«Ինձ հետ չապրես, սպանելու եմ...»
«Հասարակություն առանց բռնության» հասարակական կազմակերպության կողմից ստեղծված Արագ Արձագանքման Խումբը ներկայացնում է ընտանեկան բռնության հետևանքով սպանված Նարինե Դանիելյանի պատմությունը։
Երևանի 38-ամյա բնակիչ Նարինե Դանիելյանն ամուսնացել է 14 տարեկանում: Ամուսնական համատեղ կյանքի 25 տարիների ընթացքում ամուսինը՝ 42-ամյա Արթուր Մելիքսեթյանը, անընդհատ հալածել է կնոջը: Երկու «անհաջող» փորձերից հետո ամուսինը 2016 թվականի սեպտեմբերի 19-ին սպանել է կնոջը: Վերջին վեճից հետո Նարինեն հստակ որոշել էր հեռանալ բռնարար ամուսնուց: Հանգուցյալի քույրը՝ Կարինե Դանիելյանը, պնդում է՝ Նարինեն գուցե մի քանի տարով երկարացներ կյանքը, եթե կրկին փորձեր հաշտության եզր փնտրել Արթուրի հետ:
«Ես չգիտեմ՝ դա խանդ էր, թե ինչ էր, բայց Արթուրը սենց էր. ինչը իմն է, դրա հետ ինչ կուզեմ կանեմ, կուզեմ՝ կդնեմ ստեղ, կուզեմ՝ կջարդեմ: Այդպես իրի և ստրուկի պես էլ վերաբերվում էր նաև քրոջս», - պատմում է հանգուցյալի քույրը:
Կարինեն հիշում է, որ մի անգամ քրոջ և նրա ամուսնու միջև հերթական վեճը ծագել էր նրանից, որ Նարինեն բարևել էր իրենց շենքի կողքի խանութի աշխատողներից մեկին. «Էդ բարևի համար տարել էր Սովետաշենի գերեզմանոց, որ սպանի»: Այդ անգամ Նարինեին բռնարարի ճանկերից ազատել էր սկեսրայրը: 3 անչափահաս երեխաների հայրը՝ Արթուրը, մշտական աշխատանքի վայր չուներ։
«Էստեղ-էնտեղ գործ լիներ, կկանչեին, կգնար, մի բան կաներ», - ասում է Կարինեն: Նրա խոսքով՝ քրոջ ընտանիքին պահում էին նրանց ծնողները:
«Լուրջ պատասխանատվություն չուներ ընտանիքի հանդեպ, - հիշում է Կարինեի հայրը` Հովակիմ Դանիելյանը։ - Եթե երեխաները հիվանդանում էին, ես էի Բյուրեղավանից գալիս, տանում երեխաներին հիվանդանոց, ինքը ալարում էր տեղից վեր կենար: Երեխեքն իր համար ոնց որ ճորտ լինեին. նա կպառկեր, երեխեքին կասեր՝ գնացեք, նիսյա հաց առեք»:
Նարինեն ոչ միայն աշխատելու իրավունք չուներ, այլև առանց ամուսնուն զգուշացնելու տանից դուրս գալ չէր կարող: Քննիչի մոտ հարցաքննության ժամանակ Նարինեի անչափահաս դստրերը՝ 15-ամյա Գոհարիկը և 13-ամյա Ժաննան հիշել են. «Մենք, մաման, ուր որ գնում էինք, զանգում, ասում էինք պապային՝ գնում ենք»: Ամուսնական կյանքը քիչ թե շատ «սահուն» հունի մեջ է մտնում, երբ 2013 թվականին ծնվում է Արթուրի «երազանքը»՝ տղան:
««Տղա բեր, կյանքդ կփոխվի», ֊ ասում էր Արթուրը: Տղայից հետո մի 5-6 ամիս մի քիչ նորմալացավ տան մթնոլորտը, հետո հիմնահատակ  փոխվեց… Սպանեց քրոջս: Ուզում էր տղա ունենար, որ իր նման դարձներ», - պատմում է Կարինեն: Տարիներ տևած կռիվներով լի կյանքի ընթացքում Նարինեն մի քանի անգամ փորձ է արել վերջ տալ ամուսնական կյանքին և երեխաների հետ հեռանալ:
«Միշտ ուզել է բաժանվի, բայց թիկունք չուներ, մտածում էր՝ երեք երեխաներին վերցնի, ու՞ր գնա: Մի անգամ կռվի ժամանակ, քուրս ասել է՝ չհամարձակվես ինձ վրա ձեռք բարձրացնես, կզանգեմ 02: Դրանից հետո մի քիչ վախենում էր, Նանոյին էլ ասում էր՝ գործ տվող»,- հիշում է Կարինեն: Նրա խոսքով՝ երեխաները պատմել են, որ կռիվների ժամանակ հայրն իրենց ներկայությամբ միշտ ասել է մորը՝ ինձ հետ չապրես, սպանելու եմ:
Սեպտեմբերի 17-ին հերթական վեճից հետո, երբ Նարինեն որոշում է հեռանալ ամուսնուց, Արթուրը զանգահարում է Նարինեի հորը և ասում. «Էկե՛ք, ձեր լրբին տարեք»:Թե ինչպես է Արթուրը սպանել քրոջը, ինչ է կատարվել նրանց միջև վերջին՝ սպանության օրը՝ սեպտեմբերի 19-ին, Կարինեն միայն ենթադրում է. «Իմ քույրը հիմա չկա, ես չգիտեմ՝ ինչ է կատարվել  իրականում այդ օրը»: Կարինեի համար մի բան է միայն պարզ՝ սպանությունը եղել է ծրագրված և դիտավորյալ:
Նրա խոսքով՝ Արթուրը մի քանի անգամ երեխաների մոտ նկարագրել է, թե ինչպես է սպանելու նրանց մորը. «Ասել է՝ դանակը կկոխեմ սրտաջիգյարաթոքախառը կխառնեմ, քեզ ու հորդ կտանեմ մորդ կողքը կդնեմ»: Նարինեի մայրը մահացել է տարիներ առաջ:
Սպանության օրն ամուսինները մեկնել են Արմավիրի մարզի Զարթոնք գյուղ. «Էդ կողմերում են ապրում Արթուրի հարազատները: Չգիտեմ՝ ոնց է համոզել, հետը տարել, քրոջս տարել է խաբեությամբ, որ սպանի: Ասում են՝ էդ իրենց  ծանոթները Նարինեենց պարտք են եղել, գնացել էին պարտքերը վերցնելու: Հետո հատուկ մթով են հետ եկել, ինքը քրոջս տարել է իրեն ծանոթ միջավայր, ճանապարհի եզրը․․․»:
Ոստիկանության «Հերթապահ մաս»-ի սեպտեմբերի 22-ի թողարկումը հայտնում է՝ Արմավիրի մարզի Ակնալիճ-Զարթոնք տանող ավտոճանապարհին հայտնաբերվել է երիտասարդ կնոջ դիակ՝ մարմնի տարբեր հատվածներում բռնության հետքերով: Ոստիկանությունը հավելում է՝ սպանությունը կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է կնոջ ամուսինը՝ Արթուր Մելիքսեթյանը:Արդեն Ոստիկանությունում Արթուրը «բացատրել է»՝ խանդի հողի վրա ծագած վիճաբանության ընթացքում ծեծելով սպանել է կնոջը և ցանկացել թաքցնել հետքերը:
«Ես խփել եմ, չեմ իմանում՝ ինձ հետ ինչ ա կատարվել, ինչ ա եղել, ոնց ա եղել… ամեն մարդու խաչ մի ձևի ա թռնում գլխից, իմս տենց ա թռել», - Ոստիկանության պատրաստած տեսանյութում ասում է Արթուրը: Մելիքսեթյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 104-ի կետի 1-ին հոդվածով (սպանություն)։ Գործը գտնվում է նախաքննության փուլում:
Տուժողի իրավահաջորդ Կարինեի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանի խոսքով՝ դեռ հնարավոր չէ ասել, թե նախաքննական մարմինը ինչ արդյունավետությամբ և ինչ ծավալով է աշխատանք տանում․ «Հույս ունենք, որ այս գործը այլ գործերի ճակատագրին չի արժանանա՝ երբ նախաքննական մարմնի թերի կամ վատ աշխատանքը հետագայում ազդել է նաև հենց դատավճռի վրա։ Նարինեի գործով հնարավոր է ապահովել արդարացի քննության սխեման։ Նարինեի ամուսինն արդեն իսկ ուզում է այլ վարկածներ առաջ տանել՝ մեկ, որ ինքը կպչուն մտքեր է ունեցել, մեկ, որ իբր Նարինեն ինքն է  ջուրն ընկել, իսկ  ինքը փորձել է հանել։ Բայց փորձագետը պնդում է, որ կնոջ մահը վրա է հասել սեղմելու հետևանքով առաջացած մեխանիկական շնչահեղձությունից»։
Հանգուցյալի քույրը, իր հերթին, պնդում է՝ դա սոսկ  սպանություն չէր, այլ դաժան և նախօրոք ծրագրված գործողություն․ «Ես հատուկ մտա մորգ, որ տեսնեմ Նարինեի մարմնի վրայի հետքերը: Դեմքին, վզից վերև մի հատ սաղ տեղ չկար… Նարինե չկար: Թե՛ բոթասով է խփել, թե՛ էդ մասում անցնող խողովակ կար դրան է խփել Նարինեի գլուխը, չգիտեմ: Քույրս էլ երևի մի 20 րոպե պաշտպանվել է, քանի որ Արթուրի վրա էլ կային ճանկռվածքների հետքեր»: Դատաբժշկական փորձաքննությունը փաստում է՝ կնոջ մահը վրա է հասել մեխանիկական շնչահեղձությունից:
«Սպանելուց հետո մարմինը կարծես ջուրն է գցել, մի քանի ժամից հանել է, չգիտեմ՝ ինչու», - պատմում է Կարինեն։ Նրա խոսքով՝ քրոջ դեմքի վնասվածքներն այնքան շատ են եղել, որ հոգեհանգստի ժամանակ դագաղը պահել են փակ վիճակում: Մոր մահվանից հետո Նարինեի դստրերը և տղան՝ 3-ամյա Արտյոմը, ապրում են իրենց հոր ծնողների տանը: Կարինեի խոսքով՝ Արթուրի ծնողներն ամեն ինչում մեղադրում են իրենց որդուն միայն:
«Հիմնականում ծնողներն իրենց տղաներին դուխ են տալիս, բայց Նարինեի սկեսուրը և սկեսրայրը միշտ ասել են տղային՝ դու գնա, մենք քո երեխաներին էլ, Նարինեին էլ կպահենք», - պատմում է Կարինեն:
Դեպքից հետո Արթուրի մոր առողջական վիճակը վատացել է: Կինը սրտի կաթված է ստացել, երբ Արթուրն արդեն կալանավայրից զանգահարել է տուն և ասել. «Արտյոմս ի՞նչ ա անում»։ Մայրը պատասխանել է՝ մամային ա ուզում: Արթուրն էլ ասել է՝ «նապաստակ առեք, թող խաղա»:
Վերջին տարիներին Հայաստանում աճել են ամուսինների կողմից կանանց նկատմամբ բռնությունների արձանագրված դեպքերը։ Դրանց մի մասը «լուծվել են» կանանց սպանությամբ: Ընտանեկան բռնության զոհերը հաճախ վախենում են դիմել Ոստիկանություն, իսկ նրանք, ովքեր դիմում են, հիմնականում ոչ միայն պաշտպանություն չեն գտնում, այլ նաև «խորհուրդ» են ստանում, թե ընտանեկան վեճերը նման կերպ լուծել չի կարելի, պետք է փորձել ամուսնու հետ հաշտության եզրեր գտնել։ Որոշ կանայք էլ արժանանում են «գործ տվողի» պիտակի։ Հայաստանի Քրեական օրենսգրքում դեռևս չկան հատուկ օրենքներ, որոնք կվերաբերեն ընտանեկան բռնության դեպքերին, այդ իսկ պատճառով դատարաններում էլ գործերի քննությունը թերի է լինում և բռնարար ամուսինները հաճախ մեղմ պատժի են արժանանում:
Նշենք, որ ներկայումս քննարկվում է «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» օրենքի նախագիծը, որն ընդունման դեպքում կնպաստի նման դեպքերի նվազեցմանը և բռնություն իրականացրած անձի նկատմամբ համապատասխան պատժի սահմանմանը։

«Убью, если не будешь со мной жить». История убийства Наринэ Даниелян
Группа быстрого реагирования, созданная общественной организацией «Общество без насилия», представила историю убитой вследствие домашнего насилия Наринэ Даниелян.
38-летняя жительница Еревана Наринэ Даниелян вышла замуж в 14 лет. В течение 25 лет совместной супружеской жизни 42-летний супруг Артур Меликсетян избивал жену. После двух «неудачных» попыток 19 сентября 2016 года он убил ее, бросив труп в водоем. После последней ссоры Наринэ решила уйти от мужа-насильника. Сестра покойной Каринэ Даниелян предполагает, что Наринэ могла продлить свою жизнь на пару лет, если бы она снова попыталась найти пути примирения с Артуром.
«Не знаю, была это ревность или что, но Артур был таков: что мое, с тем я буду делать, что захочу, захочу – положу сюда, захочу – сломаю. Он и с моей сестрой обращался, как с предметом и рабыней», - рассказала Каринэ Даниелян.
Она вспоминает, как однажды между сестрой и ее супругом возник очередной спор из-за того, что Наринэ поздоровалась с одним из работников магазина неподалеку от дома, в котором они жили: «За это приветствие он отвез ее на Советашенское кладбище, чтобы убить». Тогда Наринэ спас свекор.
У отца трех несовершеннолетних детей Артура не было постоянного места работы. «Подвернется где-нибудь работа, позовут, пойдет сделает что-то», - говорит Каринэ. Семью содержали родители сестер.
«Чувства ответственности за семью у него не было, - вспоминает отец Оваким Даниелян. - Если дети болели, я приезжал из Бюрегавана, возил их в больницу, ему было лень. Детей он принимал за рабов: сам лежит, детям говорит «пойдите купите хлеба в долг». Наринэ не только не разрешалось работать, но и выходить из дому, не предупредив об этом мужа, она не имела права. На допросе у следователя дочери супругов – 15-летняя Гоарик и 13-летняя Жанна – рассказали, что куда бы они ни пошли с матерью, звонили и предупреждали об этом отца. Сравнительно «гладко» супружеская жизнь потекла после рождения в 2013-ом сына, о котором мечтал Артур.
«Роди мальчика, твоя жизнь изменится», - говорил он. Атмосфера в доме улучшилась, это продолжалось в течение 5-6 месяцев после рождения сына. Потом все кардинально изменилось... Убил сестру. Хотел сына, чтобы сделать его таким, как он сам», - говорит Каринэ Даниелян. За долгие годы полной вражды жизни Наринэ несколько раз пыталась развестись и уйти вместе с детьми.
«Она всегда хотела развестись, но у нее не было опоры. Думала о том, куда ей деваться с тремя детьми. Однажды во время ссоры сестра сказала «не смей поднимать на меня руку, позвоню в полицию». После этого он немного боялся, а Нано называл кляузницей». По словам сестры, дети рассказывают, что во время ссор отец всегда говорил матери, что убьет, если она не будет с ним жить.
После очередной ссоры 17 сентября, когда Наринэ решает уйти от мужа, Артур звонит ее отцу и говорит: «Приезжайте, заберите эту суку». Каринэ может только предположить, как Артур убил ее сестру, что произошло в день убийства – 19 сентября. «Сестры теперь нет, мне неизвестно, что на самом деле произошло в тот день». Для Каринэ ясно одно: убийство было преднамеренным и спланированным.
По ее словам, Артур неоднократно рассказывал при детях, как убьет их мать: «Говорил: засуну нож и переворочу все – от сердца до легких, положу тебя и отца рядом с матерью». Матери Наринэ не стало несколько лет назад.
В день убийства супруги отправились в село Зартонк Армавирской области: «Родственники Артура живут в тех краях. Не знаю, как он уговорил, увез ее с собой обманом, чтобы убить. Говорят, что знакомые задолжали им деньги, и они отправились получить их. Возвращались, когда стемнело, нарочно, он отвез сестру в знакомое ему место, на обочину дороги».
В ходе выпуска передачи «Дежурная часть» полиции от 22 сентября сообщалось, что на автотрассе Акналич-Зартонк Армавирской области обнаружен труп молодой женщины со следами насилия в разных частях тела. По сообщению полиции, по подозрению в убийстве арестован супруг женщины Артур Меликсетян. Уже в отделении муж «объяснил», что во время ссоры, возникшей на почве ревности, он, избивая, убил жену и хотел замести следы.
«Я ударил, не знаю, что со мной случилось, как это произошло. Каждый сходит с ума по-своему», - на представленном полицией видео говорит Меликсетян. Ему предъявлено обвинение по статье «убийство». Дело находится на этапе предварительного следствия.
По словам адвоката Каринэ - правопреемницы пострадавшей - Седы Сафарян, невозможно сказать, насколько эффективно работает орган предварительного следствия: «Надеемся, что это дело не постигнет участь других, когда неполная или плохая работа органа предварительного следствия может повлиять на вердикт. В деле Наринэ можно обеспечить схему справедливого следствия. Ее супруг уже пытается выдвинуть другие версии: о том, что у него были навязчивые идеи, что Наринэ сама упала в воду, а он пытался ее вытащить. Но эксперт утверждает, что смерть наступила от удушья вследствие сдавливания».
Сестра покойной, в свою очередь, утверждает, что это было не просто убийство, а жестокое, заранее спланированное действие: «Я специально пошла в морг, чтобы увидеть следы на теле Наринэ. На лице, выше шеи не было ни одного живого места. Наринэ не было. Не знаю, бил ли он обувью или трубой, проходящей в том месте. Наверно, сестра защищалась минут 20, так как на Артуре были царапины». Согласно судмедэкспертизе, смерть женщины наступила от механической асфиксии.
«После убийства тело он, кажется, бросил в воду и достал через несколько часов, не знаю, почему». По словам Каринэ Даниелян, на лице сестры было так много повреждений, что на панихиде гроб был закрыт. После смерти матери дочери и 3-летний сын Артем живут в доме родителей отца, которые, как говорит Каринэ, во всем винят сына.
«Родители обычно поддерживают сыновей, но свекор и свекровь Наринэ всегда говорили сыну «ты уходи, мы и за детьми присмотрим, и за Наринэ»».
После инцидента ухудшилось состояние здоровья матери Артура Меликсетяна, она перенесла инфаркт, когда сын позвонил уже из тюрьмы и спросил, чем занят Артем. «Хочет к маме», - ответила бабушка, на что Артур сказал: «Купите зайца, пусть играется».
За последние годы в Армении выросло число случаев насилия в отношении женщин со стороны мужей. Часть их «разрешилась» убийством. Жертвы домашнего насилия часто боятся обращаться в полицию, а обратившиеся в основном получают не помощь, а совет о том, что решать семейные разногласия таким образом нельзя, нужно постараться помириться с мужем. Некоторых женщин клеймят кляузницами. В Уголовном кодексе Армении нет закона о случаях домашнего насилия, поэтому рассмотрение дел в судах бывает неполным, а мужья-насильники получают мягкое наказание.
В настоящее время обсуждается законопроект «О предотвращении домашнего насилия и борьбы с ним», который, в случае принятия, поспособствует сокращению числа подобных случаев и назначению соответствующего наказания совершившему насилие.