Զինվորին բուժելու փոխարեն, դատարան են ուղարկում․ փաստաբան
Մարտական հերթապահության ժամանակ իր ոտքին կրակած Լեռնային Ղարաբաղի զորամասերից մեկի նախկին զինծառայող Սարգիս Սահակյանը դեպքի պահին հոգեկան անհավասարակշիռ վիճակում է եղել։ Այս մասին վկայում են անցկացված վերջին դատահոգեբանական փորձաքննության արդյուքները։
Սահակյանը ծառայության էր անցել 2014 թվականին։ 2015 թվականին բանակում ոտքի վնասվածքից հետո առանց լիարժեք ապաքինման նրան դուրս էին գրել հոսպիտալից և մի քանի օր անց զինվորական հերթապահության նշանակել, որի ժամանակ զինվորը ոտքի ուժեղ ցավեր է ունեցել ու, հոգեբանական ծանր վիճակում գտնվելով, կրակել իր ոտքին։
Դեպքից 3 օր անց հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 363 հոդվածի 1-ին մասով (Զինծառայողի կողմից իր առողջությանը վնաս պատճառելը (անդամախեղելը), որը հանգեցրել է կամ կարող էր հանգեցնել զինվորական ծառայության կամ դրա առանձին պարտականությունների կատարումը ժամանակավորապես դադարեցնելուն) և 371 հոդվածի 2-րդ մասով (Զենքը կամ ռազմամթերքը յուրացնելը կամ վատնելը)։
2016 թվականի հունվարի 13-ին դեռ ամբողջովին չապաքինված նախկին զինծառայողը կալանավորվել է և տեղափոխվել Շուշիի մեկուսարան։ 2016֊ի հուլիսին նրան ազատ են արձակել ստորագրության դիմաց։
Առաջին անգամ նշանակված դատահոգեբանական փորձաքննությունը Սարգսին ճանաչել է անմեղսունակ՝ նշելով, որ անձը առանց գիտակցելու, թե ինչ է կատարում, կրակել է ոտքին։
Սակայն այս փորձաքննության արդյունքները չեն գոհացրել գործով քննիչին, և նա կրկնակի փորձաքննություն է պահանջել։
«Փորձագետների վրա ճնշումների արդյուքնում քննիչները հասան նրան, որ 2-րդ փորձաքննության ժամանակ ախտորոշվեց սահմանափակ մեղսունակ, այսինքն՝ լիովին չի գիտակցել իր արարքները։ Իսկ մի քանի օր առաջ ստացվեց վերջին դատահոգեբանական փորձաքննության արդյունքնները կրկին հաստատել են, որ Սարգիսը իր ոտքին կրակելու պահին եղել է հոգեկան անհավասարակշիռ վիճակում»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Սարգիս Սահակյանի պաշտպան Բաբկեն Մարտոյանը։
Փաստաբանի խոսքով` յուրաքանչյուր նորմալ երկրում նման գործը պետք է կարճվեր, քանի որ չկա հանցակազմ․ «Հիվանդ մարդուն պետք է ուղարկեն ոչ թե դատարան, այլ պետք է ուղարկեն համապատասխան բուժման։ Վերջին դատահոգեբանական փորձաքննության եզրակացության մեջ նշված է, որ անձն ունի հարկադիր բուժման կարիք։ Այս անձը գտնվում է հոգեբանական շատ վատ ու ընկճված վիճակում, իսկ այս վիճակով նրան կալանավորելը ամենասխալ քայլն է։ Մենք նման նախադեպ ունենք, երբ կալանավորեցին Հայկ Մովսիսյանին, իսկ հետո մարդը ինքնասպան եղավ։ Չեմ հասկանում, նույնն ուզում են Սարգիսի նկատմամբ անե՞լ»։
Բաբկեն Մարտոյանը նշել է, որ ինքը դիմել է գրեթե բոլոր գերատեսչություններին, սակայն ոչ մի կառույց խնդրին լուծում չի տվել․ «Ես հազար տեղ դիմում֊բողոքներ եմ գրել․ դատախազին էլ, նախագահին էլ, որտեղ ասես՝ չեմ դիմել, բայց բացարձակապես ոչ մեկին չի հետաքրքրում»։
Փաստաբանն ասել է՝ հույս չունի, որ դատարանում ինչ-որ բան կփոխվի։
«Ես կարող եմ միայն ասել, որ օրենքը չի գործում։ Եթե դատարանները մի քիչ մարդկային խիղճ ունենան և իրավագիտակցության բարձր մակարդակ, գործը պետք է ավարտվի», ֊ ասել է Մարտոյանը։

Armenian Soldier Accused of Injuring Himself to Avoid Service 'Needs Compulsory Psychiatric Treatment'
Sargis Sahakyan, a former soldier of a Nagorno-Karabakh military unit who was temporarily jailed for allegedly committing self-harm in an attempt to get himself exempted from military service, was in a state of emotional instability at the time of shooting himself in the leg, according to forensic psychiatric assessment.
Sahakyan was drafted in 2014. In the first month of service, the conscript injured his right knee during physical training and had to undergo a long-term treatment at the military hospital. However, Sahakyan was soon discharged from the hospital and transferred back to the military unit without having been fully cured, and two days later, the unit commander assigned the soldier to combat duty, in the course of which Sahakyan, who was in an irritable mood due to a pain in his knee, inadvertently shot himself in the left leg.
Three days after the incident, criminal proceedings were initiated under Articles 363.1 and 371.2 of the Armenian Criminal Code - temporary evasion from military service by a serviceman through self-mutilation, and embezzlement or waste of weapons or ammunition. On January 13, 2016, Sahakyan was arrested and transferred to jail in Shushi. The former soldier has since been released on his own recognizance.
According to the results of the first psychiatric evaluation, Sahakyan was deemed “not responsible” for his actions due to an episodic psychiatric instability. The investigator, however, was dissatisfied with these results and motioned for a second examination.
“By putting pressure on the experts, the investigators ensured that Sahakyan was found partially responsible, that is, he was supposedly partially aware of his actions. However, the results of the final forensic psychiatric examination, which we received several days ago, once again confirmed that Sargis was in an unstable emotional state at the moment of the incident,” Sahakyan's lawyer, Babken Martoyan, said in a conversation with Epress.am.
According to Martoyan, in “any normal country,” the criminal case against the soldier would have been terminated due to lack of criminal intent; “A sick person should be sent to proper treatment and not jail. The latest psychiatric evaluation has confirmed that Sahakyan needs compulsory treatment; he is in a severe depressive mood, and to arrest him would be a huge mistake.”
The lawyer has sent multiple appeal letters to various state agencies and officials, including the general prosecutor and the president; however, Martoyan said, “absolutely no one cares about the issue.”