements’ leading member Zhirayr Sefilyan, has been on hunger strike since December 15 with a demand to be released on his own recognizance or on bail, Arayik Papikyan, a lawyer for Poghosyan, told Epress.am on Thursday.
“The investigative body did not even file an official court motion to extend Poghosyan's detention; they just submitted their demand in some writ, and the court granted it. This is a violation of the code of criminal procedure; we challenged the decision in the Appeal Court, but the challenge was denied, so no we intend to go to the Court of Cassation. If the appeal is denied at the Cassation Court as well, we will turn to the European Court of Human Rights,” Papikyan said.
Note, Poghosyan, along with Sefilyan and 7 other suspects, was charged with article 235.2 of the Armenian Criminal Code (illegal purchase, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices, committed by a group with prior agreement).
According to Papikyan, however, Poghosyan denies all charges brought against him; “He has been an active participant of political and social protest actions and demonstrations since 2006. It's possible that he is being persecuted for his activities.”