2026 թ. մայիս 26, երեքշաբթի
Երևանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան թիվ 11 դպրոցի ՀՀԿ֊ական տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանը հրաժարական է ներկայացրել։ Այս մասին այսօր հայտնել է Երևանի քաղաքապետարանի Հանրակրթության վարչության պետ Աննա Ստեփանյանը դպրոցում ծնողների և մանկավարժների հետ հանդիպման ժամանակ: Նրա խոսքով՝ եթե մանկավարժը չսիրված է իր աշակերտների կողմից, նա չպետք է դասարան մտնի, և հրաժարական տալու որոշումը ճիշտ էր։
Դպրոցի պաշտոնական կայքում տնօրեն Ազիզյանի մասին գրված է, որ նա «բնավորությամբ շիտակ է, հայրենասեր և միշտ պայքարում է ճշմարտության համար»:
Ազիզյանի դեմ բողոքի ակցիան մեկնարկել է երեկ․ տասնյակ աշակերտներ և նրանց ծնողները, ինչպես նաև ուսուցիչներ պահանջել են տնօրենի հեռանալը՝ նշելով, որ նա իրենց ներգրավել էր կոռուպցիոն սխեմաների մեջ, բացի դա, ապրիլի 13-ից մեկնարկած հակակառավարական ցույցերի և դասադուլների ընթացքում կողպել էր աշակերտներին դպրոցում։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի նախագահ Դանիել Իոսննիսյանը դպրոցի դահլիճում հայտարարել էր, որ Ազիզյանը հանրակրթական դպրոցների և մանկապարտեզների թվով 136 տնօրենների թվում էր, ովքեր խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Հանրապետական կուսակցության համար ձայներ էին հավաքագրում։
Ավելի վաղ Ռուզաննա Ազիզյանը մի քանի անգամ հրապարակային հայտարարել է, որ ինքը ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի համակուրսեցին է, ասել է, որ ուսանող ժամանակ Սարգսյանը «շատ կրակոտ երիտասարդ» էր։
Նշենք նաև, որ 11֊րդ դպրոցում կան ազգային հերոսների անուններով դասարաններ, դրանց շարքում՝ ՀՀԿ֊ական օլիգարխ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի անվան դասարան։

2026 г. 26 мая, вторник
Заявление об отставке подала директор школы N11 в Ереване, член Республиканской партии Армении Рузанна Азизян. Об этом в ходе встречи с родителями и педагогами в школе в субботу, 5 мая, сообщила начальник управления общего образования при мэрии Анна Степанян. По ее словам, если школьники не любят педагога, он не должен входить в класс, и решение об отставке было верным.
На официальном сайте школы говорится, что Азизян «прямая, патриотичная и всегда борется за правду».
Протест против Азизян начался 4 мая: десятки учеников и их родителей, а также многие учителя требовали отставки директора, отмечая, что она заставляла их участвовать в коррупционных схемах. Кроме того, в ходе начавшихся 13 апреля антиправительственных акций и бойкота занятий она запирала детей в школе. Прибывший на собрание в школе председатель «Союза информированных граждан» Даниель Иоаннисян заявил, что Азизян попала в список 136 директоров общеобразовательных учреждений и детсадов, собиравших голоса для правящей РПА в ходе парламентских выборов.
Ранее уже бывший директор неоднократно публично заявляла, что была однокурсницей третьего президента Сержа Саргсяна, а на одной из встреч с ним вспоминала о нем как об «очень пылком молодом человеке».