Դատախազությունը լրագրողին բերման ենթարկելու առնչությամբ անգործություն է դրսևորել
Հատուկ քննչական ծառայությունն ամռանը հրաժարվել էր քրեական գործ հարուցել ֆոտոլրագրող Տիգրան Մազմանյանի աշխատանքը խոչընդոտելու մասին հաղորդման հիման վրա։ Մազմանյանի պաշտպան, «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ փաստաբան Արա Ղարագյոզյանն այս առթիվ դիմել է դատարան՝ վիճարկելով ՀՔԾ և Դատախազության անգործությունը և հաղթել է դատարանում։
Մազմանյանը հունիսի 25-ին՝ Հռոմի Պապի Հայաստան այցի օրը, ցանկացել է լուսաբանել «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության բողոքի ակցիան։ Ճանապարհին՝ Սայաթ֊Նովա պողոտայում, նրան կանգնեցրել է քաղաքացիական հագուստով երկու անձ, ներկայացել որպես ոստիկան և տարել նրան ոստիկանության բաժին։
«Համազգեստով չեն եղել, չեն ունեցել բերման ենթարկելու մասին որոշում։ Տիգրանն ասել է, որ լրագրող է, ցույց է տվել իր վկայականը։ Երեք ժամ պահել են բաժնում, բաց են թողել»,֊ ասել է փաստաբանը։
Իր լրագրողական գործունեությունը խոչընդոտելու վերաբերյալ դեպքի առթիվ լրագրողը դիմել էր Հատուկ քննչական ծառայություն։
«ՀՔԾ֊ն մեր հաղորդումն ուղարկել է Ներքին անվտանգության վարչություն, որը ոստիկանական կարգապահական մարմին է։ ՀՔԾ֊ն պարտավոր էր ընթացք տալ, կամ քրեական գործ հարուցել կամ կարճել։ ՀՔԾ֊ի և Դատախազության անգործությունն էինք բողոքարկել դատարանում, և դատարանը բավարարեց»,֊ ասել է Ղարագյոզյանը։

On June 25, the day of Pope Francis’s visit to Armenia, police detained photojournalist Tigran Mazmanyan who was on his way to cover a protest action organized by anti-government movement Founding Parliament. Following his three-hour detention, Mazmanyan filed a report with the Special Investigation Service (SIS), claiming that he had been prevented from exercising his professional activities, but the law enforcement agency refused to initiate criminal proceedings.
Speaking to Epress.am on Friday, Mazmanyan’s lawyer, Ara Gharagyozyan, said the photojournalist has recently won his court appeal against the SIS and prosecutorial inaction, which means that law enforcement authorities will now have to open an investigation into the incident.
“He was detained by plain-clothes officers despite having shown his press pass. Police did not have an arrest warrant but kept him in custody for three hours nonetheless,” Gharagyozyan told our reporter.
He added that the SIS had redirected the photojournalist’s subsequent report to the Police’s Internal Security Department, despite having to initiate an investigation into his claims; “We challenged their inaction and the court has granted our appeal.”