Դատախազությունը լրագրողին բերման ենթարկելու առնչությամբ անգործություն է դրսևորել
Հատուկ քննչական ծառայությունն ամռանը հրաժարվել էր քրեական գործ հարուցել ֆոտոլրագրող Տիգրան Մազմանյանի աշխատանքը խոչընդոտելու մասին հաղորդման հիման վրա։ Մազմանյանի պաշտպան, «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ փաստաբան Արա Ղարագյոզյանն այս առթիվ դիմել է դատարան՝ վիճարկելով ՀՔԾ և Դատախազության անգործությունը և հաղթել է դատարանում։
Մազմանյանը հունիսի 25-ին՝ Հռոմի Պապի Հայաստան այցի օրը, ցանկացել է լուսաբանել «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության բողոքի ակցիան։ Ճանապարհին՝ Սայաթ֊Նովա պողոտայում, նրան կանգնեցրել է քաղաքացիական հագուստով երկու անձ, ներկայացել որպես ոստիկան և տարել նրան ոստիկանության բաժին։
«Համազգեստով չեն եղել, չեն ունեցել բերման ենթարկելու մասին որոշում։ Տիգրանն ասել է, որ լրագրող է, ցույց է տվել իր վկայականը։ Երեք ժամ պահել են բաժնում, բաց են թողել»,֊ ասել է փաստաբանը։
Իր լրագրողական գործունեությունը խոչընդոտելու վերաբերյալ դեպքի առթիվ լրագրողը դիմել էր Հատուկ քննչական ծառայություն։
«ՀՔԾ֊ն մեր հաղորդումն ուղարկել է Ներքին անվտանգության վարչություն, որը ոստիկանական կարգապահական մարմին է։ ՀՔԾ֊ն պարտավոր էր ընթացք տալ, կամ քրեական գործ հարուցել կամ կարճել։ ՀՔԾ֊ի և Դատախազության անգործությունն էինք բողոքարկել դատարանում, և դատարանը բավարարեց»,֊ ասել է Ղարագյոզյանը։

Армянский суд подтвердил бездействие прокуратуры в связи с задержанием журналиста
Летом 2016 года Специальная следственная служба отказалась заводить уголовное дело на основании сообщения фотожурналиста Тиграна Мазманяна (на фото) о препятствовании его профессиональной деятельности. Защитник Мазманяна, адвокат общественной организации «Против правового произвола» Ара Гарагезян обжаловал бездействие ССС и прокуратуры и победил в суде. Следствие будет возобновлено.
25 июня, в день визита в Армению Папы Римского, по дороге на место проведения акции протеста антиправительственной инициативы «Учредительный парламент» фотожурналиста остановили двое неизвестных в штатском, представились полицейскими и доставили Мазманяна в отделение.
«Они не были в униформе, не имели при себе решения о задержании. Тигран сказал, что он журналист, предъявил удостоверение. Его продержали в отделении 3 часа», - в беседе с Epress.am сообщил Гарагезян. Так, по факту препятствования его профессиональной деятельности журналист обратился в Специальную следственную службу.
«ССС отправила наше сообщение в управление Внутренней безопасности, дисциплинарный орган полиции. Следственная служба была обязана дать ход делу, завести или закрыть уголовное дело. В суде мы обжаловали бездействие ССС и прокуратуры, и суд удовлетворил», - заявил Гарагезян.