Բանտում բուժօգնություն չեն տրամադրում, շարունակում է ահազանգել «Սասնա ծռերի» խմբի անդամի փաստաբանը
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ֊ից դեկտեմբերի 30-ին «Նուբարաշեն» տեղափոխված «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանի վիճակը շարունակում է ծանր մնալ։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Հարությունյանի փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը։ Հովհաննեսը ոտքի հատվածում կրկին ցավեր ունի, սակայն նրան այդպես էլ պատշաճ բուժօգնություն ցույց չեն տալիս։
«Մի քանի անգամ եղել է, որ ես Հովհաննեսի մոտ եմ եղել, ու նա ոտքի հատվածում ուժեղ ցավեր է ունեցել։ Ցավազրկող ներարկելու համար բժիշկ ենք կանչել, բայց կամ բժիշկ չէր գալիս, կամ էլ հոգեբուժարանից անփորձ բժիշկ էին ուղարկում, ով ասում էր, որ առաջին անգամ է սիստեմա միացնում»,- ասել է Հայարփի Սարգսյանը։
Վերջին անգամ փաստաբանն իր պաշտպանյալին այցելել է այսօր՝ արդեն «Նուբարաշենում»։ Նա ասել է, որ Հովհաննեսին տեղափոխել են շատ հանկարծակի՝ առանց իրեն զգուշացնելու․ «Ես դեկտեմբերի 30-ին գնում էի Հովհաննեսին այցելության, երբ «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» պետն ինձ ասաց, որ նրան տեղափոխել են, ու անգամ չասաց, թե ուր են տեղափոխել»։
Սարգսյանն այս տեղափոխումը շատ կասկածելի է համարում․ «Կարծես, միտումնավոր արած լինեն, որովհետև վերջին շրջանում ոչ մի բժիշկ չէր այցելում Հովհաննեսին, իսկ տեղափոխման հիմնավորման մեջ ասվում է, որ Հարությունյանը տեղափոխվել է, քանի որ չունի ստացիոնար բուժման կարիք։ Բայց ինչպես կարող են իմանալ, որ բուժման կարիք չունի, եթե բժիշկներ չեն այցելել նրան»։
Մեր զրուցակիցը համոզմունք է հայտնել, որ Հովհաննեսին նաև միտումնավոր են դեկտեմբերի 30-ին աշխատանքային օրվա ավարտին՝ 17։30-ին տեղափոխել այլ ՔԿՀ, որպեսզի ինքն այդ օրը չհասցնի ինչ֊որ տեղ դիմել, իսկ հաջորդ օրերն արդեն տոնական էին, ոչ աշխատանքային։
Փաստաբանը նշել է, որ իրենք արդեն գրություն են ուղարկել Մարդու իրավուքների Եվրոպական դատարան՝ խնդրելով միջամտել, որպեսզի Հովհաննեսին տեղափոխեն քաղաքացիական հիվանդանոց, պատշաճ բուօգնություն ցույց տան և փոխեն խափանման միջոց կալանքը։
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանը 2016 թվականի հուլիսի 26-ին ոստիկանների կողմից արձակված կրակոցների հետևանքով ոտքի երկու հատվածներում հրազենային վիրավորում է ստացել և մոտ 2 ժամ անց տեղափոխվել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն։ Այնտեղ նրա ոտքից որոշ բեկորներ են հեռացրել: Ոտքի վիրահատություն չի իրականացվել։ Հայարփի Սարգսյանը բազմիցս ահազանգել է, որ այդպես էլ չիրականացված վիրահատությունը հետևանքով նրա վիրավոր ոտքը ծայրահեղ վատ վիճակում է՝ բարակել է և փոխել է գույնը:

Адвокат раненого члена группы армянских мятежников обратился в Евросуд
В тяжелом состоянии продолжает оставаться член группы «Сасна Црер» Ованес Арутюнян, 30 декабря переведенный из УИУ «Больница для заключенных» в Нубарашенскую тюрьму. Его адвокат Айарпи Саргсян сообщила Epress.am, что у Арутюняна снова боли в ноге, но соответствующей медпомощи ему не оказывают.
«Несколько раз, когда я навещала Ованеса, у него были сильные боли в области ноги. Мы вызывали врача, чтобы он вколол обезболивающее, но его либо не было, либо присылали неопытного врача из психиатрической клиники, который говорил, что впервые подключает капельную систему», - рассказала Саргсян.
Адвокат навестила своего подзащитного и сегодня, 10 января, уже в «Нубарашен»-е. По ее словам, Арутюняна перевели неожиданно, ее об этом не предупредили: «30 декабря я отправилась к нему, когда начальник «Больницы для заключенных» сообщил, что его перевели, и даже не сказал, куда».
Этот перевод кажется адвокату крайне подозрительным: «Как будто это сделано намеренно, потому что в последнее время врачи Ованеса не посещали, а в обосновании перевода говорится, что Арутюнян не нуждается в стационарном лечении. Но как они могут судить об этом, если врачи к нему не приходили?».
Собеседница убеждена, что Арутюнян был переведен 30 декабря в конце рабочего дня намеренно, чтобы он не успел обратиться куда-либо, а за этим следовали праздничные дни.
По словам Саргсян, в Евросуд по правам человека уже отправлено письмо с просьбой о вмешательстве и содействии в вопросе перевода Арутюняна в гражданскую больницу, оказания необходимой медпомощи и изменения меры пресечения в виде ареста.
26 июля Ованес Арутюнян получил два ранения в ногу вследствие обстрела со стороны правоохранительных органов группы «Сасна Црер», захватившей пост патрульно-постовой службы полиции в ереванском районе Эребуни. Через 2 часа после этого его доставили в медцентр. Здесь из ноги устранили некоторые осколки, но операции на ноге не провели. Айарпи Саргсян неоднократно заявляла, что нога в крайне плохом состоянии именно из-за непроведенной операции: она стала тоньше и изменила цвет.