«Ինձ հետ չապրես, սպանելու եմ...»
«Հասարակություն առանց բռնության» հասարակական կազմակերպության կողմից ստեղծված Արագ Արձագանքման Խումբը ներկայացնում է ընտանեկան բռնության հետևանքով սպանված Նարինե Դանիելյանի պատմությունը։
Երևանի 38-ամյա բնակիչ Նարինե Դանիելյանն ամուսնացել է 14 տարեկանում: Ամուսնական համատեղ կյանքի 25 տարիների ընթացքում ամուսինը՝ 42-ամյա Արթուր Մելիքսեթյանը, անընդհատ հալածել է կնոջը: Երկու «անհաջող» փորձերից հետո ամուսինը 2016 թվականի սեպտեմբերի 19-ին սպանել է կնոջը: Վերջին վեճից հետո Նարինեն հստակ որոշել էր հեռանալ բռնարար ամուսնուց: Հանգուցյալի քույրը՝ Կարինե Դանիելյանը, պնդում է՝ Նարինեն գուցե մի քանի տարով երկարացներ կյանքը, եթե կրկին փորձեր հաշտության եզր փնտրել Արթուրի հետ:
«Ես չգիտեմ՝ դա խանդ էր, թե ինչ էր, բայց Արթուրը սենց էր. ինչը իմն է, դրա հետ ինչ կուզեմ կանեմ, կուզեմ՝ կդնեմ ստեղ, կուզեմ՝ կջարդեմ: Այդպես իրի և ստրուկի պես էլ վերաբերվում էր նաև քրոջս», - պատմում է հանգուցյալի քույրը:
Կարինեն հիշում է, որ մի անգամ քրոջ և նրա ամուսնու միջև հերթական վեճը ծագել էր նրանից, որ Նարինեն բարևել էր իրենց շենքի կողքի խանութի աշխատողներից մեկին. «Էդ բարևի համար տարել էր Սովետաշենի գերեզմանոց, որ սպանի»: Այդ անգամ Նարինեին բռնարարի ճանկերից ազատել էր սկեսրայրը: 3 անչափահաս երեխաների հայրը՝ Արթուրը, մշտական աշխատանքի վայր չուներ։
«Էստեղ-էնտեղ գործ լիներ, կկանչեին, կգնար, մի բան կաներ», - ասում է Կարինեն: Նրա խոսքով՝ քրոջ ընտանիքին պահում էին նրանց ծնողները:
«Լուրջ պատասխանատվություն չուներ ընտանիքի հանդեպ, - հիշում է Կարինեի հայրը` Հովակիմ Դանիելյանը։ - Եթե երեխաները հիվանդանում էին, ես էի Բյուրեղավանից գալիս, տանում երեխաներին հիվանդանոց, ինքը ալարում էր տեղից վեր կենար: Երեխեքն իր համար ոնց որ ճորտ լինեին. նա կպառկեր, երեխեքին կասեր՝ գնացեք, նիսյա հաց առեք»:
Նարինեն ոչ միայն աշխատելու իրավունք չուներ, այլև առանց ամուսնուն զգուշացնելու տանից դուրս գալ չէր կարող: Քննիչի մոտ հարցաքննության ժամանակ Նարինեի անչափահաս դստրերը՝ 15-ամյա Գոհարիկը և 13-ամյա Ժաննան հիշել են. «Մենք, մաման, ուր որ գնում էինք, զանգում, ասում էինք պապային՝ գնում ենք»: Ամուսնական կյանքը քիչ թե շատ «սահուն» հունի մեջ է մտնում, երբ 2013 թվականին ծնվում է Արթուրի «երազանքը»՝ տղան:
««Տղա բեր, կյանքդ կփոխվի», ֊ ասում էր Արթուրը: Տղայից հետո մի 5-6 ամիս մի քիչ նորմալացավ տան մթնոլորտը, հետո հիմնահատակ  փոխվեց… Սպանեց քրոջս: Ուզում էր տղա ունենար, որ իր նման դարձներ», - պատմում է Կարինեն: Տարիներ տևած կռիվներով լի կյանքի ընթացքում Նարինեն մի քանի անգամ փորձ է արել վերջ տալ ամուսնական կյանքին և երեխաների հետ հեռանալ:
«Միշտ ուզել է բաժանվի, բայց թիկունք չուներ, մտածում էր՝ երեք երեխաներին վերցնի, ու՞ր գնա: Մի անգամ կռվի ժամանակ, քուրս ասել է՝ չհամարձակվես ինձ վրա ձեռք բարձրացնես, կզանգեմ 02: Դրանից հետո մի քիչ վախենում էր, Նանոյին էլ ասում էր՝ գործ տվող»,- հիշում է Կարինեն: Նրա խոսքով՝ երեխաները պատմել են, որ կռիվների ժամանակ հայրն իրենց ներկայությամբ միշտ ասել է մորը՝ ինձ հետ չապրես, սպանելու եմ:
Սեպտեմբերի 17-ին հերթական վեճից հետո, երբ Նարինեն որոշում է հեռանալ ամուսնուց, Արթուրը զանգահարում է Նարինեի հորը և ասում. «Էկե՛ք, ձեր լրբին տարեք»:Թե ինչպես է Արթուրը սպանել քրոջը, ինչ է կատարվել նրանց միջև վերջին՝ սպանության օրը՝ սեպտեմբերի 19-ին, Կարինեն միայն ենթադրում է. «Իմ քույրը հիմա չկա, ես չգիտեմ՝ ինչ է կատարվել  իրականում այդ օրը»: Կարինեի համար մի բան է միայն պարզ՝ սպանությունը եղել է ծրագրված և դիտավորյալ:
Նրա խոսքով՝ Արթուրը մի քանի անգամ երեխաների մոտ նկարագրել է, թե ինչպես է սպանելու նրանց մորը. «Ասել է՝ դանակը կկոխեմ սրտաջիգյարաթոքախառը կխառնեմ, քեզ ու հորդ կտանեմ մորդ կողքը կդնեմ»: Նարինեի մայրը մահացել է տարիներ առաջ:
Սպանության օրն ամուսինները մեկնել են Արմավիրի մարզի Զարթոնք գյուղ. «Էդ կողմերում են ապրում Արթուրի հարազատները: Չգիտեմ՝ ոնց է համոզել, հետը տարել, քրոջս տարել է խաբեությամբ, որ սպանի: Ասում են՝ էդ իրենց  ծանոթները Նարինեենց պարտք են եղել, գնացել էին պարտքերը վերցնելու: Հետո հատուկ մթով են հետ եկել, ինքը քրոջս տարել է իրեն ծանոթ միջավայր, ճանապարհի եզրը․․․»:
Ոստիկանության «Հերթապահ մաս»-ի սեպտեմբերի 22-ի թողարկումը հայտնում է՝ Արմավիրի մարզի Ակնալիճ-Զարթոնք տանող ավտոճանապարհին հայտնաբերվել է երիտասարդ կնոջ դիակ՝ մարմնի տարբեր հատվածներում բռնության հետքերով: Ոստիկանությունը հավելում է՝ սպանությունը կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է կնոջ ամուսինը՝ Արթուր Մելիքսեթյանը:Արդեն Ոստիկանությունում Արթուրը «բացատրել է»՝ խանդի հողի վրա ծագած վիճաբանության ընթացքում ծեծելով սպանել է կնոջը և ցանկացել թաքցնել հետքերը:
«Ես խփել եմ, չեմ իմանում՝ ինձ հետ ինչ ա կատարվել, ինչ ա եղել, ոնց ա եղել… ամեն մարդու խաչ մի ձևի ա թռնում գլխից, իմս տենց ա թռել», - Ոստիկանության պատրաստած տեսանյութում ասում է Արթուրը: Մելիքսեթյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 104-ի կետի 1-ին հոդվածով (սպանություն)։ Գործը գտնվում է նախաքննության փուլում:
Տուժողի իրավահաջորդ Կարինեի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանի խոսքով՝ դեռ հնարավոր չէ ասել, թե նախաքննական մարմինը ինչ արդյունավետությամբ և ինչ ծավալով է աշխատանք տանում․ «Հույս ունենք, որ այս գործը այլ գործերի ճակատագրին չի արժանանա՝ երբ նախաքննական մարմնի թերի կամ վատ աշխատանքը հետագայում ազդել է նաև հենց դատավճռի վրա։ Նարինեի գործով հնարավոր է ապահովել արդարացի քննության սխեման։ Նարինեի ամուսինն արդեն իսկ ուզում է այլ վարկածներ առաջ տանել՝ մեկ, որ ինքը կպչուն մտքեր է ունեցել, մեկ, որ իբր Նարինեն ինքն է  ջուրն ընկել, իսկ  ինքը փորձել է հանել։ Բայց փորձագետը պնդում է, որ կնոջ մահը վրա է հասել սեղմելու հետևանքով առաջացած մեխանիկական շնչահեղձությունից»։
Հանգուցյալի քույրը, իր հերթին, պնդում է՝ դա սոսկ  սպանություն չէր, այլ դաժան և նախօրոք ծրագրված գործողություն․ «Ես հատուկ մտա մորգ, որ տեսնեմ Նարինեի մարմնի վրայի հետքերը: Դեմքին, վզից վերև մի հատ սաղ տեղ չկար… Նարինե չկար: Թե՛ բոթասով է խփել, թե՛ էդ մասում անցնող խողովակ կար դրան է խփել Նարինեի գլուխը, չգիտեմ: Քույրս էլ երևի մի 20 րոպե պաշտպանվել է, քանի որ Արթուրի վրա էլ կային ճանկռվածքների հետքեր»: Դատաբժշկական փորձաքննությունը փաստում է՝ կնոջ մահը վրա է հասել մեխանիկական շնչահեղձությունից:
«Սպանելուց հետո մարմինը կարծես ջուրն է գցել, մի քանի ժամից հանել է, չգիտեմ՝ ինչու», - պատմում է Կարինեն։ Նրա խոսքով՝ քրոջ դեմքի վնասվածքներն այնքան շատ են եղել, որ հոգեհանգստի ժամանակ դագաղը պահել են փակ վիճակում: Մոր մահվանից հետո Նարինեի դստրերը և տղան՝ 3-ամյա Արտյոմը, ապրում են իրենց հոր ծնողների տանը: Կարինեի խոսքով՝ Արթուրի ծնողներն ամեն ինչում մեղադրում են իրենց որդուն միայն:
«Հիմնականում ծնողներն իրենց տղաներին դուխ են տալիս, բայց Նարինեի սկեսուրը և սկեսրայրը միշտ ասել են տղային՝ դու գնա, մենք քո երեխաներին էլ, Նարինեին էլ կպահենք», - պատմում է Կարինեն:
Դեպքից հետո Արթուրի մոր առողջական վիճակը վատացել է: Կինը սրտի կաթված է ստացել, երբ Արթուրն արդեն կալանավայրից զանգահարել է տուն և ասել. «Արտյոմս ի՞նչ ա անում»։ Մայրը պատասխանել է՝ մամային ա ուզում: Արթուրն էլ ասել է՝ «նապաստակ առեք, թող խաղա»:
Վերջին տարիներին Հայաստանում աճել են ամուսինների կողմից կանանց նկատմամբ բռնությունների արձանագրված դեպքերը։ Դրանց մի մասը «լուծվել են» կանանց սպանությամբ: Ընտանեկան բռնության զոհերը հաճախ վախենում են դիմել Ոստիկանություն, իսկ նրանք, ովքեր դիմում են, հիմնականում ոչ միայն պաշտպանություն չեն գտնում, այլ նաև «խորհուրդ» են ստանում, թե ընտանեկան վեճերը նման կերպ լուծել չի կարելի, պետք է փորձել ամուսնու հետ հաշտության եզրեր գտնել։ Որոշ կանայք էլ արժանանում են «գործ տվողի» պիտակի։ Հայաստանի Քրեական օրենսգրքում դեռևս չկան հատուկ օրենքներ, որոնք կվերաբերեն ընտանեկան բռնության դեպքերին, այդ իսկ պատճառով դատարաններում էլ գործերի քննությունը թերի է լինում և բռնարար ամուսինները հաճախ մեղմ պատժի են արժանանում:
Նշենք, որ ներկայումս քննարկվում է «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» օրենքի նախագիծը, որն ընդունման դեպքում կնպաստի նման դեպքերի նվազեցմանը և բռնություն իրականացրած անձի նկատմամբ համապատասխան պատժի սահմանմանը։

'Will Kill You If You Leave Me;' Women's Group Shares Story of Yerevan Domestic Violence Victim
Society without Violence, an Armenian non-profit working towards eliminating gender inequality, gender-based violence and discrimination, tells the story of Narine Danielyan, a 38-year-old Yerevan woman who was killed by her husband in September, 2016.
Narine Danielyan got married at the age of 14; during the 25 years of marriage, the woman was constantly battered by her husband, 42-year-old Arthur Meliksetyan. After two “failed” attempts, Meliksetyan finally killed Danielyan on September 19, 2016, and threw her body into the water.
Following yet another fight, Narine had firmly decided to leave her abusive husband. Her sister, Karine Danielyan, insists that Narine could have maybe prolonged her life for a few years had she tried to reconcile with Arthur.
“I don't know whether it was jealousy or what, but Arthur was who was convinced that he could do whatever he wished with his possessions. My sister was also an object and a slave for him,” Karine says.
The woman recalls that Meliksetyan once fought with Narine because she had greeted one of the employees of a store nearby their house; “Because of this greeting, he took her to the Sovetashen cemetery to kill her.” That time the woman was rescued by her father-in-law.
Arthur, a father of three minor children, did not have a permanent job. “He would take up random jobs if he were offered any,” Karine says. According to her, their parents always provided for her sister's family.
“He did not feel any responsibility towards his own family. I would come from Byureghavan to take their sick children to hospital because he was too lazy to do anything. The kids were like slaves to him: he'd just lie on his back and order them to go and borrow bread from the store,” Hovakim Danielyan, Narine's father, tells.
Not only was the woman not allowed to work, but also had to ask for her husband's permission to leave the house. During questioning with investigators, her two minor daughter, 15-year-old Goharik and 13-year-old Zhanna, recalled; “Mom would always call dad and inform him that we were planning to go somewhere.”
The marriage became relatively “smooth” in 2013, when Narine finally gave birth to a son – Arthur's dream. “'Your life will change if you give me a son,' he'd tell her. After their son's birth, the atmosphere at their home changed somewhat for about 5-6 months. Then everything changed dramatically... And he killed my sister. He wanted a son to make a copy of himself,” Karine suggests.
Over the enmity-filled years, Narine tried several times to end the marriage and leave with the children; “She always wanted to divorce him, but she did not have a support system; she did not know where to go to with her three kids. Once, during a fight, my sister told him, 'don't you dare raise your hand on me, or I'll call the police.' He got a little scared after that, and would call Nano a rat.” According to Karine, her sister's children have told her that during the fights their father would always threaten to kill Narine if she ever left him.
After a fight on September 17, when Narine decides to leave her husband, Arthur calls her father and says; “Come, take your bitch away!” Karine does not know exactly what happened between the spouses on the day of the murder, September 19; however, the woman is convinced that the murder was planned and deliberate. According to her, on several occasions, Arthur has even described in the presence of their kids how he was going to kill their mother; “He said he would shove a knife into her heart over and over; that he would put my sister and my dad beside our mother .”
On the day of the murder, the spouses drove to the village of Zartonk in the Armavir province; “That's where Arthur's relatives live. I don't how he convinced my sister to go with him, but he tricked her in order to kill her. They say these relatives owed money to them, so they went to collect this debt. He deliberately drove back when it was dark and took my sister to a place familiar to him, on the side of the road...”
The September 22 episode of “Hertapah Mas,” an Armenian police TV program, reported that “the body of a young woman with multiple signs of violence was found on the Aknalich-Zartonk highway in Armavir province. The woman's husband, Arthur Meliksetyan, was arrested on suspicion of murder.” When questioned by the police, Arthur “explained” that he had beaten his wife to death during an argument that had arisen because of jealousy and wanted to cover the tracks.
“I beat her... I don't know what came over me. Everyone goes crazy in their own way; this was mine,” Arthur says in the video released by the police. Meliksetyan has been charged under Article 104.1 of Armenia's criminal code (murder); the case is at the stage of preliminary investigation.
Seda Safaryan, a lawyer for the woman's next of kin, says it is still impossible to tell how efficient the investigation is; “We hope that this case does not suffer the fate of similar others, when the incomplete or poor performance of the preliminary investigation authority subsequently also affected the verdict. Narine's case provides for a fair investigation scheme. Her husband has already been trying to push forward other versions: that he was in a state of temporary insanity, that Narine fell into the water herself, and he tried to pull her out. But forensic experts insist that the death was caused by asphyxia due to compression.”
The victim's sister, for her part, argues that this was not just a murder, but a cruel and premeditated act; “I specifically went to the morgue to see the signs on Narine's body. Her face was completely battered; Narine was unrecognisable. My sister must have tried to defend herself, because there were also scratch marks on Arthur.”
Since the death of their mother, Narine's daughters and her 3-year-old son Artyom have been living with their father's parents, who, according to Karine, “blame their son for everything.”
“Parents usually support their sons, but Narine's in-laws would always tell Arthur to leave, insisting that they would take care of Narine and her kids,” the sister says.
Following the incident, the health condition of Arthur's mother deteriorated sharply and she suffered a heart attack. When the man phoned home from prison and asked what “his Artyom” was doing, the grandmother replied, “he wants his mother.” Arthur, then, urged his mother to “buy him a plush bunny to play with.”