2026 թ. մայիս 26, երեքշաբթի
Երևանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան թիվ 11 դպրոցի ՀՀԿ֊ական տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանը հրաժարական է ներկայացրել։ Այս մասին այսօր հայտնել է Երևանի քաղաքապետարանի Հանրակրթության վարչության պետ Աննա Ստեփանյանը դպրոցում ծնողների և մանկավարժների հետ հանդիպման ժամանակ: Նրա խոսքով՝ եթե մանկավարժը չսիրված է իր աշակերտների կողմից, նա չպետք է դասարան մտնի, և հրաժարական տալու որոշումը ճիշտ էր։
Դպրոցի պաշտոնական կայքում տնօրեն Ազիզյանի մասին գրված է, որ նա «բնավորությամբ շիտակ է, հայրենասեր և միշտ պայքարում է ճշմարտության համար»:
Ազիզյանի դեմ բողոքի ակցիան մեկնարկել է երեկ․ տասնյակ աշակերտներ և նրանց ծնողները, ինչպես նաև ուսուցիչներ պահանջել են տնօրենի հեռանալը՝ նշելով, որ նա իրենց ներգրավել էր կոռուպցիոն սխեմաների մեջ, բացի դա, ապրիլի 13-ից մեկնարկած հակակառավարական ցույցերի և դասադուլների ընթացքում կողպել էր աշակերտներին դպրոցում։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի նախագահ Դանիել Իոսննիսյանը դպրոցի դահլիճում հայտարարել էր, որ Ազիզյանը հանրակրթական դպրոցների և մանկապարտեզների թվով 136 տնօրենների թվում էր, ովքեր խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Հանրապետական կուսակցության համար ձայներ էին հավաքագրում։
Ավելի վաղ Ռուզաննա Ազիզյանը մի քանի անգամ հրապարակային հայտարարել է, որ ինքը ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի համակուրսեցին է, ասել է, որ ուսանող ժամանակ Սարգսյանը «շատ կրակոտ երիտասարդ» էր։
Նշենք նաև, որ 11֊րդ դպրոցում կան ազգային հերոսների անուններով դասարաններ, դրանց շարքում՝ ՀՀԿ֊ական օլիգարխ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի անվան դասարան։

2026, 26 May, Tuesday
Ruzanna Azizyan, the principal of Yerevan basic school no. 11 after Monte Melkonyan, who is a member of the Republican Party of Armenia (RPA), resigned on May 5. This was announced by Anna Stepanyan, the head of the Department of general education of staff of Yerevan Municipality, in course of her meeting with the parents and teachers. In her words, if “the educator is not loved by her students, she should not enter the classroom”, and the decision to resign is the right one.
On the official webpage of the school, under Azizyan’s bio she is presented as “well-tempered, patriotic and the one who always fights for justice”.
The protest against Azizyan kicked off on May 4: dozens of pupils alongside their parents and teachers, demanded the resignation of the principal, claiming that she had previously involved them in the corruption schemes. Besides, Azizyan locked the pupils in the school to prevent them from participating in the anti-government protests that have commenced since April 13. In his speech in the school hall on May 4, Programs Director at the “Union of Informed Citizens” NGO Daniel Ioannisyan stated that Azizyan was among 136 school principals and directors of kindergartens who were involved in the fraudulent collection of votes for the Republican Party during the parliamentary elections of 2017.
Previously, on numerous occasions, Azizyan herself publicly claimed that she and the 3rd president of Armenia Serzh Sargsyan were groupmates at the university and that Sargsyan was a “very alluring young man”.
It is also important to mention, that amongst the classrooms named after national heroes in school no. 11 there is also a classroom named after tycoon, Republican MP Samvel Aleksanyan.