Լրագրողին կարող են բռնության ենթարկել «թյուրիմացաբար»․ ԱԱԾ նախկին պետի մասին է գրել
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել այն բանից հետո, երբ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գորիկ Հակոբյանի մահվան կապակցությամբ medialab.am լրատվական կայքում հրապարակված՝ Մհեր Արշակյանի հեղինակած «Գորիկ Հակոբյան. Հրեշը» վերնագրով նյութի մեկնաբանություններում ֆեյսբուքյան օգտատերերից մեկը հետևյալ բովանդակությամբ սպառնալիք հղեց նյութի հեղինակին. «Ամեն առավոտ տնեցիքիդ գիրկընդխառը հաջող կանես դուս գալուց առաջ, չի մարսվելու ես հոդվածդ.. այ ոչ մի ճանփա չանցած ուրիշի տղա»:
ՍիվիլՆեթին տված մեկնաբանությունում Մհեր Արշակյանը նշում է, որ սպառնալիքը կարող է իրականանալ բոլորովին «թյուրիմացաբար»։
«Վտանգը զգում եմ ոչ այն իմաստով՝ հետևում են ինձ, թե ոչ։ Այլ այն, որ այդ սպառնալիքը կարող է իրականացվել որպես պատահականություն, ընդհանուր մի փողոցային հանցագործության փնջի մեջ։ Այդ սպառնալիքը կարող է իրականանալ բոլորովին անմեղ մի պահի, բոլորովին «թյուրիմացաբար», - ասել է լրագրողը։
Մհեր Արշակյանին սպառնալիքներ հղելու վերաբերյալ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հանցագործության մասին հաղորդումը ՀՀ Գլխավոր դատախազությունն ուղարկել է ՀՀ Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչություն:
Գրասենյակը տեղեկացնում է, որ մեկնաբանության հեղինակը, որը Ֆեյսբուքում գրանցված էր հունատառ անունով, ավելի ուշ հեռացրեց այդ մեկնաբանությունը, ապա ինքնաջնջվեց սոցիալական կայքից:
ՀՀ Գլխավոր դատախազին ուղղված հանցագործության մասին հաղորդմամբ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը համոզմունք է հայտնել, որ մեկնաբանությամբ նշված սպառնալիքներն ավելի քան իրական են և միտված են վախեցնելու և տագնապ առաջացնելու լրագրողի մոտ, ինչը քրեորեն հետապնդելի արարք է: ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը պահանջել է հարուցել քրեական գործ, հայտնաբերել ու պատասխանատվության ենթարկել սպառնալիք տված անձին:

The Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office (HCAV) has filed a report with the General Prosecutor’s office about recent threats of violence posted on Facebook against Yerevan-based journalist Mher Arshakyan. The following comment was left by a user on Arshakyan’s article - entitled “Gorik Hakobyan: the Monster” - about former head of National Security Service Gorik Hakobyan: “Every morning before you leave the house, make sure to hug your family tightly; you will not get away with this article…”
In an interview for CivilNet, Arshakyan suggested that the threat might be realized any minute “accidentally.”
“I feel a danger not in the sense that I'm being followed or watched: I fear that this threat might be realized ‘accidentally,’ as part of some criminal incident on the street in an innocuous moment and ‘by mistake,’ Arshakyan said.
The General Prosecutor’s office has forwarded the HCAV appeal to the National Police department for combating organized crime.
The human rights organization reports that the author of the comment was registered on Facebook under a name written in Greek letters. They have since deleted both the comment and the profile. HCAV points out that “the threat is more than real and aims to intimidate the journalist, which is a criminally prosecutable act.” HCAV demands that a criminal case be opened, and that the author of the threat be caught and called to responsibility.