Ապրիլյան քառօրյայի մասնակիցների զինգրքույկներում ջնջումները՝ անփութության հետևանք. ՊՆ
2016 թվականի ապրիլյան մարտական գործողությունների մասնակցի կարգավիճակ տալու վերաբերյալ գոյություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի հրամանատարության կողմից հստակեցված կարգ, համաձայն որի զինծառայողի զինգրքույկի մեջ կատարվում է համապատասխան գրառում: Այս մասին հայտնում է Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության նախարարությունը։
Վերջին շաբաթների ընթացքում մամուլում հրապարակումներ են եղել այն մասին, որ ապրիլյան քառօրյային մասնակցելու վերաբերյալ նշումները Պաշտպանության բանակի հրամանատարությունը կամ չի դնում, կամ ջնջել է։
Լուսանկարը՝ սքրինշոթ azatutyun.am կայքի տեսանյութից
Ըստ նախարարության այսօր տարածած հաղորդագրության, դրանք «բացառապես պայմանավորված են տվյալ զորամասի համապատասխան պաշտոնատար անձի անփութության արդյունքում թույլ տրված վրիպումով»:
ԼՂ ՊՆ-ն նաև հորդորել է ԶԼՄ-ներին «այսուհետ տվյալ թեման չդարձնել ավելորդ շահարկման առարկա, իսկ այն զորացրված զինծառայողները, ովքեր ունեն պարզաբանման կարիք, դիմեն հետևյալ հեռախոսահամարով՝ 28-08-23»:
Նշենք, որ վերջին շաբաթների ընթացքում ԶԼՄ֊ը մի քանի անգամ անդարդարձել էին զինգրքույկներում գրառումները ջնջելու թեմային։ Մասնավորապես, «Հրապարակ» օրաթերթը նշել էր, որ ապրիլյան քառօրյային մասնակցելը զինծառայողներին տալիս է բազմաթիվ արտոնություններ, որոնցից, փաստորեն, ջնջումներով զինգրքույկներ ունեցողները զրկվում են: Այդ արտոնություններից է, օրինակ, ուսման վարձի համար 50 տոկոս զեղչը:
Խնդրի առնչությամբ «Հրապարակը» կապ էր հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի ՊՆ մամուլի պատասխանատու Սենոր Հասրաթյանի հետ։ Վերջինս հայտնել է, որ հրամանատարությունը տեղյակ է, որ մարդիկ բողոքում են, սակայն անձամբ ինքը չէ որոշում կայացնողը։
Ապրիլյան քառօրյային մասնացելու փաստը, օրինակ, ջնջվել է զինծառայող Գարիկ Հովհաննիսյանի զինգրքույկից: Նա «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում պատմել է. «Մասնակցել եմ ապրիլյան պատերազմին, եղել եմ առաջնագծում՝ տարբեր վայրերում: Զորացրվելու օրը, երբ ինձ հանձնեցին Զինվորական գրքույկը, նրա մեջ նշված էր, որ մասնակցել եմ ապրիլյան պատերազմին, և վրան կարմիր գրիչով գրված էր՝ անվավեր»: Նա ասել է, որ ապրիլին մարտական գործողություններին մասնակցելու փաստը կամ ջնջվել է գրիչով ու սպիտակ ներկով, կամ ընդհանրապես չի գրվել իրենց դասակի զինծառայողների զինգրքույկներում:

Зачеркивание в военбилетах информации об участии в боевых действиях в Карабахе назвали небрежностью
Существует порядок предоставления статуса участника боевых действий в апреле 2016 года, установленный Армией обороны Нагорного Карабаха. Записи в военном билете военнослужащего выполняются в соответствии с данным порядком, говорится в заявлении Минобороны НК. Ранее, напомним, в армянской прессе появились публикации о том, что командиование АО либо не ставит, либо перечеркивает пометки в военбилетах об участии в четырехдневных боевых действиях.
скриншот с видео радиостанции «Свобода»
Как говорится в заявлении, это обусловлено «исключительно небрежностью соответствующего должностного лица данной военчасти». Минобороны Карабаха также призвало СМИ «отныне не превращать данную тему в предмет для лишних спекуляций, а демобилизованных военнослужащих, нуждающихся в разъяснениях, - обращаться по телефону 28-08-23».
В течение последних нескольких недель средства массовой информации неоднократно обращались к теме вычеркивания записей в военных билетах. В частности, газета «Грапарак» сообщала, что участие в апрельских событиях предоставляет военнослужащим множество льгот, которых имеющие военбилеты с перечеркнутыми данными, фактически, лишаются. К таким льготам относится, к примеру, 50-процентная скидка на плату за обучение.
Издание связалось с пресс-секретарем МО Карабаха Сенором Асратяном, по словам которого, командование в курсе жалоб людей, однако решение принимал не он.
Информация об участии в боевых действиях в апреле была стерта, к примеру, из военного билета Гарика Ованисяна. Он рассказал армянской службе радио «Свобода» (Azatutyun.am): «Я участвовал в апрельской войне, был на передовой в разных частях. В день демобилизации, когда мне выдали военный билет, в нем отмечалось, что я участвовал в апрельской войне, а поверх этого красными чернилами было написано «недействительно»». По его словам, факт участия в апрельских боевых действиях либо был перечеркнут ручкой и белым маркером, либо эта информация и вовсе отсутствовала у военнослужащих взвода.