Արդարադատության նախարարությունը վերջին տարիներին 30 միլիոնից ավել դրամաշնորհ է ստացել
2007֊2015թթ․֊ին Հայաստանի արդարադատության նախարարությունն ավելի քան 32,6 մլն ԱՄՆ դոլարի արտերկրյա դրամաշնորհ է ստացել։ Այս մասին տեղեկացնում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը։
Մասնավորապես, դատաիրավական ծրագրերի իրականցման գրասենյակին Համաշխարհային Բանկի կողմից տրամադրվել հետևյալ դրամաշնորհները ՝
Հոլանդական 2008-2010թ. 4,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար,
Ճապոնական դրամաշնորհ 2007-2013թթ․ 3 միլիոն ԱՄՆ դոլար,
Այժմ իրականցնում է Փաստաբանների դպրոցի վերապատրաստման կարողությունների զարգացման 468 հազար դոլարի դրամաշնորհային ծրագիրը:
Եվրոպայի Խորհրդի դրամաշնորհների շրջանակներում Արդարադատության նախարարությունը իրականցնում է հետևյալ ծրագրերը․
«Արդարադատության անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի և հաշվետվողականության ամրապնդում»՝ 2,2 միլիոն ԱՄՆ դոլար,
Հայաստանում պրոբացիոն ծառայության ստեղծմանն աջակցություն՝ 732 հազար դոլար,
«Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպերի կիրառման ամրապնդումը Հայաստանում»՝ 1,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար,
«Առողջություն և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի բանտերում» ծրագիրը՝ մոտ 1 մլն դոլար արժողությամբ։
Գերմանիայի կառավարության կողմից ՀՀ կառավարությանը հատկացված դրամաշնորհներն են՝
«Դատաիրավական բարեփոխումներ» տարածաշրջանայնին ծրագիրը, որի իրականացման համար 2014թ․-ին հատկացվել է մոտ 9 մլն ԱՄՆ դոլար,
«Ուսումնասիրությունների և մասնագետների հիմնադրամ» ծրագիրը, որի իրականացման համար 2014թ․-ին հատկացվել է մոտ 1,7 մլ դոլար դրամաշնորհ,
«Ուսումնասիրությունների և մասնագետների հիմնադրամ-կարողությունների զարգացում» ծրագիրը, որի իրականացման համար 2013թ․-ին հատկացվել է 3,84 մլն դոլար դրամաշնորհ, իսկ 2014թ․-ին ավելի քան 4,2 մլն դոլար։
ԱՄՆ Պետքարտուղարության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բաժնից ՀՀ արդարադատության նախարարության «Իրավախախտում կատարած անձանց վերականգնողական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը «Փի-Էյչ Ինթերնեյշնլ» կազմակերպության հայկական մասնաճյուղի միջոցով ստացել է դրամաշնորհներ՝
2014թ․ հունվար-մայիս ամիսներին մոտ 900 դոլար «Հավասար հնարավորություն բոլոր երեխաներին» ծրագրի,
Մոտ 4,700 ԱՄՆ դոլար «Աբովյան քրեակատարողական հիմնարկի կանանց շրջանում ծնողական ակումբի ստեղծում» ծրագրի իրականացման նպատակով։
2015թ․-ի դեկտեմբերից այս կազմակերպությունը ֆինանսավորում է նաև «Խթանենք արդարադատության մատչելիությունը երեխանների համար» ծրագիրը՝ 3,920 դոլար արժողությամբ։
2015թ․-ին ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի (ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամ) ֆինանսավորմամբ իրականացվել է «Երեխանների համար արդարադատության մատչելիության բարելավում Հայաստանում» ծրագիրը՝ ավելի քան 41 հազար դոլար արժողությամբ։
Նույն թվականին Հայաստանում Բրիտանական դեսպանատան աջակցությամբ իրականացվել է 6 հազար դոլարի «Մասնագիտական փորձի փոխանակման» ծրագիր։
Կազմակերպությունը նշում է, որ ցուցակում ներառված չեն Եվրոպական Միության կողմից դատաիրավական բարեփոխումների համար հատկացվող գումարները, քանի որ դրանք տրվում են ոչ թե դրամաշնորհի, այլ բյուջետային աջակցության տեսքով՝ բարեփոխումների իրականացման նախապայմանով:

Armenia's Justice Ministry Received $32.6 Million in Foreign Grants in 2007-2015
In the period 2007-2015, the Armenian Ministry of Justice has received foreign grants of more than 32.6 million USD, according to a statement issued on Monday by the Union of Informed Citizens NGO as part of its series on foreign grants received by Armenian state bodies.
Thus, the World Bank has awarded the following grants to the Judicial Projects Implementation Unit:
Dutch grant: 2008-2010, 4,8 million USD
Japanese grant: 2007-2013, 3 million USD
Currently, a 468 thousand USD worth grant program aimed at enhancement of training capacities of the RA School of Advocates is being implemented.
Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs of the US Department of State has awarded the following grants to the “Offenders Rehabilitation Center” SNCO through “PH International” Armenian Branch:
About 900 USD for “Equal Opportunities for All Children” project in January-May 2014,
Around 4,700 USD for the implementation of the program “Creation of Parents’ Club among Women Prisoners in Abovyan Penitentiary”,
Since December 2015, this organization also funds the 3920 USD worth program called “Promotion of Justice Accessibility for Children”.
Within the framework of the grants received from the Council of Europe, the RA Ministry of Justice implements the following projects:
“Strengthening the Independence, Professionalism and Accountability of the Justice System in Armenia: 2.2 million USD,
Support to the Establishment of a Probation Service in Armenia: 732 thousand USD,
“Strengthening the Application of the European Convention on Human Rights and the Case Law of the European Court of Human Rights in Armenia”: 1.3 million USD,
“Strengthening Health Care and Human Rights Protection in Prisons in Armenia”: around 1 million USD.
The German Government has provided the following grants to the RA Government:
“Judicial Reforms” regional program, for the implementation of which 9 million USD was provided in 2014,
“Study and Expert Fund” program, for which 1.7 million USD was provided in 2014 ,
“Study and Expert Fund – Capacity Enhancement” program, for the implementation of which 3.84 million USD was provided in 2013 and more than 4.2 million USD in 2014.
In 2015, “Improving Access to Justice for Children in Armenia” program was implemented by UNICEF (United Nations Children’s Fund). The grant project cost more than 41 thousand USD. During the same year, the 6 thousand USD-worth “Professional Experience Exchange” program was implemented with the support of the British Embassy in Yerevan.